Co řekl papež František o Benediktu XVI.

Zdroj:Vatican NewsVatican News
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace31. 12. 2022, 17.19

V době, kdy se papež František chystá ve čtvrtek 5. ledna předsedat pohřbu zesnulého emeritního papeže Benedikta XVI., nabízí několik výroků z počátku jeho pontifikátu portrét jeho předchůdce německého původu.

image:Image 22/source/orig/21475_19002_0_844.jpeg

Sotva byl Bergoglio zvolen papežem, některá z jeho prvních slov hned na začátku pontifikátu byla adresována Benediktu XVI. Když papež František z ústřední lodžie vatikánské baziliky pozdravil dav, řekl:

"Nejprve bych se rád pomodlil za našeho emeritního biskupa Benedikta XVI. Modleme se za něj společně, aby mu Pán žehnal a Panna Maria ho ochraňovala."

Velký papež

"Benedikt XVI.: velký papež": Takto papež František definoval Benedikta XVI. 27. října 2014 při slavnostním odhalení busty na počest emeritního papeže v Papežské akademii věd.

Během svého projevu papež František na svého předchůdce vzpomínal takto:

"Velký svou silou a intelektuálním rozhledem, velký svým významným přínosem k teologii, velký svou láskou k církvi a k lidem, velký svou ctností a zbožností."

Boží muž ve službě církve

Mnohokrát se papež František vyjádřil o svém předchůdci ve smyslu náklonnosti, vděčnosti a úcty.

Například 28. července 2013 při návratu z apoštolské cesty do Brazílie papež František takto odpověděl novinářům, kteří se ho během tiskové konference při zpátečním letu ptali na jeho vztah k Benediktu XVI:

"Je to muž Boží, pokorný muž, muž modlitby. Byl jsem velmi šťastný, když byl zvolen papežem. Také když odstoupil, byl to pro mě příklad velikosti. Velký člověk. To udělá jen velký člověk!"

Pak velmi jednoduše a přímo vysvětlil, co znamená mít Ratzingera nablízku:

"Je to jako mít doma dědečka, moudrého dědečka..... Když jsem s ním šel mluvit o tom velkém problému, o Vatileaks, řekl mi všechno s velkou prostotou... aby mi byl nápomocen."

Jeho rezignace: svatý a pokorný čin

O dva měsíce později, 20. září 2013, se papež František během rozhovoru poskytnutého P. Anthonymu Spadarovi, řediteli jezuitské revue La Civiltà Cattolica, znovu vyjádřil k rezignaci svého předchůdce a označil ji za "akt svatosti, velikosti a pokory".

A o rok později, 11. února 2014, v den prvního výročí této epochální události, papež František na svém účtu @Pontifex na Twitteru napsal: "Dnes vás vyzývám, abyste se společně se mnou modlili za Jeho Svatost Benedikta XVI, muže velké odvahy a pokory." V tomto duchu se papež František vyjádřil i ve svém příspěvku na Twitteru. Těchto 106 znaků vyjadřuje jeho naprostý obdiv k pontifikátu jeho předchůdce.

Emeritní papež je instituce, ne socha v muzeu

Kromě toho však papež František často zdůrazňoval i další rozměr emeritního papeže, a to jeho schopnost vytyčovat institucionální cestu.

O tomto konceptu hovořil 18. srpna 2014 na tiskové konferenci při návratu z apoštolské cesty do Koreje:

"Myslím, že emeritní papež by neměl být výjimkou; po tolika staletích je to náš první emeritní papež. ... Domnívám se, že papež Benedikt XVI. učinil tento krok, který de facto zavedl emeritní papeže. ... Otevřel dveře, které jsou institucionální, nikoliv výjimečné. Náš vztah je skutečně vztahem mezi bratry. Také jsem řekl, že se cítím, jako bych měl v domě moudrého dědečka..... Zjistil jsem, že je pro mě dobré mu naslouchat. On mě také hodně povzbuzuje."

Papež František Osobnosti

image:Image A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi?
A kde byl Bůh, když židé umírali v Osvětimi? Jan Jelínek
image:Image Sedmistupňová hora
Sedmistupňová hora Thomas Merton
image:Image Patnáct podobenství