Území ostravsko-opavské diecéze a její duchovní krajinu dlouhá staletí významně utvářelo německé obyvatelstvo. Po druhé světové válce se ale naprosté většiny z nich týkal odsun do Německa – mnohdy za dramatických okolností.
Spolupráce navázaná mezi českými obcemi a farnostmi a německými krajanskými spolky (zejména po roce 1989) přináší ovoce. Žijících rodáků z moravských a slezských Sudet nevyhnutelně ubývá, vazby s jejich spolky ale stále pomáhají při opravách kostelů naší diecéze.
Znovu se o tom přesvědčili pracovníci Stavebního oddělení Biskupství ostravsko-opavského, kteří se v červnu vydali do Německa, aby utužili kontakty s vyhnanými Němci a získali některé důležité informace pro chystané opravy kostelů.
Zástupci ostravsko-opavské diecéze nejprve navštívili Sudetoněmecké muzeum v Mnichově a prohlédli si tamní expozici. Následně pokračovali do města Bietigheim-Bissingen, kde mají své muzeum rodáci ze Zlatých Hor. „Většina rodáků je již po smrti. Věnovala se nám paní, jejíž manžel pocházel ze Zlatých Hor. Získali jsme spoustu fotografických materiálů k našim kostelům a farám v oblasti. Tyto snímky nám pomáhají zjistit, jak církevní stavby v minulosti vypadaly,“ popisuje vedoucí Stavebního oddělení Václav Kotásek.
Další zastávkou byl Langgöns, kde mají své pamětní místo Němci z bývalého okresu Moravský Beroun. „Mohli jsme se podívat na písemné a fotografické materiály o kostelích, které nás velice zajímají. Jde například o Budišov nad Budišovkou nebo Křišťanovice,“ podotýká Kotásek. Někteří rodáci z Moravskoberounska jsou stále aktivní. „To je velké plus pro naši spolupráci. Mohou například doporučit naše stavební projekty při žádostech o podporu u Česko-německého fondu budoucnosti. Zvažujeme například požádat o dotaci na obnovu kostela ve Dvorcích,“ prozrazuje Václav Kotásek.
Vyslanci diecéze se setkali také s rodáky z Huzové. „Informovali jsme je o probíhajících opravách kostela v Huzové, o něž mají velký zájem. V roce 2031 bude 900. výročí od první písemné zmínky o obci a my bychom do té doby v opravách kostela znovu pokročili. Prožili jsme s nimi velice zajímavé setkání. Mezi jejich potomky jsme objevili mj. kolegu z biskupství Rottenburg-Stuttgart,“ komentuje setkání na poutním místě Čtrnácti svatých pomocníků Vierzehnheiligen v okresu Lichtenfels Václav Kotásek.