Carlo Acutis bude svatořečen

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace23. 5. 2024, 14.15

Papež František při audienci s kardinálem Semerarem, prefektem Dikasteria pro blahořečení a svatořečení, schválil dekrety, které povedou ke kanonizaci mladíka pohřbeného v Assisi, bl. Carla Acutise.

image:Image 57/source/orig/56891_cq5dam-thumbnail-cropped-1500-844-25.jpeg
Vatican Media

Carlo Acutis se narodil v roce 1991. Od útlého věku projevoval velké nadání pro práci s počítačem, které využíval ve své službě druhým a při šíření křesťanského vzdělávacího obsahu. V posledních měsících svého života zdokumentoval a zkatalogizoval eucharistické zázraky na webových stránkách. V září 2006 se u něj objevily první příznaky leukémie a 12. října stejného roku zemřel ve věku 15 let. Papež František ho v roce 2020 blahořečil v Assisi, kde je nyní na své výslovné přání také pohřben.

Právě zde začíná neobyčejný příběh zázraku, který vede k jeho kanonizaci. Mezi mnoha poutníky u hrobu bl. Carla byla v pátek 8. července 2022 také Liliana z Kostariky. Poklekla, pomodlila se a zanechala tam dopis, který obsahoval její pocity, jako matky. O šest dní dříve, 2. července, její dcera Valeria v noci spadla z kola na cestě domů v centru Florencie, kde od roku 2018 studovala. Utrpěla vážný úraz hlavy, podstoupila kraniotomii, při které jí byla odstraněna týlní kost a naděje na přežití byla téměř nulová.

Již 8. července přišly z nemocnice dobré zprávy. Valeria začala spontánně dýchat, další den se začala opět pohybovat a částečně mluvit. Jedná se o další z případů, kdy lékařské zprávy ustupují do pozadí. 18. července CT vyšetření ukázalo, že krvácení zmizelo. 11. srpna byla dívka převezena na rehabilitační terapii, ale už po týdnu bylo jasné, že k úplnému uzdravení chybí jen krůček. 2. září stála matka, ale tentokráte i s uzdravenou dcerou, opět v Assisi u Carlova hrobu, aby mu společně poděkovaly.

Další vyhlášené dekrety se týkají:

- zázraku připisovaném přímluvě blahoslaveného Giuseppa Allamana, kněze a zakladatele Institutu misií Consolata; který se narodil 21. ledna 1851 v Castelnuovo Don Bosco (Itálie) a zemřel 16. února 1926 v Turíně (Itálie);

- zázraku na přímluvu ctihodného Božího služebníka Giovanniho Merliniho, kněze a generálního představeného Kongregace misionářů Nejdražší krve Páně; který se narodil 28. srpna 1795 ve Spoletu (Itálie) a zemřel 12. ledna 1873 v Římě (Itálie).

- mučednické smrti služebníka Božího Stanislava Kostky Streicha, diecézního kněze; který se narodil 27. srpna 1902 v Bydhošti (Polsko) a byl zabit z nenávisti k víře 27. února 1938 v Luboni (Polsko).

- mučednické smrti služebnice Boží Marie Magdaleny Bódiové, laičky; která se narodila 8. srpna 1921 v Szgligetu (Maďarsko) a byla zabita z nenávisti k víře 23. března 1945 v Litéru (Maďarsko).

- hrdinských ctností Božího služebníka Guglielma Gattianiho (občanským jménem „Oscar“), kněze z řádu menších bratří kapucínů; který se narodil 11. listopadu 1914 v Badi, vesnici v obci Castel di Casio (Bologna), a zemřel 15. prosince 1999 ve Faenze (Itálie).

- hrdinských ctností služebníka Božího Ismaela Molinera Novilla, zvaného Ismael de Tomelloso, laika; který se narodil 1. května 1917 v Tomellosu (Španělsko) a zemřel 5. května 1938 v Zaragoze (Španělsko).

- hrdinských ctností služebníka Božího Enrica Mediho, laika; který se narodil 26. dubna 1911 v Porto Recanati (Itálie) a zemřel 26. května 1974 v Římě (Itálie).

Papež rovněž schválil kanonizaci blahoslavených Emanuela Ruize a jeho sedmi společníků z řádu menších bratří, dále Františka, Abdela Mootiho a Rafaela Massabkiho, laických věřících, zabitých z nenávisti k víře v Damašku (Sýrie) mezi 9. a 10. červencem 1860.

Zdroj: Vatican News, italská sekce

Světci dneška