Bylo nalezeno mrtvé tělo losangeleského pomocného biskupa

Autor: Salvatore Cernuzio Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace20. 2. 2023, 10.30

Pomocný biskup Los Angeles, 69letý David O'Connell, byl nalezen v sobotu 18. února mrtev. Zemřel v důsledku střelných zranění. Podle vyšetřování okresní policie se jednalo o vraždu. Další podrobnosti o dynamice činu zatím nebyly zveřejněny. V církvi ve Spojených státech amerických byl zesnulý dlouhá léta známý svou silnou angažovaností ve prospěch přistěhovalců, chudých a obětí ozbrojeného násilí.

image:Image 25/source/orig/24238_21362_0_844.jpeg
Mons. David O’Connell
Victor Aleman

Devětašedesátiletý Mons. David O'Connell měl v hrudi kulku, když ho policie našla v domě v Hacienda Heights. Arcibiskup Gomez uvádí, že okresní šerif potvrdil vraždu pomocného biskupa Los Angeles: "Byl to muž pokoje se srdcem pro chudé a přistěhovalce. Chtěl, aby byl každý lidský život ctěn a chráněn."

Potvrzení arcibiskupa Gomeze

Zprávu potvrdil mons. José Horacio Gomez, arcibiskup Los Angeles, arcidiecéze, v níž mons. O'Connell, Ir z Corku, sloužil posledních 45 let jako kněz a pomocný biskup, kterého do této funkce jmenoval papež František v roce 2015. "Dnes brzy ráno," stálo v nedělním prohlášení, "jsme se od úřadu šerifa okresu Los Angeles dozvěděli, že včerejší smrt pomocného biskupa Davida O'Connella byla vraždou. Tato zpráva nás hluboce znepokojila a zarmoutila. Nadále se modlíme za biskupa Davida a jeho rodinu. A modlíme se za pracovníky orgánů činných v trestním řízení, kteří pokračují ve vyšetřování tohoto hrozného zločinu. Prosíme naši blahoslavenou Matku Marii, aby se za nás všechny přimlouvala a byla nám matkou v této době smutku a žalu."

Probíhající vyšetřování

Biskup byl nalezen bez známek života kolem jedné hodiny ráno v domě na předměstí Hacienda Heights, 30 km východně od centra Los Angeles. Byl postřelen do hrudníku. Okresní policie reagovala na tísňové volání, a jak vyplynulo ze sdělení úřadu šerifa vydaného o několik hodin později, bylo zahájeno vyšetřování "smrti střelnou zbraní" dospělého muže, jehož smrt byla na místě konstatována. To znamená, že obydlí se nacházelo v obytné ulici s jednopatrovými domy venkovského stylu. Některá americká média tvrdila, že O'Connell mohl být smrtelně zraněn při přestřelce. V tuto chvíli to není potvrzeno a úřady nezveřejnily ani podrobnosti o možném podezřelém či motivu vraždy.

Soustrast arcidiecéze Los Angeles

Arcibiskup Gomez se k záležitosti vyjádřil již dříve v ranních hodinách prohlášením, o kterém informovaly oficiální webové stránky arcidiecéze. "S velkým zármutkem oznamuji, že náš milovaný pomocný biskup David O'Connell nečekaně zemřel," uvedl. "Je to pro mě šok a nemám slova, kterými bych vyjádřil svůj smutek," dodal a popsal "biskupa Davida" jako "dobrého přítele" a "muže hluboké modlitby, který měl velkou lásku k naší blahoslavené Matce". O'Connell "byl mužem míru se srdcem pro chudé a přistěhovalce a vášnivě se zasazoval o budování společenství, kde je ctěna a chráněna posvátnost a důstojnost každého lidského života," dodal Gomez. Poté požádal o modlitby za biskupovu duši, kterou svěřil Panně Marii Guadalupské, a za jeho rodinu v Irsku. Několik věřících se mezitím shromáždilo na místě úmrtí, aby zapálili svíčky a pomodlili se růženec.

Pronásledování křesťanů Biskupové

image:Image Pexeso - Tajemství růžence