Boromejky v Nepomucenu mají novou požehnanou kapli

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace28. 3. 2023, 11.42

Před šesti roky začala celková rekonstrukce Papežské koleje Nepomucenum v Římě. Vrcholem a pomyslným ukončením těchto oprav byla úprava kaple sester boromejek, které zajišťují část provozu koleje. O slavnosti Zvěstování Páně v sobotu 25. března 2023 proběhlo slavnostní požehnání této kaple a zasvěcení nového oltáře. Liturgii za účasti představených koleje a dalších hostů předsedal Mons. Giuseppe Leanza, který v letech 2011–2018 zastával úřad apoštolského nuncia v České republice.

image:Image 27/source/orig/26141_185-1679900865.jpg

Mons. Giuseppe Leanza v promluvě zmínil: „Tento posvátný chrám chce být privilegovaným místem pro setkání s Pánem, živým a přítomným ve svátosti eucharistie. Ježíš v Eucharistii bude skutečně Emanuelem, Bohem s námi, Božím Slovem, které si mezi námi postavilo svůj stan. Od něj můžeme všichni čerpat světlo, teplo a sílu, abychom byli před světem autentickými svědky jeho lásky.“

Celkový návrh kaple provedl pan architekt Jiří Šťasta. Novému prostoru vévodí pozlacená absida, v níž visí kříž s Kristem Veleknězem, jehož otevřené oči zjevují, že vítězí nad smrtí. Z jeho probodeného boku sbírá Panna Maria vytékající krev – zde se rodí církev. Na druhé straně stojí svatý apoštol Jan, který přijímá Marii za svou Matku a je udivený nad tím, co se odehrává.

K výzdobě byla zvolena mozaika, kterou vyhotovili v Dílně všech svatých v Brně. „Poselstvím, které jsem chtěl tímto dílem sdělit,“ shrnuje architekt Šťasta, „je, že neměníme podstatu kamenů, nijak je nepřebarvujeme, ale zasazujeme je do vztahů. Podobně jako do této koleje přichází pestrá škála lidí, kteří zůstanou plně sví, jen se trochu obrousí a s pastoračním mistrovstvím zapadnou do vztahů.“

Na pořízení nového oltáře, ambonu, sedadla pro předsedajícího a svatostánku se podíleli italský kameník Alessandro Odi z nedalekého Tivoli a český truhlář Štěpán Marek. Skleněné dveře s motivem Zvěstování Páně byly vyrobeny v Chorvatsku. Působivé osvětlení dodal Massimiliano Palmieri, stavební úpravy zařídila firma Alberta Paolantoniho.

Liturgie a bohoslužby Řeholní život

image:Image Čas prázdných kostelů
Čas prázdných kostelů Tomáš Halík
image:Image Štěstí, kde ho nečekáš