O prázdninách na festivaly do Broumova, Litomyšle nebo Heřmanova Městce

Zdroj:Biskupství královéhradeckéBiskupství královéhradecké
Rubrika: Hlavní zprávy,Domácí,Královéhradecká diecéze
Datum publikace22. 6. 2023, 8.44

Některé farnosti královéhradecké diecéze o prázdninách pořádají festivaly s pestrým kulturním programem, např. Festival Hudební léto v kostele svatého Bartoloměje v Heřmanově Městci nebo mezinárodní festival Za poklady Broumovska. Pod záštitou České biskupské konference se koná duchovně-kulturní festival Litomyšlské dny barokní tradice. Jejich součástí bude mariánská slavnost Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna následovaná barokním procesím, hlavním celebrantem bude J.Em. Dominik kardinál Duka.

image:Image 36/source/orig/35046_24844_0_image.jpg
Královéhradecké biskupství

Prázdninové období přináší mnoho příležitostí zúčastnit se kulturních akcí. Některé farnosti královéhradecké diecéze jsou akční natolik, že pořádají celé festivaly, na nichž lze najít velkou programovou pestrost.

Již od poloviny června probíhá v Heřmanově Městci 19. ročník Hudebního léta v kostele sv. Bartoloměje. „Chceme spojit hudbu s duchovním prostředím liturgického prostoru a přinést posluchačům možnost nechat hudbu promluvit k nitru člověka. Pestrostí dramaturgie chceme přitáhnout co nejširší spektrum posluchačů a tím přispět k popularizaci nejen klasické hudby. Návštěvnost koncertů každoročně roste. Festival se stal vyhledávanou kulturní akcí pro posluchače z širokého regionu Pardubického kraje. Věříme, že nabídka koncertů přitáhne opět do působivého kostela sv. Bartoloměje jak pravidelné posluchače, tak i turisty a rekreanty“, sdělil k festivalu jeho hlavní organizátor Marek Výborný, jehož dramaturgie se letos opírá o významné výročí – 190 let od narození Johannese Brahmse. Zároveň je snahou organizátorů nepolevit ve snaze o oslovování mimořádných uměleckých osobností. Posluchači se tak mohou těšit na uměleckou úroveň, která je minimálně srovnatelná s ostatními, i většími festivaly v regionu. První červencový koncert festivalu navštíví Heřmanův Městec soubor CELLO REPUBLIC – jedinečná čtveřice violoncellistů, vítězů mezinárodních soutěží, sólistů i pedagogů, popularizátorů klasické hudby. Na konci července proběhne oblíbený externí koncert v přírodním amfiteátru zámeckého parku v Heřmanově Městci. Vystoupí skupina Hradišťan & Jiří Pavlica. V srpnu pak rozezní klavír virtuoz Ivo Kahánek, závěrečného koncertu se ujme Karlovarský symfonický orchestr. Více o konání koncertů na www.farnost-hm.cz.

Za poklady Broumovska

Mezinárodní festival Za poklady Broumovska je hudební festival s jedinečnou atmosférou. Každé léto otevírá brány a rozeznívá jinak převážně ztichlé prostory unikátní skupiny broumov­ských kostelů, z dílny otce a syna Dientzenhoferových. Jedním z cílů broumovského festivalu je upozornit na kritický stav kostelů a pomocí vybraného dobrovolného vstupného přispět těm, kteří usilují o jejich záchranu a opravu. Srdcem komplexu rozesetého po obcích a vesničkách v okolí Broumova je pak národní kulturní památka Klášter Broumov, kde také festival sídlí a vzniká. Na originální hudební zážitek se mohou těšit návštěvníci zahajovacího koncertu 18. ročníku festivalu Za poklady Broumovska. V božanovském kostele v sobotu 1. července v 18 hodin vystoupí světoznámý gospelový sbor The Jeremy Winston Chorale pod vedením dirigenta Jeremy Scotta Winstona. Vstupenky jsou již v prodeji na www.zapoklady.cz. Během léta bude následovat dalších dvanáct koncertů v kostelích broumovské skupiny i na jiných místech regionu. V červenci a srpnu připravuje festival dalších dvanáct koncertů, které propojí téma „Dech jako fenomén“. Rezidenčním skladatelem festivalu bude český dirigent, skladatel a klavírista Jan Kučera, který na objednávku festivalu komponuje Halali pro skupinu lesních rohů, dále písňový cyklus "Písně trpělivé" a píseň Mnichova řehole a také skladbu The Four Color Suite plnou jazzových inspirací. Na většinu koncertů je dobrovolné vstupné, výtěžek putuje na podporu kostelů broumovské skupiny. Více o programu celého festivalu na www.zapoklady.cz.

Litomyšlské dny barokní tradice

Ve dnech 13.–17.8. se pod záštitou České biskupské konference koná v Litomyšli další ročník duchovně-kulturního festivalu Litomyšlské dny barokní tradice, který se tradičně i netradičně snaží zprostředkovat bohaté dědictví barokní doby dnešnímu člověku. Součástí programu bude i mše svatá v tradičním římském obřadu, barokní květinový workshop nebo koncertní provedení oratoria Svatá Cecílie A. Draghiho. Kromě dobové květinové výzdoby na jednotlivých akcích bude pomyslná květinová linka pokračovat i v rámci celosezónní výstavy s názvem Květy trpělivosti. „V piaristickém chrámu Nalezení sv. Kříže festival zahájí v neděli 13.8. v 10.30 hod mše svatá v tradičním římském obřadu, kterou bude sloužit P. Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK. Slavení mešní liturgie v této formě je jednou z klíčových součástí festivalu, protože přibližně tuto podobu měla mše svatá v barokní době. Při bohoslužbě zazní Missa VII Johanna Melchiora Caesara (1648–1692) v podání komorního smíšeného sboru Krkonošské Collegium Musicum a souboru La Bilancetta pod vedením Víta Mišoně. K tradičnímu formátu se po roce festival vrací i v případě slavnosti Nanebevzetí Panny Marie 15. srpna, kdy se uskuteční slavnostní mše svatá následovaná barokním procesím a dobovou pobožností u mariánského sloupu na náměstí. Naše pozvání na tuto významnou mariánskou slavnost přijal J.Em. Dominik kardinál Duka, který bude hlavním celebrantem,“ přiblížil několik momentů festivalu Vít Večeře, který za festivalem organizačně stojí. Více o celém programu na www.baroknilitomysl.cz.

Redakčně upraveno

Liturgie a bohoslužby Osobnosti Kultura

image:Image Misál na neděle a významné dny liturgického roku
Misál na neděle a významné dny liturgického roku