Biskupské svěcení v Litoměřicích i na obrazovkách Televize Noe a na vlnách Rádia Proglas

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Litoměřická diecéze
Datum publikace27. 2. 2024, 10.30

Již tuto sobotu, 2. března 2024, se v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích uskuteční slavnostní bohoslužba, při které přijme biskupské svěcení P. Stanislav Přibyl, který bude zároveň uveden do úřadu 21. biskupa litoměřického.

image:Image 53/source/orig/52054_20180429-jach-img1778.jpg
Jana Chadimová, ČaV

Všichni, kteří se plánují této slavnosti osobně účastnit a kvůli omezené kapacitě se nedostanou do katedrály, budou moci přenos bohoslužby sledovat i z kostela Všech svatých na Mírovém náměstí nebo na velkoplošné obrazovce z Dómského náměstí v Litoměřicích. Mši svatou bude přenášet živě také TV Noe a Rádio Proglas. Další informace a pokyny k příjezdu, parkování atd. jsou k dispozici zde.

Bohoslužba bude zahájena liturgickým průvodem z biskupské rezidence v 11 hodin. Hlavním světitelem 21. litoměřického biskupa bude Jan Graubner, arcibiskup a metropolita pražský, primas český a předseda České biskupské konference. Spolusvětitelé jsou Jan Baxant, emeritní biskup litoměřický a Gregor Maria Hanke OSB, biskup eichstättský. Kázat při této slavnosti bude Christoph kardinál Schönborn OP, arcibiskup vídeňský, který se narodil v roce 1945 na zámku Skalka v litoměřické diecézi. Jeho rodina byla o několik měsíců později v rámci odsunu Němců z tehdejšího Československa vysídlena.

Při bohoslužbě budou asistovat bohoslovci Arcibiskupského semináře v Praze a ministranti litoměřické diecéze. Zpěv a hudební doprovod zajistí Vepřekův smíšený sbor, členové Svatohorského chrámového sboru, Collegium hortense a Žesťové kvarteto Hudby Hradní stráže a Policie České republiky s dirigentem plk. Janem Zástěrou, Capella Ornamentata a spojené sbory litoměřické diecéze. Na varhany zahrají Ivana Kylarová, Pavel Šmolík, Jaroslav Tůma a Martin Bernreuther.

P. ThLic. Ing. Stanislav Přibyl, Th.D., CSsR se narodil 16. listopadu 1971 v Praze – Strašnicích. Vystudoval Střední průmyslovou školu zeměměřickou. Po maturitě nastoupil do noviciátu v polské Lubaszowé (1990–1991) a následně složil řeholní sliby v kongregaci redemptoristů. V letech 1991–1996 studoval na KTF UK a zároveň absolvoval formaci v pražském Arcibiskupském semináři. Po vysvěcení na kněze v roce 1996 byl farním vikářem na Svaté Hoře (1996–1999) a farářem tamtéž (1999–2008). V letech 2002–2011 zastával úřad provinciála pražské provincie redemptoristů. V roce 2004 se stal prezidentem Arcidiecézní charity Praha. Působil zde do konce roku 2008. V témže roce byl jmenován členem kněžské rady v Pražské arcidiecézi. V roce 2012 získal na Katolické teologické fakultě Univerzity Karlovy v Praze licenciát teologie, v roce 2014 získal tamtéž doktorát z teologie. V roce 2019 dokončil magisterské studium na Fakultě sociálně ekonomické Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem v oboru finance a management. V současné době se věnuje na FF UK studiu dějin výtvarného umění se zaměřením na osobnost třetího pražského arcibiskupa Jana z Jenštejna. Mezi lety 2009 a 2016 působil ve funkci generálního vikáře litoměřické diecéze. Od 1. října 2016 pracuje jako generální sekretář České biskupské konference. Dne 23. prosince 2023 ho papež František jmenoval 21. biskupem litoměřickým.

Diecéze litoměřická byla založena bulou papeže Alexandra VII. ze dne 3. července 1655, a byla vydělena z území arcidiecéze pražské. Zaujímá plochu 9 393 km², má 10 vikariátů, 384 farností a nachází se v ní 1265 samostatně stojících kostelů a kaplí. V pořadí 20. diecézním biskupem je od roku 2008 Jan Baxant, který 8. října 2023 dosáhl kanonického věku 75 let a podal rezignaci na úřad sídelního biskupa do rukou papeže.

Život z víry Biskupové

image:Image Náboženské otázky současnosti