Kardinál Parolin zahájil návštěvu Ukrajiny

Vatikánský Státní sekretář (obdoba premiéra) kardinál Pietro Parolin zahájil ve středu návštěvu Ukrajiny. V následujících dnech zde symbolicky předá celoevropskou sbírku určenou lidem zasaženým válkou i papežův osobní příspěvek, setká se s místními věřícími a předními politiky a připomene důležité události ukrajinských dějin. Podle apoštolského nuncia na Ukrajině se jedná o „velmi důležitou událost z diplomatického, církevního i humanitárního hlediska“.
Publikováno: 16. 6. 2016 13:45

Foto: Mazur / catholicnews.org.uk

„Kvůli vážnosti současné situace se sám vypravím do Ukrajiny, abych vyjádřil papežovu solidaritu těm, kdo trpí,“ ohlásil návštěvu Ukrajiny kardinál Parolin v polovině května. „Svatý stolec je zvlášť znepokojen zhoršující se humanitární otázkou, která je způsobená probíhajícím konfliktem“ a inflací, jež zanechala „více než milion lidí“ bez jídla a „vyhnala milion a půl lidí z domova“, dodal také.

Návštěva, kterou ukrajinský nuncius Claudio Gugerotti nazval „velmi důležitou z diplomatického, církevního i humanitárního hlediska“, začala ve středu a potrvá do 20. června.

Program začíná v Záporoží, které se nachází na jihovýchodě země. Kardinál Parolin zde symbolicky předá výtěžek celoevropské sbírky, která se konala 24. dubna na výzvu papeže, i osobní příspěvek římského biskupa. Právě v Záporoží se nachází sídlo výboru, který bude během následujících měsíců sbírku rozdělovat. Kardinál se zde také setká se skupinou lidí, kteří byli nuceni opustit svůj domov.

Na programu pětidenní cesty jsou četná setkání s katolíky, dvě návštěvy skupin nekatolických církví a nekřesťanských náboženství. Parolin se také setká s prezidentem Ukrajiny Petrem Porošenkem, předsedou parlamentu Andrijem Parubijem a ministrem zahraničí Pavlem Klimkinem.

Vatikánský státní sekretář navštíví tři místa spojená s důležitými událostmi ukrajinské historie. Prvním je muzeum neznámého vojína v Kyjevě, „aby připomněl mnoho padlých během válek a ty, kdo jsou v jistém slova smyslu diskriminovaní, neboť jejich matky neměly ani hrob, kde by si je připomínaly,“ uvedl nuncius Gugerotti. Druhým místem je muzeum Hladomoru, „kdy plodná země nemohla ani nasytit svůj lid, protože nebyla svobodná“, a posledním Majdan, protože „se pro mnohé Ukrajince stal symbolem naděje v důstojnost lidí, kteří chtějí očistu, pravdu, spravedlnost, jež je stála velmi vysokou cenu“.

Smyslem cesty nebude jen konkrétní pomoc trpícím v zemi, ale i vyslání vzkazu do celého světa, aby nezapomínal na Ukrajinu, vysvětluje Gugerotti: „Poselství cesty se obrátí k celému světu, aby nezapomínal na Ukrajinu, aby napřímil svou pozornost na napětí, která otřásají touto oblastí. Nejedná se jen o materiální pomoc. Jedná se o to zasadit se, aby všechny zúčastněné strany, ale opravdu všechny, přijaly výzvu ke společným rozhovorům, k zasednutí za stůl míru. Mnoho zemí, mezinárodních organizací i společenských instancí může ovlivnit tento mír.“

Podle Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí si konflikt na Ukrajině dosud vyžádal přes 9 tisíc životů a ze země vyhnal 1,1 milionů lidí.

Kardinál Pietro Parolin je významnou osobností ve vatikánské diplomacii a úsilí o smíření ve světě. Sehrál například klíčovou roli při sbližování USA a Kuby; Ameriku vyzval k řešení humanitární situace v Guantanamu; vedl rozhovory ohledně postavení křesťanů ve Vietnamu.

Podrobný program návštěvy naleznete na stránce ukrajinské agentury RISA.

(zdroj: Il Sismografo)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020