Boží muž a muž církve: Ve Vatikánu se konal pohřeb kardinála George Pella

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 1. 2023, 17.22

Věřící z blízka i z daleka se v sobotu vydali na pohřební mši svatou slouženou za kardinála George Pella v bazilice sv. Petra ve Vatikánu. Svatopetrský chrám byl zaplněn do posledního místa.

image:Image 23/source/orig/22297_19743_0_pell-funeral-2.png
Vatican Media

Mši celebroval kardinál Giovanni Battista Re, děkan kardinálského kolegia, a spolu s ním další kardinálové a biskupové. Koncelebroval také Pellův osobní sekretář v době jeho působení v Římě, P. Joseph Hamilton, a arcibiskup Georg Gänswein, dlouholetý sekretář papeže Benedikta XVI.

Papež František se dostavil na závěr bohoslužby, aby provedl obřad posledního rozloučení, jak bývá zvykem při pohřbu kardinála.

"Byl to Boží muž a muž církve, vyznačoval se hlubokou vírou a velkou pevností v církevním učení, které vždy bez váhání a s odvahou hájil. Záleželo mu jen na tom, aby zůstal věrný Kristu," řekl o kardinálu Pellovi ve své pohřební homilii kardinál Giovanni Battista Re. "Častokrát opakoval, že oslabení víry v západním světě a morální krize rodiny ho velmi trápí," dodal Re. "Bohu, který je dobrý a plný milosrdenství, svěřujeme tohoto našeho bratra a modlíme se, aby ho Bůh přijal do svého pokoje a blízkosti své lásky."

Z Austrálie dorazili na pohřeb i bratr kardinála Pella, David Pell a jeho bratranec Chris Meney, další členové rodiny, kněží a řeholníci. Přítomen byl také bývalý Pellův tajemník Michael Casey, který nyní pracuje na Australské katolické univerzitě.

Z Říma přišli uctít památku australského kardinála diplomaté působící při Svatém stolci, studenti a kněží. Seminaristé Papežské severoamerické koleje se účastnili pohřební mše po své ranní audienci u papeže Františka. Ze Spojených států na pohřeb dorazil i americký spisovatel George Weigel, dlouholetý kardinálův přítel.

Když byla Pellova rakev vynesena z baziliky svatého Petra, propukl velký potlesk. Kardinál bude pohřben ve svém bývalém působišti, v katedrále Panny Marie v australském Sydney.

Redakčně upraveno.

Liturgie a bohoslužby Osobnosti

image:Image Hlavní společné modlitby a mešní řád
Hlavní společné modlitby a mešní řád