Britský katolický lékař nadále může pomáhat ženám, které si rozmyslí potrat

Zdroj:Catholic News Agency - EuropeCatholic News Agency - Europe
Rubrika: Vatikán a zahraničí
Datum publikace8. 3. 2022, 13.40

Díky vytrvalé práci katolického lékaře Dermota Kearneyho může ve Velké Británii opět začít léčba zvrácení účinků potratové pilulky.

image:Image 10/source/orig/9028_drkearney_cna-678x381.jpg
Kardiolog Dermot Kearney. (Foto: CNA/Christian Concern)

Dr. Dermot Kearny je katolický lékař působící ve Velké Británii, který se svým kolegou pomáhá ženám, které si vzaly první ze dvou potratových pilulek, ale svého rozhodnutí vzápětí litují. Tato léčba spočívající v podávání přírodního progesteronu způsobuje, že účinky pilulky jsou zvráceny a těhotenství tak může být zachráněno.

Britská Všeobecná lékařská rada (GMC) oba lékaře předvolala ke slyšení. Právní zástupci GMC usilovali o úplné suspendování doktora Kearnyho na 18 měsíců. Tribunál mu nakonec povolil pokračovat v lékařské praxi, ale pod řadou podmínek. Nesměl vykonávat žádnou soukromou nebo dobrovolnou práci bez povolení GMC a nesměl předepisovat, podávat ani doporučovat léčbu zvrácení účinků potratové pilulky.

První přezkum případu doktora Kearneyho přišel v srpnu roku 2021. Do té doby jeho právní tým z organizace Christian Concern získal devět svědeckých výpovědí žen, kterým doktor Kearney pomohl. Některé z nich úspěšně porodily, jiné tragicky ne, ale shodně podporovaly doktora Kearneyho a péči, kterou jim poskytl. Také odborný svědek, který nesympatizuje s pro-life hodnotami, poskytl silné svědectví na podporu práce doktora Kearneyho.
GMC však odmítla vzít v úvahu jakýkoli z důkazů s tím, že přezkum není řízením ke zjištění skutečností, ale je tu proto, aby se zabývala obviněními.

Právní tým doktora Kearneyho se nenechal odradit a v říjnu 2021 podal žádost k Nejvyššímu soudu. Základem žádosti bylo tvrzení, že vyšetřování proti doktoru Kearneymu bylo zbytečné, podmínky proti němu vznesené byly neoprávněné a obvinění nepodložená. Očekávaly se velké prodlevy v rozhodnutí, protože Nejvyšší soud se potýkal s obrovským množstvím nevyřízených případů v důsledku pandemie Covid-19. Slyšení však bylo naplánováno na 24. února.

Ačkoli doktor Kearney byl suspendován z poskytování léčby zvrácení potratů pouze na devět měsíců, během těchto devíti měsíců se 160 žen ve Spojeném království obrátilo na linku pomoci pro zvrácení potratu a muselo jim být sděleno, že jim nelze pomoci.

V rámci slyšení vystoupil i soudní znalec, který sdělil, že pro léčbu progesteronem existují důkazní materiály, což vyvrátilo hlavní důvod případu proti doktoru Kearneymu. Dvě ženy, jejichž případy byly předloženy potratovým řetězcem MSI, doktora Kearnyho taktéž velmi podpořily. Všeobecná lékařská rada nakonec vydala závěrečné prohlášení, že nelze prokázat nebo nalézt důkazy na podporu deseti obvinění proti doktoru Dermotu Kearneymu, a žaloba tak byla stažena.

Doktor Kearney by podle slov autorky Fiorelly Nashové rád pokračoval v práci lékaře a doufá, že se mu podaří zavést dostupnější služby pro ženy. Přál by si, aby tato služba nebyla nikdy nutná, chce, aby potrat byl nemyslitelný, ale rád by zdůraznil, že lékaři musí být vždy k dispozici ženám, které litují spolknutí pilulky.

Zdroj: Catholic World Report

Překlad: Terezie Kvapilíková