Církev se spojuje s papežem v modlitbě za Ukrajinu

Autor: Jana Gruberová Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace26. 1. 2022, 10.36

Vatikán. V závěru generální audience papež František vyzval ke společné modlitbě za Ukrajinu, jak to učinil již při nedělním setkání s věřícími na Svatopetrském náměstí. Papežova výzva nezůstala oslyšena a církev po celém světě, včetně České republiky, se dnes s papežem spojuje v modlitbě za mír a za to, „aby všechny politické kroky a iniciativy sloužily spíše lidskému bratrství než stranickým zájmům“. „Již nikdy válku“, apeloval papež František.

image:Image 8/source/orig/7481_3810_0_844.jpeg

“Nyní vás vyzývám, abyste se při modlitbě Otčenáš pomodlili za mír na Ukrajině a v průběhu tohoto dne tuto modlitbu často opakovali. Prosme naléhavě Pána, aby tato země mohla spatřit, jak rozkvétá bratrství, zacelují se rány, jsou překonány obavy a rozbroje.

Mluvili jsme o holocaustu. Pomyslete ale, že více než pět milionů (Ukrajinců) bylo vyhlazeno během poslední války. Je to národ, který mnoho vytrpěl, trpěl hladem, mnohými krutostmi a zaslouží si mír. Kéž se modlitby a prosby, které se dnes vznášejí až k nebi, dotknout myslí a srdcí zodpovědných na této zemi, aby převážil dialog a dobro všech lidí bylo upřednostněno před dílčími zájmy. Prosím, již nikdy válku.

Pomodleme se nyní Otčenáš, který je modlitbou dětí, kteří se obracejí k témuž Otci. Je to modlitba, která z nás činí bratry, modlitba bratrů, kteří snažně prosí o smíření a svornost”.

Obrátil se papež František k účastníkům dnešní generální audience.

K modlitbě a výzvě Svatého otce se připojili rovněž evropští biskupové, jak dokládá prohlášení předsedy Rady evropských biskupských konferencí, mons. Grušase. V bazilice Panny Marie v Zátibeří povede dnes večer (v 19.15) mimořádnou modlitbu za Ukrajinu sekretář pro vztahy se státy Svatého stolce, arcibiskup Paul Richard Gallagher. Tuto iniciativu zorganizovala římská komunita Sant´Egidio. Modlitební setkání ohlásily všechny italské diecéze, různá církevní hnutí i řeholní společenství. V České republice vyzvala k modlitbě Celosvětová síť modlitby s papežem.

Papež František

image:Image Wake up! (CD)
Wake up! (CD) papež František
image:Image Teologie těla
Teologie těla Jan Pavel II.
image:Image Benedikt XVI. - Život (slovensky)
Benedikt XVI. - Život (slovensky) Peter Seewald
image:Image Nic než důvěra