Kardinál Parolin zahájil návštěvu Ukrajiny

Datum publikace16. 6. 2016, 11.45

Vatikánský Státní sekretář (obdoba premiéra) kardinál Pietro Parolin zahájil ve středu návštěvu Ukrajiny. V následujících dnech zde symbolicky předá celoevropskou sbírku určenou lidem zasaženým válkou i papežův osobní příspěvek, setká se s místními věřícími a předními politiky a připomene důležité události ukrajinských dějin. Podle apoštolského nuncia na Ukrajině se jedná o „velmi důležitou událost z diplomatického, církevního i humanitárního hlediska“.

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

„Kvůli vážnosti současné situace se sám vypravím do Ukrajiny, abych vyjádřil papežovu solidaritu těm, kdo trpí,“ ohlásil návštěvu Ukrajiny kardinál Parolin v polovině května. „Svatý stolec je zvlášť znepokojen zhoršující se humanitární otázkou, která je způsobená probíhajícím konfliktem“ a inflací, jež zanechala „více než milion lidí“ bez jídla a „vyhnala milion a půl lidí z domova“, dodal také.

Návštěva, kterou ukrajinský nuncius Claudio Gugerotti nazval „velmi důležitou z diplomatického, církevního i humanitárního hlediska“, začala ve středu a potrvá do 20. června.

Program začíná v Záporoží, které se nachází na jihovýchodě země. Kardinál Parolin zde symbolicky předá výtěžek celoevropské sbírky, která se konala 24. dubna na výzvu papeže, i osobní příspěvek římského biskupa. Právě v Záporoží se nachází sídlo výboru, který bude během následujících měsíců sbírku rozdělovat. Kardinál se zde také setká se skupinou lidí, kteří byli nuceni opustit svůj domov.

Na programu pětidenní cesty jsou četná setkání s katolíky, dvě návštěvy skupin nekatolických církví a nekřesťanských náboženství. Parolin se také setká s prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem a ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem.

Vatikánský státní sekretář navštíví tři místa spojená s důležitými událostmi ukrajinské historie. Prvním je muzeum neznámého vojína v Kyjevě, „aby připomněl mnoho padlých během válek a ty, kdo jsou v jistém slova smyslu diskriminovaní, neboť jejich matky neměly ani hrob, kde by si je připomínaly,“ uvedl nuncius Gugerotti. Druhým místem je muzeum Hladomoru, „kdy plodná země nemohla ani nasytit svůj lid, protože nebyla svobodná“, a posledním Majdan, protože „se pro mnohé Ukrajince stal symbolem naděje v důstojnost lidí, kteří chtějí očistu, pravdu, spravedlnost, jež je stála velmi vysokou cenu“.

Smyslem cesty nebude jen konkrétní pomoc trpícím v zemi, ale i vyslání vzkazu do celého světa, aby nezapomínal na Ukrajinu, vysvětluje Gugerotti: „Poselství cesty se obrátí k celému světu, aby nezapomínal na Ukrajinu, aby napřímil svou pozornost na napětí, která otřásají touto oblastí. Nejedná se jen o materiální pomoc. Jedná se o to zasadit se, aby všechny zúčastněné strany, ale opravdu všechny, přijaly výzvu ke společným rozhovorům, k zasednutí za stůl míru. Mnoho zemí, mezinárodních organizací i společenských instancí může ovlivnit tento mír.“

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí si konflikt na Ukrajině dosud vyžádal přes 9 tisíc životů a ze země vyhnal 1,1 milionů lidí.

Kardinál Pietro Parolin je významnou osobností ve vatikánské diplomacii a úsilí o smíření ve světě. Sehrál například klíčovou roli při sbližování USA a Kuby; Ameriku vyzval k řešení humanitární situace v Guantanamu; vedl rozhovory ohledně postavení křesťanů ve Vietnamu.

Podrobný program návštěvy naleznete na stránce ukrajinské agentury RISA.

(zdroj: Il Sismografo)

Autor článku: Ondřej Mléčka