Čtyři zástupci z řad umělců a vědců oceněni ČBK

Velehrad je již tradičním místem oceňování osobností působících v různých oblastech veřejného života. Biskupové se letos rozhodli ocenit čtyři muže, kteří různým způsobem vstupují do veřejného prostoru a fungování naší společnosti. Sochař, architekt, filosof a jeden z otců zakladatelů českého programování, psycholog reflektující způsob života obyvatel této země. Kdo jsou tedy oni ocenění?
Publikováno: 5. 7. 2016 13:08

foto: Jakub Zelina/Milena Marečková

Řád sv. Cyrila a Metoděje pro rok 2016 dnes (5. července) obdržel sochař Petr Váňa za přínos současnému duchovně zaměřenému umění a za významný podíl na snahách obnovit mariánský sloup na Staroměstském náměstí v Praze (na fotografii z následného setkání stojí laureát vlevo).

Děkovné uznání ČBK pro rok 2016 obdržel ing. arch. Jan Soukup, významná postava současné církevní architektury a inspirátor duchovních aktivit zejména v plzeňské diecézi.

Pamětní medaili ČBK pro rok 2016 získali prof. Jan Sokol a prof. Vladimír Smékal, stálice kritické diskuze v rámci české a moravské intelektuální scény.

Podrobněji se s nimi můžete seznámit prostřednictvím přiložených životopisů nebo na uvedených internetových odkazech.

Soubory ke stažení

velikost 296 KB
velikost 199 KB
velikost 285 KB
velikost 277 KB
Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Biskup Josef Nuzík k Roku rodiny Amoris laetitia

V době, kdy Svatý otec, stejně jako veliká část křesťanů, věnuje velkou pozornost současné pandemii a tomu, aby se při hledání řešení nezapomínalo na nejpotřebnější, současně vyhlašuje Rok rodiny připomínající jeho exhortaci Radost z lásky. K prožívání Roku rodiny Amoris laetitia v české a moravské církevní provincii zve delegát pro rodinu České biskupské konference Mons. Josef Nuzík.
22.04.2021

Globální „maraton“ modlitby růžence v měsíci květnu za ukončení pandemie COVID-19

Papežská rada pro novou evangelizaci ve středu 21. dubna uvedla, že „pro hlubokou touhu Svatého otce bude měsíc květen věnován modlitebnímu maratonu na téma ‘Modlitba k Bohu stoupala ustavičně z celé církve'“.
22.04.2021

Osmdesát let od skonu prvního československého kardinála Karla Kašpara

Ve středu 21. dubna uplynulo 80 let od úmrtí prvního československého kardinála Karla Kašpara. Jak významnou roli sehrál 32. pražský arcibiskup v našich moderních dějinách?
22.04.2021

Dopis kardinála Dominika Duky prezidentu republiky

V den výročí první papežské návštěvy v naší zemi papežem Janem Pavlem II., dne 21. dubna 2021 adresuje kardinál Duka dopis prezidentu republiky, reagující na události ohledně vyšetřování výbuchu v moravských Vrběticích.
22.04.2021

Katolický týdeník: Mnich Dominik rozšířil české nebe

V jednom z nejstarších klášterů na Apeninském poloostrově, v cisterciáckém opatství Casamari, se minulou sobotu uskutečnila beatifikace šesti místních mnichů z 18. století včetně jednoho z Čech – P. Dominika Zavřela.
22.04.2021