Čína jmenovala katolického biskupa v Šanghaji bez souhlasu Vatikánu

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 4. 2023, 10.54

Podle agentury Asia News byl v úterý bez souhlasu Vatikánu uveden do funkce šanghajského biskupa čínský biskup. Zpráva uvádí, že biskup Joseph Shen Bin z Haimenu byl do čela šanghajské diecéze jmenován Radou čínských biskupů, státem schválenou biskupskou konferencí. Shen Bin je zároveň předsedou Rady čínských biskupů.

image:Image 27/source/orig/26682_chinese-patriotic-association.jpeg
Slavnostní uvedení biskupa Johna Peng Weizhaoa do úřadu v Nanchangu v Číně dne 24.11.2022
Foto: Chinese Catholic Patriotic Association

Vatikánský mluvčí Matteo Bruni v úterý uvedl, že Svatý stolec byl před několika dny informován o rozhodnutí čínských úřadů přeložit Shen Bina z Haimenu do Šanghaje a dnes ráno se o uvedení do funkce dozvěděl z médií. "Nemám k této záležitosti ze strany Svatého stolce co dodat," uvedl Bruni.

Ve zprávě Asia News se uvádí, že instalace Shen Bina do funkce šanghajského biskupa proběhla bez souhlasu Vatikánu, a tedy v rozporu s vatikánsko-čínskou dohodou o jmenování biskupů. Shen Bin byl od roku 2010 biskupem v Haimenu, tehdy jmenování bylo schválené Vatikánem. Asia News uvedla, že šanghajská diecéze neměla katolického biskupa již deset let.

V březnu vatikánské ministerstvo zahraničí sdělilo EWTN News, že dohoda mezi Vatikánem a Čínou nebyla nejlepší možnou dohodou a že probíhají jednání, aby dohoda fungovala lépe.

Arcibiskup Paul Richard Gallagher, vatikánský sekretář sekce pro vztahy se státy, uvedl, že diplomaté Svatého stolce jednají o vylepšení prozatímní dohody Svatého stolce s Pekingem o jmenování biskupů, která byla poprvé podepsána v roce 2018.

Čínský prezident Si Ťin-pching se v březnu ujal bezprecedentního třetího prezidentského mandátu na parlamentním zasedání Národního shromáždění lidu, které ve volbách, v nichž nebyl žádný jiný kandidát, jednomyslně hlasovalo pro něj. Národní lidové shromáždění v roce 2018 zrušilo omezení délky prezidentského období a poskytlo Si Ťin-pchingovi možnost doživotního vládnutí, a to šest měsíců předtím, než Svatý stolec poprvé podepsal dohodu s Pekingem. Pod Si-Ťin Pchingovým vedením se zhoršilo dodržování lidských práv a náboženské svobody. Současný prezident se stal terčem rostoucího mezinárodního odsouzení za brutální pronásledování ujgurských muslimů v severozápadním čínském regionu Sin-ťiang a státní úředníci v různých oblastech Číny odstraňovali kříže a demolovali církevní budovy.

V listopadu 2022 Vatikán uvedl, že čínské úřady porušily podmínky stanovené v prozatímní dohodě o jmenování biskupů. V prohlášení vydaném 26. listopadu se uvádí, že Svatý stolec s překvapením a politováním zaznamenal, že biskup John Peng Weizhao byl jmenován pomocným biskupem diecéze Jiangxi, která není Vatikánem uznávána.

V březnu Gallagher potvrdil, že probíhají jednání o jmenování dalších biskupů.

Zdroj: Catholic News Agency

Papež František Biskupové

image:Image Dobrý život
Dobrý život papež František
image:Image Dar radosti a naděje
Dar radosti a naděje papež František
image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Zázraky Jana Pavla II.
Zázraky Jana Pavla II. Pawel Zuchniewicz