Papež biskupům Konžské demokratické republiky: Buďte proroky smíření a míru

Autor: Devin Watkins Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace3. 2. 2023, 11.53

Papež František se setkal s katolickými biskupy Demokratické republiky Kongo a vyzval je, aby si připomněli, že Bůh je jim blízký v jejich službě být proroky pro konžský lid.

image:Image 24/source/orig/23174_06kongo.jpeg

Čtvrtý a poslední den své apoštolské cesty do Konžské demokratické republiky se papež František setkal s biskupy této země v sídle Národní biskupské konference (CENCO).

Ve svém projevu se papež omluvil za to, že se biskupové museli na jeho návštěvu připravovat dvakrát, protože původně měl přijet už v červenci minulého roku.

Promluvil k nim také o jejich poslání posilovat víru konžského lidu a chránit "krásu stvoření" v rozlehlých zelených pralesích Konga.

Dodal, že místní církev také trpí se svým lidem v jeho zkouškách, stejně jako se raduje z jeho radostí.

"V dějinách tohoto lidu vidím Ježíše trpícího, ukřižovaného a utlačovaného, zničeného bezohledným násilím, poznamenaného nevinným utrpením, nuceného žít se zkalenými vodami korupce a nespravedlnosti, které znečišťují společnost, a trpět chudobou tolika jejích dětí."

Blízkost k Bohu v modlitbě

Papež František dále hovořil k biskupům o "blízkosti Boha a proroctví pro lidi".

Vyzval je, aby v Boží blízkosti nacházeli útěchu a pomáhali tak druhým "přiblížit se k Dobrému pastýři".

Papež odsoudil všechny nástrahy moci a sebeprosazování mezi biskupy a řekl, že takové postoje je vedou k zanedbávání vztahu s Kristem v modlitbě.

"Když si vážíme své blízkosti k Bohu," řekl, "cítíme se přitahováni k našemu lidu a budeme vždy soucítit s těmi, kteří jsou nám svěřeni do péče."

Pastorační služba biskupů se musí "dotýkat ran a zprostředkovávat Boží blízkost", aby byl konžský lid vyveden ze svého "ponížení a útlaku".

Proroci mají vykořenit nespravedlnost

Papež se poté věnoval tématu proroctví, který by se biskupové měli osvojit, aby v nich slovo probudilo "nezkrotný neklid" a vedlo druhé k Bohu.

"Boží slovo je oheň, který v nás hoří a pobízí nás, abychom šli vpřed! Takoví jsme tedy my, biskupové: lidé zapálení Božím slovem, vyslaní s apoštolskou horlivostí k Božímu lidu!"

Papež František řekl, že Bůh povolává své proroky, aby uprostřed světa plného zvrácenosti a nespravedlnosti pomáhali budovat novou kapitolu dějin.

Dodal, že ze společnosti je třeba vykořenit jedy nenávisti, zášti a násilí, stejně jako korupci a vykořisťování.

Hlásat slovo, ne politiku

Přesto, řekl papež, by se křesťanské proroctví nemělo zaměňovat s politickým aktivismem, neboť biskupové jsou povoláni "hlásat slovo, probouzet svědomí, odsuzovat zlo a povzbuzovat ty, kdo mají zlomené srdce a postrádají naději".

Vyzval biskupy, aby zůstali nablízku svým kněžím a pastoračním pracovníkům a dávali dobrý příklad odpuštění a evangelijní prostoty.

"Vyzývám vás, abyste nezanedbávali dialog s Bohem a nedopustili, aby plamen proroctví vyhasl kvůli nejednoznačnému vztahu k moci nebo kvůli samolibému a rutinnímu životu."

Svědkové milosrdenství tváří v tvář násilí

Na závěr papež František vyzval biskupy Demokratické republiky Kongo, aby si vzali příklad ze zesnulého arcibiskupa Christopha Munzihirwy.

Tento jezuitský arcibiskup byl "odvážným pastýřem a prorockým hlasem" a v roce 1996 byl zavražděn na jednom z městských náměstí, protože bránil svůj lid.

"Buďte svědky," řekl, "milosrdenství a smíření uprostřed násilí, které rozpoutává nejen vykořisťování zdrojů a etnické a kmenové konflikty, ale především temná moc zlého, nepřítele Boha a lidstva".

Papež František Papežské cesty Biskupové

image:Image Kniha citátů Jana Husa