COMECE: Novým předsedou Komise pro vnější činnost Evropské unie je biskup Jan Vokál

Zdroj:cirkev.czcirkev.cz
Rubrika: Hlavní zprávy,Vatikán a zahraničí
Datum publikace25. 3. 2023, 22.49

22.–24. března 2023 se v Římě konalo jarní plenární shromáždění biskupů/delegátů v COMECE (Komise biskupských konferencí Evropské unie). Shromáždění kromě nového vedení volilo i nové předsedy svých komisí. Předsedou Komise pro vnější činnost EU se stal zástupce České republiky, královéhradecký biskup Jan Vokál, který v minulém volebním obdobní působil jako místopředseda COMECE.

image:Image 26/source/orig/25873_52768263983-6223467dca-c.jpg
Screenshot z COMECE EU

Jedním z bodem posledního dne jednání bylo i setkání s italským ministrem zahraničních věcí Antoniem Tajanim, který přispěl zajímavými postřehy ohledně aktuálních mezinárodních výzev a společně s biskupy  debatoval i o palčivých otázkách evropské a mezinárodní scény. Diskuse se zaměřila na úlohu EU v souvislosti s probíhající válkou na Ukrajině a také na společnou evropskou migrační politiku, která respektuje důstojnost migrantů v každé fázi jejich cesty. Biskupové EU a bývalý předseda Evropského parlamentu dále hovořili o způsobech řešení klimatické krize a podpoře rozvoje zejména v chudších zemích.

Poslední den jarního plenárního shromáždění proběhla volba předsedů komisí COMECE – jednoho z hlavních nástrojů dialogu mezi církví a EU:

- Mons. Theodorus C. M. Hoogenboom (Nizozemsko) byl znovu potvrzen na třetí funkční období jako předseda Komise pro právní záležitosti.

- Mons. Jan Vokál se stal novým předsedou Komise pro vnější činnost Evropské unie.

- Mons. Joseph Galea-Curmi (Malta) je novým předsedou Komise pro sociální věci.

Stávající pracovní skupiny pro oblasti politiky migrace a azylu, etiky, kultury a vzdělávání byly přeměněny na komise.

- Mons. Josef Haľko (Slovensko) je předsedou Komise pro migraci a azyl.

- Mons. Anton Jamnik (Slovinsko) je předsedou Komise pro etiku.

- Mons. Janusz Stepnowski (Polsko) je předsedou Komise pro kulturu a vzdělávání.

Podzimní plenární shromáždění COMECE se bude konat ve dnech 8.–10. listopadu 2023.

Biskupové

image:Image Dneska by to šlo
Dneska by to šlo Filip Antonín Stajner
image:Image Vybrané spisy I.
Vybrané spisy I. Jan Konzal
image:Image Karel a Zita Habsburští