Broumovská relikvie sv. Prokopa v Chicagu

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace7. 9. 2023, 9.39

V neděli 20.srpna 2023 na začátku mše sv. předali mladí zástupci broumovské farnosti České katolické misii část relikvie sv. Prokopa (†1053), jenž se od 18.století nachází v opatském klášteře sv. Vojtěcha u Broumova.

image:Image 41/source/orig/40268_26744_0_image.jpg

Chicagská česká farnost je v osobě jejího kněze Mons. Dušana Hladíka dlouholetým spolupracovníkem ve snaze o obnovu dientzenhoferovské skupiny kostelů. Broumovská farnost se po dohodě s arciopatem břevnovského a broumovského kláštera P. Prokopem Siostrzonkem, OSB, rozhodla věnovat část relikvie prvního českého světce kanonizovaného papežem (Inocenc III., r. 1204), jako projev poděkování za tuto velkorysou pomoc. Rovněž jako připomínka působení čechoamerických chicagských bratří benediktýnů v broumovském klášteře v letech 1946-1950. V dubnu 1950 jim to znemožnila komunisty organizovaná Barbarská noc, během níž byly zavřeny všechny mužské a ženské kláštery v tehdejším Československu.

Z dalšího desetidenního programu je možné uvést setkání s generálním konzulem ČR v Chicagu Jakubem Utěšeným, během něhož se probíraly možnosti hledání dalších cest v oblasti obnovy broumovské skupiny kostelů. Dalším důležitým momentem byla návštěva benediktinského kláštera v Lisle, během které byl naším průvodcem bratr Rick. Neplánované a o to milejší bylo setkání s emeritním opatem Hughem, který nám taky udělil požehnání. Rovněž potěšila i jeho osobní vzpomínka na P. Alexe Macháčka, jenž byl jedním z bratří působících na Broumovsku v letech 1946–1950. Je možné zmínit dokonce i brigádu na nově vznikající Slovenské katolické misi nebo návštěvu několika chicagských muzeí, či koupání v michiganských jezerech.

P. Martin Lanži, děkan ŘKF Broumov

Život z víry Maria a svatí

image:Image Radost z Boha
Radost z Boha Marek Vácha
image:Image Tichá srdce
Tichá srdce Jiří Chalupa, Alena Ježková
image:Image Proč chodit do kostela?
Proč chodit do kostela? Timothy Radcliffe
image:Image Kdo jsem já, abych vedl
Kdo jsem já, abych vedl David Novák