Brány kostelů ve Zlínském kraji se opět otevírají veřejnosti

Zdroj:Arcibiskupství olomouckéArcibiskupství olomoucké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Olomoucká arcidiecéze
Datum publikace20. 4. 2023, 10.20

Bezplatné zpřístupnění církevních památek je smyslem společného projektu Zlínského kraje, měst, obcí a farností nazvaného Otevřené brány. Letos se tyto památky veřejnosti otevřou už popatnácté, a to od pondělí 1. května 2023.

image:Image 28/source/orig/27962_23094_0_200410-nedelni-zvoneni-kromeriz.jpg

Projekt Otevřené brány pořádá Zlínský kraj společně s partnery už od roku 2009. V prvním roce se do projektu zapojilo 9 farností. Postupně se k této myšlence přidávali další partneři z řad evangelické církve, farností, měst, obcí a církevních matic. V letošním ročníku bude zpřístupněných celkem 30 sakrálních památek. Všechny prohlídky jsou zdarma s odborně vyškoleným průvodcem.

„Otevřené brány představují úspěšný projekt, který si získal oblibu veřejnosti a patří už k nedílné součásti kulturního dědictví a zajímavým turistickým cílem Zlínského kraje. Kostely zařazené do projektu poskytují příležitost poznat jejich architektonické i duchovní bohatství i jedinečné příběhy svědčící o bohaté historii. Za Otevřenými branami najde návštěvník především místa ztišení, naslouchání a zamyšlení,“ uvedla radní Zlínského kraje pro kulturu Zuzana Fišerová. V loňském roce využilo bezplatný výklad průvodců téměř 93 tisíc návštěvníků.

V neděli 30. dubna v 16 hodin se v kostele Neposkvrněného početí Panny Marie v Uherském Brodě uskuteční Slavnostní zahájení projektu Otevřené brány 2023, a to za účasti představitelů Zlínského kraje a města Uherský Brod, zástupců Římskokatolické farnosti Uherský Brod i zástupců Československé církve husitské. Účast přislíbil i biskup Olomoucké arcidiecéze Mons. Josef Nuzík. Kulturní program slavnostního zahájení připravili učitelé a žáci Základní umělecké školy Uherský Brod. Akce je přístupná pro veřejnost.

Přehled všech zpřístupněných památek a jejich otevíracích dob je zveřejněný na webových stránkách www.otevrenebrany.cz.

Jan Vandík, Zlínský kraj

Život z víry Kultura

image:Image Dělat těžké věci
Dělat těžké věci Alex Harris, Brett Harris