Česká katolická komunita v Texasu si připomene sv. Cyrila a Metoděje

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace14. 11. 2023, 12.34

Česká katolická nadace v Texasu (CCFT) organizuje ve čtvrtek 16. listopadu poutní mši svatou v kostele sv. Cyrila a Metoděje v texaské Dubině, v osadě, kterou založili čeští přistěhovalci v roce 1856. Mši svatou bude celebrovat český novokněz Tomáš Zámečník, doprovodí jej jáhen Josef Kvapilík.

image:Image 46/source/orig/45336_13690870-1017308815005159-201893307969244031-n.jpg

Česká katolická nadace v Texasu vznikla v roce 2018 jako nezisková organizace, která sdružuje české katolíky ze všech diecézí státu Texas. Jejím cílem je předávat následujícím generacím všechny prvky české katolické víry, které do Texasu přenesli přistěhovalci z českých zemí, a posilovat vazby s českými katolíky z vlasti předků, které evangelizovali Cyril a Metoděj, uvádí se na stránkách organizace. Právě slovanským věrozvěstům je zasvěcen poutní kostel v texaské osadě Dubina, kde bude tento týden slavena pouť s českým novoknězem Tomášem Zámečníkem.

Osadu Dubina založili v roce 1856 čeští přistěhovalci. Jen o 20 let let později zde na pozemku darovaném Josefem Petrem postavili kostel sv. Cyrila a Metoděje, první kostel v osadě. Později zde byla postavena i škola. V roce 1900 kostel sloužil farnosti s více než 600 rodinami. V roce 1909 zničil kostel hurikán a v roce 1912 byla budova nahrazena novou. Společenský život Dubiny byl soustředěn kolem života církve a vznikla zde řada katolických společenských organizací, včetně lóže Katolické jednoty texaské (1887), Spolku svaté Anny (1889) a Česko-římské katolické podpůrné jednoty žen v Texasu (1900). V současnosti žije v Dubině jen nepatrný počet obyvatel, ale kostel sv. Cyrila a Metoděje je významným poutním místem, které Česká katolická nadace v Texasu podporuje.

Nadace mimo jiné podporuje slavení a připomínku českých světců, místní katolickou mládež a vzájemnou evangelizaci v ČR a Texasu. Také se věnuje překladům českých náboženských textů do angličtiny a jejich publikaci. V rámci programu, který zavedl P. Stephen Nesrsta organizuje návštěvy nově vysvěcených přechodných českých jáhnů v Texasu.

Zdroj: Czech catholic foundation of Texas, Texas state historical association

Život z víry

image:Image Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin
Musím být dokonalý a jiné hereze kazatelských rodin Timothy L. Sanford