Církev v modlitbě za emeritního papeže Benedikta XVI.

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace29. 12. 2022, 12.36

Níže uvádíme tiskové zprávy a tweety biskupských konferencí, hlav různých místních církví a dalších osobností z celého světa, které se připojily k výzvě Svatého otce, s níž se obrátil k věřícím na závěr generální audience ve středu 28. prosince, aby se modlili za Benedikta XVI.

image:Image 22/source/orig/21363_18920_0_844.jpeg
Foto: Vatican Media

Kard. Matteo Zuppi, boloňský arcibiskup a předseda Italské biskupské konference, po výzvě papeže Františka k modlitbě za Benedikta XVI. uvedl:

„V této době utrpení a zkoušky se shromažďujeme kolem emeritního papeže. Ujišťujeme jej, že na něj budeme pamatovat v modlitbě v našich církvích s vědomím, jak nám sám připomněl svými slovy, že „ať jsou zkoušky jakkoli těžké, problémy jakkoli složité, utrpení jakkoli trpké, nikdy nevypadneme z Božích rukou, z těch rukou, které nás stvořily, podporují a provázejí na cestě bytím, protože jsou vedeny nekonečnou a věrnou láskou“. Jeho setrvání „na nové cestě s Ukřižovaným Pánem“ a pokračování „na cestě církve s modlitbou a rozjímáním“ je silným poselstvím pro církevní společenství i pro celou společnost“, uzavírá předseda italských biskupů.

K modlitbě celé italské církve se připojila rovněž římská diecéze, jak sdělila ve zvláštním tiskovém prohlášení.

Přímluvnou modlitbu za Benedikta XVI. zveřejnil rovněž mons. Georg Bätzing, předseda Německé biskupské konference:

Ježíši, náš Spasiteli a Vykupiteli, v těchto dnech slavíme tvé narození.

Modlíme se k tobě za našeho emeritního papeže Benedikta:

Pomáhej mu v jeho nemoci a slabosti.

Dej mu pocítit svou uklidňující blízkost.

Podpoř ho, dodej mu sílu a ukaž se mu v jeho temných hodinách jako světlo.

které dává naději.

Dej mu pocítit blízkost tolika lidí.

kteří se za něj nyní přimlouvají v modlitbě.

Obrať se k němu ve své dobrotě a lásce k lidstvu.

A jak jsi to s velkou důvěrou udělal ty sám,

i my se modlíme: Otče, staň se tvá vůle.

Tobě buď chvála nyní i navěky. Amen“.

Tiskové prohlášení Konference katolických biskupů Spojených států amerických

Komuniké a modlitby biskupských konferencí Latinské Ameriky: CELAM, Chile, Peru, Kostarika, Kolumbie

Tweet Mons. Erica de Moulins-Beauforta, arcibiskupa z Remeše a předsedy Francouzské biskupské konference:

Seigneur, les catholiques de France, en communio avec le pape François et toute l'Église, te confient ton serviteur Benoît XVI et ceux qui veillent sur lui.

("Pane, katolíci Francie ve společenství s papežem Františkem a celou církví ti svěřují tvého služebníka Benedikta XVI. a ty, kteří nad ním bdí".)

Timothy Michael Dolan, arcibiskup metropolita New Yorku:

Blase J. Cupich, chicagský arcibiskup:

"S velkým znepokojením jsme si přečetli zprávy o zhoršujícím se zdravotním stavu papeže Benedikta XVI. Připojujeme se k modlitbám papeže Františka a katolíků na celém světě a prosíme Pána o milost, aby pomohl podpořit papeže Benedikta tak, jako on podpořil církev svým tichým svědectvím."

Komuniké arménské katolické církve:

"V reakci na žádost Svatého otce Františka, aby se během generální audience ve středu 28. prosince 2022 modlili za emeritního papeže Benedikta XVI., vyzval patriarcha arménských katolíků v Kilikii Jeho Blaženost Rafael Bedros XXI. všechny arménské katolické církve a farnosti, aby se připojily k modlitbě s prosbou, aby milosrdný Bůh podpořil emeritního papeže Benedikta XVI. v jeho utrpení a příkladném svědectví lásky k církvi.

- Komuniké Jeho Blaženosti Svjatoslava Ševčuka, hlavy Ukrajinské řeckokatolické církve:

Jeho Blaženost Svjatoslav Ševčuk, hlava Ukrajinské řeckokatolické církve, požádal biskupy synody a všechny věřící Ukrajinské řeckokatolické církve, aby se připojili k modlitbám za emeritního papeže Benedikta XVI., jak o to požádal papež František na závěr generální audience. Jeho Blaženost Svatoslav připomněl zejména osobní setkání s emeritním papežem v klášteře Mater Ecclesiae letos10. listopadu během své návštěvy Říma. Při té příležitosti, jak Jeho Blaženost připomněla, se emeritní papež "neuvěřitelně jasně, informovaně a starostlivě vyjádřil o situaci na Ukrajině a zaručil se za ukrajinský lid modlitbami".

"Celá ukrajinská řeckokatolická církev," dodává, "se chce shromáždit v modlitbě kolem tohoto velkého svědka naší doby, děkovat mu za jeho tiché svědectví jako emeritního papeže a zároveň si připomínat a snažit se uvádět do praxe jeho práci pro jednotu církve, která byla mimořádným rysem jeho pontifikátu.

- Tweet kardinála Vincenta Nicholse, westminsterského arcibiskupa:

"Připojme se k modlitbě za emeritního papeže Benedikta XVI. a prosme Pána, aby ho v této chvíli podporoval a utěšoval."

- Tweet vídeňského arcibiskupa, kard. Christopha Schoenborna:

"Papež František nás vyzval, abychom se modlili zejména za emeritního papeže Benedikta XVI. Připojme se k této modlitbě! Emeritní papež Benedikt XVI. je od dětství velmi spjat s naší zemí a církví.

- Tweet Riccarda Di Segni, vrchního rabína římské židovské obce:

"Se znepokojením nad zprávami o zdravotním stavu emeritního papeže Benedikta XVI. se připojuji k modlitbám za to, aby tuto zkoušku překonal a brzy se uzdravil."

- Nadace Migrantes:

Osobnosti Církev a společnost