Charita pořádá 24. tříkrálovou sbírku

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí
Datum publikace27. 12. 2023, 16.07

„Začněte nový rok dobrým skutkem,“ vyzývá Charita Česká republika, která pořádá tradiční, již čtyřiadvacátou Tříkrálovou sbírku. Největší dobročinná sbírka v naší zemi oživuje lidový zvyk tříkrálového koledování. Malí i velcí koledníci v kostýmech tří králů popřejí lidem požehnaný nový rok a požádají o koledu. Nikoli pro sebe, ale pro sociální služby Charity, které pomáhají lidem v tíživé životní situaci.

image:Image 49/source/orig/48190_img4850.jpg
Foto: Martina Ingrová, Člověk a Víra

Tříkrálová sbírka proběhne od 1. do 14. ledna 2024. V těchto dnech můžete potkat koledníky a přispět do jejich zapečetěných kasiček. Sbírku je možné podpořit i online na www.trikralovasbirka.cz; její průběh není časově omezen.

Sbírku, kterou pořádá Charita Česká republika a kterou v jednotlivých regionech organizují místní (diecézní, oblastní a farní) Charity, doprovodí řada akcí. Centrem Prahy projde v pátek 5. ledna tradiční průvod s třemi králi na velbloudech v čele. O dalších akcích informuje Arcidiecézní charita Praha na svých webových stránkách.

Jak Tříkrálová sbírka pomáhá

Většina darů (65 %) podpoří sociální služby a projekty v regionu, kde byly peníze vykoledovány. Například dárce, který přispěje stokorunou do kasičky koledníkům Charity Beroun, podpoří šedesáti pěti korunami terénní sociální péči na Berounsku. K dalším záměrům patří podpora azylových domů pro maminky s dětmi, nákup kompenzačních pomůcek pro seniory, organizace volnočasových aktivit dětí ze sociálně slabých rodin, podpora sociálních služeb pro lidi s postižením atd. Bez Tříkrálové sbírky by se neobešly stovky sociálních služeb a projektů Charity, které pomáhají lidem v nouzi.

15 % podpoří tzv. diecézní záměry, tj. projekty, které vybírá (arci)diecézní charita (charita s krajskou působností). Například Arcidiecézní charita Praha v roce 2024 podpoří rodiny, mládež a děti v krizi a dále rekonstrukci Domova sv. Václava ve Staré Boleslavi.

5 % z výtěžku Tříkrálové sbírky podpoří celostátní sociální projekty Charity Česká republika. Desetina sbírky pomáhá v zahraničí a 5 % tvoří režii sbírky.

Všechny projekty, které sbírka podpoří, jsou postupně zveřejňovány na www.trikralovasbirka.cz pod záložkou „využití“. Pod záložkou „výsledky“ zase můžete v průběhu ledna sledovat aktuální výtěžek. Na přelomu ledna a února budou rozpečetěné všechny pokladničky a dozvíme se celkový výtěžek letošní sbírky.

Otevřete koledníkům své dveře i svá srdce. Přispějte na pomoc lidem v nouzi a přijměte požehnání do nového roku.

Charita

image:Image Katolický gentleman