Zemřela spolupracovnice sv. Jana Pavla II. Wanda Półtawská

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 10. 2023, 11.48

Ve věku 102 let zemřela ve středu 25. října v Krakově Wanda Półtawská, spolupracovnice svatého Jana Pavla II..

image:Image 44/source/orig/43963_1395140646.jpg
Foto: kdsz.pl

Wanda Półtawská, rozená Wojtasiková, se narodila 2. listopadu 1921 v Lublinu. Před válkou se vzdělávala ve škole sester uršulinek Římské unie v Lublinu. Patřila ke čtvrtému lublinskému ženskému oddílu pojmenovanému po obráncích Lvova. Dne 17. února 1941 byla zatčena gestapem.

Po náročném vyšetřování byla vzata do vazby v lublinském zámku. Odtud byla 21. září 1941 deportována do německého koncentračního tábora pro ženy v Ravensbrücku a v nepřítomnosti odsouzena k trestu smrti. Byla jednou ze 74 polských žen, které zde byly podrobeny pseudolékařským operacím.

Na podzim 1945 začala studovat medicínu na Jagellonské univerzitě a v roce 1964 získala doktorát z psychiatrie. Dne 31. prosince 1947 se provdala za Andrzeje Półtawského. Narodily se jí čtyři dcery. Úzce spolupracovala s krakovským metropolitou, kardinálem Karolem Wojtyłou.

Pracovala jako psychiatrička a také vyučovala pastorální medicínu v Krakově a později na Institutu Jana Pavla II. na Lateránské univerzitě v Římě (1981-1984). Mimo jiné byla organizátorkou a vedoucí Institutu pro teologii rodiny, expertkou a členkou Papežské akademie pro život. Byla jí udělena papežská medaile Pro Ecclesia et Pontifici. Prezident Andrzej Duda jí udělil Řád bílého orla.

Zdroj: TK KBS

Osobnosti

image:Image Dobré vlivy
Dobré vlivy Otec Jeroným
image:Image Alžběta od Nejsvětější Trojice
Alžběta od Nejsvětější Trojice Giovanna Della Croce
image:Image Jáchym z Fiore (cca 1135–1202)
Jáchym z Fiore (cca 1135–1202) Fabio Troncarelli
image:Image Děcka, valíme do nebe!
Děcka, valíme do nebe! Robert Mayer