Čínský soud znovu odložil proces s kardinálem Zenem

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 9. 2022, 13.11

Soudní proces s hongkongským kardinálem Josephem Zenem a dalšími čtyřmi demokratickými aktivisty byl odročen. Další slyšení se bude konat za měsíc, 26. října. Důvodem je pravděpodobně kolidování s blížícím se sjezdem Komunistické strany Číny.

image:Image 18/source/orig/17077_china-3500976-1920.jpg
Foto: Pixabay

90letý kardinál a jeho společníci čelí obžalobě z toho, že řádně nezaregistrovali humanitární fond, kterým poskytovali finanční, právní a psychologickou pomoc lidem zatčeným během protestů za demokracii v Hong-Kongu v roce 2019. Vedle toho měli část z přibližně 34 milionů amerických dolarů nelegálně použít na "politické aktivity".

Odročení znamená, že proces bude pokračovat až po 20. sjezdu Komunistické strany Číny, který začíná 16. října. Očekává se, že na něm bude současný čínský prezident Si Ťin-pching zvolen generálním tajemníkem strany na třetí funkční období. Političtí pozorovatelé v Hongkongu považují za důvod odložení procesu se Zenem právě stranický sjezd. Vláda v Pekingu má prý zájem na odsouzení kardinála, který je kritický vůči Číně, ale chce se před konáním sjezdu vyhnout kontroverzím.

Obviněným v čele s kardinálem hrozí v případě odsouzení pokuta ve výši 1 300 eur. Jsou mezi nimi známí aktivisté za demokracii v Hongkongu, například právnička Margaret Ng, akademička Hui Po-keung či popová zpěvačka Denise Ho. Všech pět zároveň čínská policie vyšetřuje kvůli údajné spolupráci se zahraničními mocnostmi. Podle tzv. zákona o národní bezpečnosti, který Čína pro Hongkong zavedla předloni, mohou být potrestáni odnětím svobody v rozmezí tři roky až doživotí.

Kardinál Zen je jedním z nejvlivnějších představitelů katolické církve v Asii a patří mezi hlavní kritiky vlády v Pekingu a její náboženské politiky.

Zdroj: Kathpress

Pronásledování křesťanů

image:Image Kvítky svatého Františka
Kvítky svatého Františka