80. plenární zasedání České biskupské konference

Datum publikace14. 4. 2010, 10.30

Ve dnech 20.-21.4.2010 se bude v Praze konat 80. plenární zasedání České biskupské konference. Dvoudennímu jednání v prostorách kapucínského kláštera na Loretě bude předcházet v pondělí 19.4. od 17.30 hodin mše svatá v pražské katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha u příležitosti 5. výročí pontifikátu papeže Benedikta XVI., jíž bude předsedat apoštolský nuncius Mons. Diego Causero.

Praha: Jubilejní 80. plenární zasedání České biskupské konference (ČBK) bude probíhat od úterý 20.4. v kapucínském klášteře na Loretánském náměstí v Praze za účasti biskupů českých a moravských diecézí a představitelů Konferencí vyšších představených mužských a ženských řeholí. Zahájení plenárního zasedání se účastní i apoštolský nuncius v ČR arcibiskup Diego Causero.

Úvodní duchovní slovo přednese brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Reflexi o církvi v dnešní společnosti v národním i mezinárodním kontextu poskytne pražský arcibiskup Dominik Duka. Biskupové budou během zasedání prodiskutovávat některé pastorační i organizační záležitosti. Budou hovořit například o projektu Bible pro mládež a o aktivitách mládeže v rámci pastoračního roku 2010, jehož tématem je Písmo, o nabídce přednášek Rady pro pastoraci Romů a o připravovaném kongresu o Božím milosrdenství v roce 2011.

Na závěr prvního dne jednání (20.4.) budou biskupové v 18.00 hodin sloužit zádušní mši svatou za spásu duše zesnulého kardinála Tomáše Špidlíka v katedrále sv. Víta, Václava a Vojtěcha v Praze. Hlavním celebrantem bude pražský arcibiskup Dominik Duka a kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

Letos také končí druhé pětileté období olomouckého arcibiskupa Jana Graubnera ve funkci předsedy ČBK, proto během tohoto plenárního zasedání proběhnou volby předsedy ČBK a dalších odpovědných míst v rámci České biskupské konference, jak je uvedeno ve Stanovách a v Jednacím a organizačním řádu ČBK.

Ve středu 21.4. v 15.00 hodin budou média na krátkém briefingu seznámena s novým vedením ČBK a hlavními body jednání.

Po celou dobu zasedání bude k dispozici novinářům tisková mluvčí ČBK Irena Sargánková, tel: +420 731 625 984.

Více informací k volbám vedení ČBK je uvedeno v přílohách.