Bohoslužba v brněnském kostele zahájila oslavy 200 let od narození Mendela

Zdroj:Česká tisková kancelářČeská tisková kancelář
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace17. 7. 2022, 14.17

Slavnostní bohoslužbou, kterou vedl pražský arcibiskup a český primas Jan Graubner, dnes v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně začal týden oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela. Další mše, pro změnu sloužená v latině, Mendelův týden příští neděli také uzavře.

image:Image 15/source/orig/14380_dsc3557.jpg

Zařazením bohoslužeb v augustiniánském kostele na program festivalu Mendel 2022 chtějí pořadatelé zdůraznit, že ač je Mendel dnes znám jako zakladatel genetiky, byl za svého života hlavně opatem kláštera ve Starém Brně. ČTK to za pořadatele řekl Matěj Hollan.

"Pan arcibiskup účast na bohoslužbě přislíbil ještě jako arcibiskup olomoucký a my si velmi vážíme toho, že ji ve svém programu ponechal i poté, co jej papež pověřil vedením pražského arcibiskupství," uvedl Hollan.

Dnešní bohoslužba baziliku zcela zaplnila, souvislost s Mendelem byla dobře patrná už při příchodu do kostela - v jeho sousedství nechali pořadatelé nafouknout obří hrášek.

Součástí oslav 200. výročí narození Gregora Johanna Mendela budou v týdnu odborné konference, komentované prohlídky augustiniánského kláštera, kde působi, veřejné debaty odborníků i koncerty populární a vážné hudby.

Hlavními hvězdami programu jsou americká skupina Kool & the Gang a Ewa Farna, z programu vážné hudby vystoupí v pátek v bazilice ve Starém Brně vystoupí Filharmonie Brno a Český filharmonický sbor Brno a zazní mimo jiné Janáčkova Glagolská mše. Podrobný program jednotlivých dnů je k dispozici na internetových stránkách.

Příští neděli ukončí festival Mendel 2022 bohoslužba, tentokrát sloužená v latině. "Jejím hostem bude i Luis Marín, blízký spolupracovník papeže a ředitel institutu augustiniánské spirituality ve Vatikánu. Mši bude přenášet Česká televize a zazní při ní světová premiéra hudební mše farního skladatele Jiřího Fadrného," dodal Hollan.

(ska dr)

Osobnosti

image:Image Bůh má smysl pro humor
Bůh má smysl pro humor Jan Graubner, Marek Šmíd