Brífink o cestě papeže Františka do Kazachstánu

Autor: Deborah Castellano Lubov Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace9. 9. 2022, 15.22

Papež František se v úterý chystá odletět do Kazachstánu na svou 38. zahraniční apoštolskou návštěvu. Do hlavního města Nur-Sultan se vydá na 7. kongres představitelů světových a tradičních náboženství v rámci své snahy o podporu míru ve válkou zmítaném světě a o projevení své blízkosti malé, ale horlivé katolické komunitě v zemi, která tvoří pouhé jedno procento obyvatelstva.

image:Image 17/source/orig/16205_13528_0_844.jpeg

Deborah Castellano Lubov

Blížící se apoštolská návštěva papeže Františka v Kazachstánu bude nejnovějším gestem Svatého otce na podporu míru ve světě mezi náboženskými představiteli, naznačuje ředitel Tiskového úřadu Svatého stolce Matteo Bruni s tím, že jde o další gesto v papežském úřadě plném snah o mezináboženské přátelství.

Během pátečního brífinku ve Vatkánu Bruni představil papežovu 38. apoštolskou návštěvu v zahraničí. Středoasijská země bude 57. zemí, kterou Svatý otec navštíví.

Svou návštěvou, která se uskuteční příští týden, papež František následuje svého předchůdce, svatého Jana Pavla II, který se do Kazachstánu vydal krátce po útocích na Světové obchodní centrum a Pentagon 11. září ve Spojených státech. Svatý Jan Pavel II. během své návštěvy ocenil mírové soužití náboženství a etnik, jako je kazašské, ruské, ukrajinské a mnoho dalších, v rámci země. Kazachstán získal nezávislost na Sovětském svazu v roce 1991.

Ve stopách Jana Pavla II.

Svatý Jan Pavel II. je dosud jediným papežem, který Kazachstán navštívil. Matteo Bruni připomněl jeho poselství, že "náboženství nemohou být místem konfliktů, a vyzval k tomu, aby zavládl mír".

Zdůraznil také, že Jan Pavel II. navštívil tehdy čerstvě nezávislý národ a církev, která prošla dlouhou historií pronásledování za komunistického režimu.

Kazachstán leží jižně od Ruska a sousedí s dalšími bývalými sovětskými republikami i s Čínou a Kaspickým mořem. Je to devátá největší země na světě co do rozlohy a vůbec největší vnitrozemský stát. Má také největší středoasijskou ekonomiku a je domovem jediného katolického semináře v regionu, který se nachází v Karagandě.

Sedmý kongres představitelů světových a tradičních náboženství

Papež míří do Kazachstánu speciálně kvůli účasti na 7. kongresu představitelů světových a tradičních náboženství. Během návštěvy 13.-15. září se zdrží v hlavním městě Nur-Sultan (dříve známém jako Astana).

K hlavním bodům cesty bude patřit účast na kongresu, kde František pronese promluvu, pomodlí se v tichu a zúčastní se soukromých rozhovorů s náboženskými představiteli, včetně velkého imáma univerzity Al Azhar Ahmeda Al Tayyeba. Očekává se, že náboženští představitelé vydají prohlášení.

Kongres se v kazašském hlavním městě koná každé tři roky počínaje rokem 2003. Od posledního však kvůli pandemii uplynuly už čtyři léta.

Malá, ale horlivá katolická komunita

Vatikánský mluvčí uvedl, že projevy papeže Františka budou předneseny v italštině a k dispozici budou překlady.

Dalším výrazným momentem bude mše svatá, kterou papež odslouží pro katolíky v zemi a jež bude povzbuzením pro malou, ale horlivou katolickou komunitu, která tvoří asi jedno procento z 18 milionů Kazachů v zemi.

Obyvatelstvo Kazachstánu tvoří ze 70 procent sunnitští muslimové a z 26 procent křesťané, především ti, kteří se hlasí k ruskému pravoslaví.

Na cestě se k papeži připojí jeho obvyklý papežský doprovod, který bude zahrnovat kardinály-prefekty dikasterií římské kurie pro mezináboženský dialog, podporu jednoty křesťanů, evangelizaci a východní církve.

Očekává se, že Svatý otec při odletu do Kazachstánu pozdraví novináře a při zpátečním letu do Říma uspořádá obvyklou tiskovou konferenci, stejně jako při své poslední apoštolské cestě do Kanady v červenci. Na palubě by ho mělo doprovázet více než sedmdesát novinářů.

Papež František

image:Image Zraněný pastýř
Zraněný pastýř Austen Ivereigh
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)