Poprvé v historii oslavíme svátek svaté Terezie z Kalkaty, již v pondělí

Na tiskové konferenci ve Vatikánu byl dnes představen program víkendu, který bude v rámci Svatého roku milosrdenství věnován především dobrovolníkům a pracovníkům v oblasti milosrdné pomoci. Při té příležitost bude vzdána úcta vzoru těch, kteří prokazují milosrdenství – Matce Tereze. Papež František ji při nedělní bohoslužbě (4. září) prohlásí za svatou.
Publikováno: 2. 9. 2016 15:15

Foto: Denise Krebs / Creative commonst

V sobotu 3. září v 10.30 hodin proběhne na Svatopetrském náměstí mimořádná audience svatého roku s katechezí papeže Františka. Tentokrát bude věnována všem, kteří se aktivně angažují v díle Božího milosrdenství, zvláště ve svých zaměstnáních.

V neděli 4. září v 10.30 bude na Svatopetrském náměstí slavena již dlouho očekávaná mše svatá, při níž papež František svatořečí blahoslavenou Terezii z Kalkaty (Matku Terezu).

V pondělí 5. září tak poprvé v historii oslavíme svátek svaté Terezie z Kalkaty. U této příležitost bude na Svatopetrském náměstí od 10 hodin sloužit hlavní mši státní sekretář kardinál Pietro Parolin.

“Matka Tereza je dokonalou světicí pro Svatý rok milosrdenství.”

Matka Tereza pro nás byla skutečnou matkou, ale také učitelkou. Žila svůj duchovní život s takovou radostí a nadšením,“ rozpovídala se sestra Mary Prema Pierick, M.C., třetí generální představená řádu Misionářek Lásky po zakladatelce Matce Tereze. Potkala ji ve svých 17 letech a nesmírně na ni zapůsobila. „Matka Tereza tu pro nás byla vždy, přitahovala nás blíž k Ježíši a Panně Marii,“ zmínila sestra Mary, když hovořila o obrovské péči a starostlivosti Matky Terezy vůči svým spolusestrám. Podtrhla také sílu její víry, na níž stál každý okamžik jejího života: „Vždy začínala den modlitbou, i ve svém pokročilém věku se snažila být první v kapli.

Otec Brian Kolodiejchuk, M.C., generální představený Misionářů Lásky dnes Matku Terezu označil za „dokonalou světici pro tento Svatý rok milosrdenství“.

“To je odkaz Matky Terezy: Kalkata je všude.”

Matka Tereza si byla velmi vědoma své potřeby milosrdenství před Bohem. Byla doma ve své vlastní chudobě. Rok milosrdenství je pro nás všechny především připomínkou toho, že před Bohem stojí každý z nás s potřebou milosrdenství; v ní jsme všichni chudí a stojíme tak jako žebráci v potřebě jeho lásky, jeho odpuštění – jeho milosrdenství. To je odkaz Matky Terezy: Kalkata je všude,“ řekl otec Brian a dodal, že tuto toužebnou chudobu nitra lze označit za „Kalkatu našeho srdce“. Svým životem ale Matka Tereza také dokázala, že „každá naše temnota může být překonána,“ podotkl na závěr.

Více o životě Matky Terezy se dočtene v článku ZDE.

Autor článku:
Zuzana Lášková

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019