Církev stále nemůže užívat jeden z nejdůležitějších katolických chrámů v Bělorusku

Autor: Eva Svobodová Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace13. 10. 2022, 13.06

Katolická církev v Bělorusku se brání uzavření tzv. Červeného kostela v Minsku, které na začátku října nařídil autoritářský režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Tamní duchovní správce Vladislav Savalnjuk poslal stížnost hlavě státu. V něm kritizuje uzavření kostela spolu s nařízeným odstraněním náboženských předmětů z jeho interiéru jako "neodůvodněnou a nepřiměřenou reakci" na předchozí požár. 73letý duchovní uvedl, že drží hladovku, aby od úřadů dosáhl navrácení chrámu.

image:Image 18/source/orig/17753_erveny-kostel-minsk.jpg
Foto: Pixabay

Novorománský kostel sv. Šimona a Heleny z počátku 20. století je jednou z dominant hlavního města. Stojí na náměstí Nezávislosti vedle hlavní vládní budovy. Úřady zdůvodňují uzavření Červeného kostela požárem v noci z 25. na 26. září, který se ale podařilo rychle uhasit. Způsobila ho údajně závada na elektrickém vedení.

V otevřeném dopise P. Savalnjuk vyslovuje podezření, že požár způsobily nezákonné akce neznámých osob. Jemu a farníkům byl "v rozporu se zákonem" odepřen přístup do kostela. Podle organizace "Křesťanská vize pro Bělorusko" a nezávislých médií v zemi přerušili policisté tento týden modlitbu kněze a věřících před Červeným kostelem a vyhnali je. Apoštolský nuncius v Bělorusku arcibiskup Ante Jozic a předseda tamní biskupské konference biskup Aleh Butkevič nyní usilují o rychlé znovuotevření kostela, minulý týden se kvůli tomu sešli se zástupci vlády.

Budova Červeného kostela patří státu. Během masových protestů proti zfalšovaným prezidentským volbám v létě 2020 se v něm ukrývali demonstranti.

Zdroj: Kathpress

Pronásledování křesťanů

image:Image Kvítky svatého Františka
Kvítky svatého Františka