Fontána se zabarví do červena. Upozorní na pronásledované křesťany

Římská Fontana di Trevi se v pátek 29. dubna zabarví do červena. Upozorní tak na křesťany pronásledované pro svou víru. Během události, kterou pořádá italská pobočka papežské nadace Kirche in Not, vystoupí také příbuzní a přátelé několika zavražděných křesťanů.
Publikováno: 25. 4. 2016 14:50

V pátek od 20 hodin se nejslavnější římská fontána di Trevi zabarví do červena. Skrze projekci se tak upozorní na pronásledování křesťanů pro svou víru.

„Bude to symbol, výraz volání o pomoc, které den za dnem očekává konkrétní odpověď,“ píše organizace Kirche in Not (Církev v nouzi) na svých webových stránkách. „Systematické porušování práva na náboženskou svobodu, především v neprospěch křesťanů, se musí stát hlavním tématem veřejné debaty. Je třeba se vyhnout lhostejnosti a následnému pokračování agónie, již nelze tolerovat,“ dodává.

Na plochu fontány se budou promítat obrazy ze zemí, v nichž pronásledování probíhá. Během večera vystoupí také spolusestra řeholnic, jež byly letos v březnu v Jemenu vyvražděny, dále prof. Šahíd Mobeen, přítel pákistánského katolického ministra Šabháze Bhátího, jenž byl zabit v roce 2011, Maddalena Santoro, sestra kněze zavražděného v Turecku v roce 2016, a keňský student Luca Loteng, který zastoupí své vrstevníky zabité loni v Garísse. Událost zakončí modlitba Pia XII. za pronásledované křesťany.

K večeru se připojí také samotné církve, v nichž pronásledování ve velké míře probíhá. „Z Nigérie se k vám připojíme, abychom připomněli a podpořili křesťany pronásledované v naší zemi a v mnoha částech světa,“ uvedl arcibiskup Kaduny Matthew Matthew Man-Oso Ndagoso.

„Na severu Nigérie jsou křesťané systematicky pronásledovaní. Mnoho našich bratří a sester žije v utečeneckých podmínkách a jiní byli zabiti jen proto, že jsou křesťané,“ řekl biskup Ndagoso, v jehož diecézi působí extremistická sekta Boko Haram.

Již před několika dny vyjádřil podporu římské akci předseda Pákistánské biskupské konference Joseph Coutts.

Podle lidskoprávních organizací bylo v roce 2015 zabito kvůli své víře 7.000 křesťanů, což je téměř o 3.000 více než o rok dříve.  

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Papež František poslal církvi v Libanonu finanční dar 250 tisíc eur

Svatý otec poslal prostřednictvím Dikasteria pro službu integrálnímu lidskému rozvoji počáteční pomoc libanonské církvi ve výši 250 tisíc eur. Dar je určen pro potřeby místní církve a je výrazem pozornosti a otcovské blízkosti Svatého otce vůči postiženému lidu, který se nachází ve vážných obtížích.
07.08.2020

Obnovujeme živobytí na severu Iráku

Charita Česká republika spustila v březnu 2020 nový projekt, jehož cílem je podpora živobytí zranitelných rodin jak v městských, tak venkovských částech provincie Ninive na severu Iráku. Soustředíme se na komunity kolem měst Karakoš, Karemlaš a Bartella 30 minut jihovýchodně od Mosulu a 50 minut severozápadně od Erbílu.
07.08.2020

Papež: Užití atomovové energie k válečným cílům je nemorální

Papež František v poselství, adresovaném prefektovi hirošimské prefektury Hidehikovi Juzakimu, pozdravil účastníky včerejšího vzpomínkového aktu, který se uskutečnil u příležitosti pětasedmdesátého výročí svržení atomové bomby na toto japonské město. Římský biskup se v listě srdečně obrací zejména k obětem, které bombardování přežily a jimž se v japonštině říká „hibakuša“.
07.08.2020

Křest udělovaný pozměněnými svátostnými formulemi je neplatný

Kongregace pro nauku víry dnes zveřejnila věroučnou nótu o slovech, kterými se udílí svátost křtu, a záporně odpověděla na dotaz, zda je platný křest udělený slovy: „My tě křtíme ve jménu Otce i Syna i Ducha Svatého“; zároveň prohlásila, že v případě této změněné formulace je třeba křest vykonat správně znovu. Svatý otec František přijal toto rozhodnutí letos 8. června a nařídil jej zveřejnit.
06.08.2020

Maronitský patriarcha prosí o pomoc

Libanonský kardinál Béchara Boutros Raï požádal mezinárodní společenství o pomoc raněnému Libanonu. V textu nazvaném „Výzva ke státům světa“ volá po vytvoření zvláštního fondu pro Libanon pod záštitou OSN. Maronitský patriarcha zdůrazňuje, že hlavní město Libanonu je zničeno a v důsledku dvou obrovských explozí vypadá, jako by se jím přehnala válka. Stovky rodin naráz přišly o dům.
06.08.2020