Diktatura v Nikaragui zatkla tři kněze

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace4. 10. 2023, 10.41

V noci na neděli 1. října diktatura v Nikaragui zatkla dva kněze z diecéze Estelí a jednoho z diecéze Jinotega v severní části středoamerické země.

image:Image 43/source/orig/42610_27631_0_sacerdotesarrestadosnicaragua-021023.jpg
Foto: ACI Prensa

Deník El Confidencial v neděli potvrdil, že v Estelí, jehož diecézním správcem je uvězněný biskup Rolando Álvarez, byli zadrženi P. Julio Ricardo Norori z farnosti svatého Jana Evangelisty ve městě San Juan del Río Coco v departementu Madriz a P. Iván Centeno z farnosti Neposkvrněného početí Panny Marie ve městě Jalapa v departementu Nueva Segovia. Třetím zatčeným knězem je podle více zdrojů P. Cristóbal Gadea, farář kostela Panny Marie Milosrdné v sektoru El Cuá v departementu Jinotega. Důvody zatčení kněží zůstávají neznámé.

Jeden ze zdrojů listu La Prensa sdělil, že zatčení neprovedla policie, ale ozbrojené osoby. "Nemáme žádné informace o tom, kde se kněží nacházejí, ale domníváme se, že byli převezeni do Managuy."

Nikaragujská právnička Martha Patricia Molina 2. října na Facebooku uvedla, že polovojenské jednotky a policie zahájily zastrašovací operaci proti kněžím a farníkům. "Uneseni jsou tři kněží. Nejméně pět jich bylo odvezeno, zastrašeno a vráceno. V diecézi León došlo také k vyhrožování ze strany policie," napsala Molina. Podle právničky byli tři zatčení kněží ve svých homiliích důrazní, protože se neustále zabývali tématy evangelia, především nespravedlností, kterou denně Nikaragua zažívá.

Když se o zatčení kněží dozvěděl pomocný biskup z Managuy Silvio José Báez, který žije v exilu ve Spojených státech, odsoudil zuřivé pronásledování katolíků ze strany diktatury Daniela Ortegy a požádal o modlitby za Nikaraguu a za tamní církev.

Zdroj: CNA

Pronásledování křesťanů