Fontána se zabarví do červena. Upozorní na pronásledované křesťany

Římská Fontana di Trevi se v pátek 29. dubna zabarví do červena. Upozorní tak na křesťany pronásledované pro svou víru. Během události, kterou pořádá italská pobočka papežské nadace Kirche in Not, vystoupí také příbuzní a přátelé několika zavražděných křesťanů.
Publikováno: 25. 4. 2016 14:50

V pátek od 20 hodin se nejslavnější římská fontána di Trevi zabarví do červena. Skrze projekci se tak upozorní na pronásledování křesťanů pro svou víru.

„Bude to symbol, výraz volání o pomoc, které den za dnem očekává konkrétní odpověď,“ píše organizace Kirche in Not (Církev v nouzi) na svých webových stránkách. „Systematické porušování práva na náboženskou svobodu, především v neprospěch křesťanů, se musí stát hlavním tématem veřejné debaty. Je třeba se vyhnout lhostejnosti a následnému pokračování agónie, již nelze tolerovat,“ dodává.

Na plochu fontány se budou promítat obrazy ze zemí, v nichž pronásledování probíhá. Během večera vystoupí také spolusestra řeholnic, jež byly letos v březnu v Jemenu vyvražděny, dále prof. Šahíd Mobeen, přítel pákistánského katolického ministra Šabháze Bhátího, jenž byl zabit v roce 2011, Maddalena Santoro, sestra kněze zavražděného v Turecku v roce 2016, a keňský student Luca Loteng, který zastoupí své vrstevníky zabité loni v Garísse. Událost zakončí modlitba Pia XII. za pronásledované křesťany.

K večeru se připojí také samotné církve, v nichž pronásledování ve velké míře probíhá. „Z Nigérie se k vám připojíme, abychom připomněli a podpořili křesťany pronásledované v naší zemi a v mnoha částech světa,“ uvedl arcibiskup Kaduny Matthew Matthew Man-Oso Ndagoso.

„Na severu Nigérie jsou křesťané systematicky pronásledovaní. Mnoho našich bratří a sester žije v utečeneckých podmínkách a jiní byli zabiti jen proto, že jsou křesťané,“ řekl biskup Ndagoso, v jehož diecézi působí extremistická sekta Boko Haram.

Již před několika dny vyjádřil podporu římské akci předseda Pákistánské biskupské konference Joseph Coutts.

Podle lidskoprávních organizací bylo v roce 2015 zabito kvůli své víře 7.000 křesťanů, což je téměř o 3.000 více než o rok dříve.  

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Mír spočívá na modlitbě a dialogu, píše papež komunitě Sant´Egidio

Ve španělském hlavním městě v neděli začalo každoroční mezinárodní setkání za mír, které za účasti tří set náboženských představitelů a osobností ze světa politiky i kultury pořádá římská komunita Sant´Egidio, tentokrát pod mottem „Mír bez hranic“. Třiatřicet let po modlitbě za mír v Assisi, k níž vyzval sv. Jan Pavel II., tak pokračuje tato „pouť míru“, jak ji v pozdravném poselství definuje papež František.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24. neděli v mezidobí.
16.09.2019

Svatoludmilská pouť na Levém Hradci

Ve dnech 14.-15. 9. 2019 se konala na Levém Hradci Svatoludmilská pouť, během níž byla vystavena lebka sv. Ludmily. V sobotu 14. 9. byla relikvie uvítána v kostele sv. Klimenta, poté byla slavena byzantsko-slovanská liturgie sv. Jana Zlatoústého ke cti sv. Ludmily. Hlavním celebrantem byl gen. vikář Apoštolského exarchátu Mons. Milan Hanuš. V neděli 15.9. slavnostní mši sv. celebroval Mons. Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský. Po mši kardinál Duka požehnal vyhlídku sv. Ludmily, následovala beseda a řeckokatolický chvalozpěv - Akathist.
16.09.2019

Přímé přenosy bohoslužeb od 16. do 22. září 2019

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele a chtěli by se připojit alespoň prostřednictvím médií, nabízíme přehled bohoslužeb, vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
16.09.2019

Pastýřský list biskupa Vlastimila Kročila

Pastýřský list diecézního biskupa českobudějovického k 24.neděli v mezidobí.
15.09.2019