Fontána se zabarví do červena. Upozorní na pronásledované křesťany

Římská Fontana di Trevi se v pátek 29. dubna zabarví do červena. Upozorní tak na křesťany pronásledované pro svou víru. Během události, kterou pořádá italská pobočka papežské nadace Kirche in Not, vystoupí také příbuzní a přátelé několika zavražděných křesťanů.
Publikováno: 25. 4. 2016 12:50

V pátek od 20 hodin se nejslavnější římská fontána di Trevi zabarví do červena. Skrze projekci se tak upozorní na pronásledování křesťanů pro svou víru.

„Bude to symbol, výraz volání o pomoc, které den za dnem očekává konkrétní odpověď,“ píše organizace Kirche in Not (Církev v nouzi) na svých webových stránkách. „Systematické porušování práva na náboženskou svobodu, především v neprospěch křesťanů, se musí stát hlavním tématem veřejné debaty. Je třeba se vyhnout lhostejnosti a následnému pokračování agónie, již nelze tolerovat,“ dodává.

Na plochu fontány se budou promítat obrazy ze zemí, v nichž pronásledování probíhá. Během večera vystoupí také spolusestra řeholnic, jež byly letos v březnu v Jemenu vyvražděny, dále prof. Šahíd Mobeen, přítel pákistánského katolického ministra Šabháze Bhátího, jenž byl zabit v roce 2011, Maddalena Santoro, sestra kněze zavražděného v Turecku v roce 2016, a keňský student Luca Loteng, který zastoupí své vrstevníky zabité loni v Garísse. Událost zakončí modlitba Pia XII. za pronásledované křesťany.

K večeru se připojí také samotné církve, v nichž pronásledování ve velké míře probíhá. „Z Nigérie se k vám připojíme, abychom připomněli a podpořili křesťany pronásledované v naší zemi a v mnoha částech světa,“ uvedl arcibiskup Kaduny Matthew Matthew Man-Oso Ndagoso.

„Na severu Nigérie jsou křesťané systematicky pronásledovaní. Mnoho našich bratří a sester žije v utečeneckých podmínkách a jiní byli zabiti jen proto, že jsou křesťané,“ řekl biskup Ndagoso, v jehož diecézi působí extremistická sekta Boko Haram.

Již před několika dny vyjádřil podporu římské akci předseda Pákistánské biskupské konference Joseph Coutts.

Podle lidskoprávních organizací bylo v roce 2015 zabito kvůli své víře 7.000 křesťanů, což je téměř o 3.000 více než o rok dříve.  

Kirche in Not (Církev v nouzi) je papežská nadace katolické církve, která podporuje pronásledované, utiskované, chudé a jinak potřebné křesťany. V současnosti působí ve 140 zemích a pomáhá ve více než 5.000 projektech.

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021