Co řekl papež František na tiskové konferenci během letu z Mongolska?

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace5. 9. 2023, 12.43

Na pondělní tiskové konferenci během letu z Mongolska papež František nastínil svou vizi nadcházejícího říjnového synodálního shromáždění, které by podle něj mělo být modlitebním dialogem bez ideologie a nikoliv "politickým tlacháním".

image:Image 41/source/orig/40153_cq5dam-thumbnail-cropped-750-422-47.jpeg
Vatican Media

Papež František byl 4. října během desetihodinového letu z Ulánbátaru do Říma zahlcen mnoha dotazy novinářů ohledně synody o synodalitě. “Na synodě není místo pro ideologie," řekl papež  novinářům v letadle společnosti ITA Airways. " Ale je zde prostor pro dialog, pro výměnu názorů mezi bratry a sestrami," dodal.

Svatý otec zdůraznil jedinečný duchovní rozměr prvního celosvětového shromáždění synody o synodalitě, které se bude konat ve Vatikánu od 4. do 28. října. Dodal, že si přeje, aby se jednalo o náboženské setkání. Je podle něj důležité, aby během synody vždy po cca třech projevech následovaly  tři až čtyři minuty tiché modlitby, a právě tato modlitební atmosféra by měla být tím, co synodální shromáždění odlišuje od parlamentarismu.

"Bez tohoto ducha modlitby neexistuje synodalita," řekl papež. "Je tu jedna věc, kterou musíme zachovat, a to synodální atmosféru. Synoda by neměla být jako televizní talk show, kde se všechno probírá, ale dialog mezi pokřtěnými.“ Svatý otec uvedl jako příklad tradici synod ve východních církvích. "Východní církev ví, jak žít synodalitu. Žije ji jako křesťané, aniž by upadala do ideologií," řekl.

František byl dotázán na nedávno vydanou knihu s předmluvou amerického kardinála Raymonda Burka, který v ní přirovnává synodu o synodalitě k otevření Pandořiny skříňky. V odpovědi Svatý otec připomněl, že mu některé řeholní sestry také vyjádřily své obavy ze synody, týkající se zejména změn v církevní nauce. Papež řekl, že u základů podobných představ o synodalitě se vždy nacházejí ideologie a dodal, že jsou to právě ideologie, které rozdělují věřící.

Na otázku, proč budou diskuse v rámci synody probíhat za zavřenými dveřmi bez přístupu novinářů, a jak může synoda při tomto formátu zachovat transparentnost, Svatý otec odpověděl, že synoda bude velmi otevřená. Vysvětlil, že existuje Komise pro informace pod vedením Paola Ruffiniho, prefekta vatikánského dikasteria pro komunikaci, která bude publikovat pravidelně tiskové zprávy a informovat, jak jednání synody probíhá.

"Komise nemá snadný úkol," dodal s tím, že synodní komise bude muset respektovat zásahy jednotlivých delegátů a poskytovat aktuální informace o synodním jednání, které budou konstruktivní pro církev a nebudou pomluvami. Papež novinářům dále řekl, že zprávy o synodě by se neměly číst jako politické tlachy. Komise  pro informace má za úkol předávat křesťanského ducha, nikoliv ducha politického. “Nezapomeňte, že protagonistou synody je Duch Svatý," zdůraznil. Komise pro informace není na synodě o synodalitě novinkou, ale byla pravidelnou součástí synodálních shromáždění biskupů v minulých letech.

Zdroj: CNA

Synoda 2021–2024 Papežské cesty