Lupa
Obsah Obsah
Portál
Reklama

Brněnské biskupství jmenovalo nové ředitele církevních škol

Zdroj:Biskupství brněnskéBiskupství brněnské
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Brněnská diecéze
Datum publikace21. 4. 2026, 15.58
TiskTisk

Brněnské biskupství zná výsledky výběrových řízení na ředitele šesti církevních škol, vyhlášených v souvislosti s uplynutím funkčního období stávajících ředitelů. Od vybraných kandidátů zřizovatel očekává modernější přístup k výuce i dalšímu rozvoji škol. Jednou z nových tváří je i oceněná učitelka Solomiia Makovska, která nově povede Křesťanskou základní školu v Jihlavě.

image:Image 86/source/orig/85427_70194_0_skolstvi_anicka_guthrie.jpg
Foto: Anička Guthrie, Člověk a Víra

Nový impuls a důraz na moderní vzdělávání odpovídající aktuálním trendům v pedagogice – strategie, kterou brněnské biskupství zvolilo při výběru nových ředitelů. „Chceme, aby naše školy byly místem, které nejen předává znalosti, ale aktivně připravuje mladé lidi na život v dnešní dynamické společnosti. To znamená důraz na jazyky, kritické myšlení, mediální gramotnost i schopnost orientovat se v nových technologiích. Je potřeba, abychom dál pracovali na individuálním přístupu k žákům, nabízeli jim dál bezpečné a inspirativní prostředí a pomohli jim získat co největší šanci obstát v dalším životě – profesně i osobnostně. Samozřejmostí je i to, že chceme žákům a studentům nabízet možnost poznání křesťanských hodnot a toho, co křesťanství přináší naší společnosti a kultuře,“ říká brněnský biskup Pavel Konzbul.

Silný příběh i důraz na moderní výuku na Vysočině

Změny čekají Křesťanskou základní školu v Jihlavě, kterou nově povede Mgr. Solomiia Makovska – učitelka angličtiny a digitálních technologií a laureátka ocenění Global Teacher Prize Czech Republic i titulu Učitel Vysočiny 2024.

Její osobní příběh podtrhuje hodnoty, které chce biskupství na svých školách rozvíjet. Solomia Makovska na začátku války uprchla s tehdy ročním dítětem z Ukrajiny a v České republice se musela vyrovnat mimo jiné s jazykovou bariérou. Přesto se dokázala rychle zapojit do českého vzdělávacího systému a během pár let se stala výraznou osobností moderní výuky. V rámci mezinárodních projektů koordinovala výměnné pobyty Erasmus a eTwinning a za svou práci obdržela evropský certifikát kvality, který předával Dům zahraniční spolupráce. Sama tak vlastním příkladem ukazuje, že píle a zápal pro vzdělávání přináší ovoce. „Jako matka dvou dětí si přeji, aby škola byla živým a bezpečným místem pro všechny. Mým cílem je se co nejlépe se zapojit do života školy a navázat na vše dobré, co zde již funguje. Věřím, že společným úsilím s učitelským sborem, rodiči a celým naším týmem budeme i nadále budovat dobré jméno této školy a vytvářet pro děti světlejší budoucnost. V životě i v práci mě vede Ježíšovo učení a mé osobní motto, kterým se snažím denně řídit, zní: Jak chcete, aby lidé jednali s vámi, tak jednejte vy s nimi,“ říká Solomiia Makovská.

Křesťanská základní škola v Jihlavě je mimo jiné specifická svým zaměřením – její součástí jsou i speciální třídy pro děti se specifickými vzdělávacími potřebami. Tyto třídy budou zachovány i do budoucna. Ve škole působí řada zkušených speciálních pedagogů, na jejichž práci chce zřizovatel i nadále stavět a rozvíjet ji.

V Jihlavě zároveň zůstává ve funkci ředitelky Střední odborné školy sociální u Matky Boží Mgr. Kateřina Šimková, která školu povede i v dalším období. Kontinuita bude zachována i na Katolickém gymnáziu v Třebíči, kde ve funkci ředitele setrvává Ing. Mgr. Vít Feldbabel

Změna nastane také ve vedení Mateřské školy Jabula v Moravských Budějovicích, kterou nově povede Bc. Petra Smolová. Do funkce přichází s dlouholetou praxí ze zdravotnických, sociálních i pedagogických služeb, kde se věnovala především práci s dětmi se specifickými potřebami a ohroženými dětmi.

Změny v Jihomoravském kraji

Biskupské gymnázium v Brně včetně mateřské školy nově povede Mgr. Josef Valenta, který ve škole působí od roku 2013 jako učitel českého jazyka a latiny a zároveň patří mezi absolventy BiGy. Oba obory vystudoval na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, za sebou má také studium teologie. Vedle pedagogické činnosti se věnuje publicistice, je například autorem knižního rozhovoru s Markem Orko Váchou Jízda v levém pruhu.

Kontinuita zůstává zachována v Církevním domově mládeže Petrinum, kde svou funkci obhájil dosavadní ředitel Ing. Jan Suchý

Výběrové řízení na ředitele Křesťanské pedagogicko-psychologické poradny Brno bylo znovu otevřeno na začátku dubna.

Biskupství brněnské bude nové ředitele aktivně podporovat nejen v oblasti řízení škol, ale i v jejich osobním rozvoji a rozvoji manažerských dovedností. „Zároveň si velmi vážíme práce dosavadních ředitelů a děkujeme jim za jejich nasazení, které věnovali rozvoji církevního školství. Jejich působení významně přispělo k dobrému jménu škol i k vytváření prostředí založeného na hodnotách, na nichž chceme stavět i do budoucna,“ uvedl Pavel Konzbul.

Focusy

Církevní školství

Mohlo by vás zajímat

image:Image Posvátný Erós
Posvátný Erós Evelyn Eatonová Whiteheadová, James D. Whitehead
Cena: 359 Kč
image:Image Pastorační situace jako výzva k ekumenismu
Pastorační situace jako výzva k ekumenismu
Cena: 144 Kč
image:Image Nová náboženství a násilí
Nová náboženství a násilí Zdeněk Vojtíšek
Cena: 288 Kč
image:Image Savcem z milosti Boží
Savcem z milosti Boží Ulrich Lüke
Cena: 358 Kč

Související články

Ochrana vašeho soukromí je naší prioritou

Abyste mohli co nejlépe využívat služby portálu Církev.cz, včetně nakupování, používáme my a někteří naši partneři tzv. cookies (malé soubory uložené ve vašem webovém prohlížeči). Díky nim si například pamatujeme, zdali jste přihlášeni, vámi provedená a preferovaná nastavení, co máte v košíku, jak máte seřazené a vyfiltrované produkty apod.

Díky nim vám také nenabízíme nevhodnou reklamu a pomáhají nám v analýzách sloužících k dalšímu rozvoji portálu.

Potřebujeme však váš souhlas s jejich zpracováváním. Děkujeme, že nám ho dáte, a ujišťujeme vás, že se k vašim datům chováme maximálně zodpovědně v souladu s platnou legislativou