Čínské úřady povolí kardinálu Zenovi cestu na pohřeb Benedikta XVI.

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 1. 2023, 18.07

Odsouzený čínský kardinál Joseph Zen bude moci odcestovat do Říma na čtvrteční pohřeb emeritního papeže Benedikta XVI. Jak dnes informovala místní média, rozhodl o tom příslušný čínský soud. Povolení opustit Hongkong má trvat pět dní a 91letému kardinálovi bude na tu dobu dočasně vrácen pas.

image:Image 22/source/orig/21711_kardinal-zen2.jpeg
Foto: Wikimedia Commons

Kardinál Zen dnes na svém blogu na Benedikta XVI. zavzpomínal jako na "velkého obhájce pravdy", který navzdory mnoha neúspěchům vyvinul mimořádné úsilí na podporu církve v Číně. Podle Zena bude nyní čínské katolické církvi "mocným zastáncem v nebi".

Kardinál a hongkongský biskup v letech 2002-2009 byl loni v květnu zatčen za údajné porušení zákona o národní bezpečnosti a krátce poté propuštěn na kauci. Na konci listopadu dostal spolu s dalšími pěti lidskoprávními aktivisty vysokou pokutu za to, že údajně řádně nezaregistroval fond pro zadržené demokratické demonstranty. Zen se proti rozsudku odvolal. Podle některých zdrojů jsou proti němu vedena další vyšetřování kvůli údajné spolupráci s cizími mocnostmi. Pozorovatelé považují nynější povolení k opuštění země pro něj za překvapivé.

Zdroj: Kathpress

Pronásledování křesťanů Osobnosti

image:Image Soukromé modlitby Jana z Jenštejna - The Private Prayers of John of Jenstein
Soukromé modlitby Jana z Jenštejna - The Private Prayers of John of Jenstein Jan z Jenštejna
image:Image Ostrovy pastýřů
Ostrovy pastýřů Petr Rybář
image:Image Chvíle s otcem Špidlíkem (CD)
Chvíle s otcem Špidlíkem (CD) Tomáš Špidlík
image:Image Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II. Andrew Morton