Zveřejněn úmysl apoštolátu modlitby na leden 2017

Datum publikace10. 1. 2017, 23.30

Papež František vyhlásil v neděli urgentní úmysl apoštolátu modlitby na leden 2017: za lidi na ulici, kteří trpí zimou a lhostejností, i za „rozehřátí srdce“ ostatních. Současně bylo zveřejněno video s již známým evangelizačním úmyslem.

Foto: Karim Corban / CC BY

(aktualizováno 11.1.2017) Jak jsme již informovali, od ledna letošního roku dochází ke změně v Apoštolátu modlitby: jeden z úmyslů je vždy představen až na začátku měsíce (nikoliv na celý rok dopředu), aby tak mohl lépe reagovat na aktuální potřeby.

V neděli zveřejnil papež František urgentní všeobecný úmysl na leden 2017, který zní: „Za všechny, kteří žijí na ulici a trpí zimou a častokrát i lhostejností. Prosme Pána, ať nám rozehřeje srdce, abychom jim mohli pomoci.“

Během nedělní modlitby Anděl Páně papež uvedl: „Chtěl bych pobídnout ke sjednocení v celosvětové síti modliteb s papežem, která také na sociálních sítích šíří úmysly modlitby, jež každý měsíc nabízím celé církvi. Pokračuje tak apoštolát modlitby a posiluje se společenství. V těchto dnech jsou velké mrazy a chtěl bych vás vybídnout k tomu, abyste mysleli na všechny, kdo žijí na ulicích, postiženi mrazem a mnohdy i lhostejností. Bohužel, někteří jsou již zcela v koncích. Modleme se za ně a prosme Pána, aby rozehřál naše srdce a byli jsme ochotní jim pomoci.“

Komentář české sekce apoštolátu modlitby připomíná příběh sv. Martina, který v mrazivém počasí daroval polovinu svého pláště žebránkovi. V noci se světci zjevil Kristus se slovy: „Martin, ještě jako katechumen, mne zakryl tímto pláštěm.“

„Může se i nám zjevit Kristus v podobě nešťastníka, který potřebuje pomoc? ‚Dalšího mrtvého bezdomovce objevili v neděli okolo poledne u vlakového nádraží v Karviné. Tělo muže bez domova leželo pod lavičkou přilehlých autobusových zastávek,‘ říká krátká novinová zpráva. Budeme podobných zpráv číst ještě mnoho?' píše se v komentáři.

Hustý sníh a teploty hluboko pod bodem mrazu si v posledních dnech vyžádaly několik desítek obětí. Lidé umrzli v Polsku, Itálii, Belgii i v českých zemích. Největší počet obětí zatím hlásí Polsko, kde od začátku roku zemřelo kvůli mrazivému počasí 12 lidí.

Zveřejněno video s evangelizačním úmyslem

Iniciativa The Pope Video zveřejnila také video s již dříve ohlášeným evangelizačním úmyslem na leden. Věřící mohou v tomto měsíci zvláště prosit „za všechny křesťany, aby se ve věrnosti učení Pána zasazovali modlitbou a bratrskou láskou za obnovení plné církevní jednoty, a tím napomáhali odpovědět na současné výzvy lidstva.“.

V minutu a půl dlouhém videu papež uvádí: „V nynějším světě spolupracují křesťané různých církví ve službách potřebnému lidstvu, při obraně lidského života, lidské důstojnosti a stvoření a proti nespravedlnostem. Tato touha společně putovat, spolupracovat ve službě a solidaritě vůči nejslabším a trpícím je pro všechny důvodem k radosti. Spoj svůj hlas s mým v modlitbě za to, aby se všichni zasazovali modlitbou a bratrskou láskou za obnovení plné církevní jednoty a svojí službou odpovídali na výzvy lidstva.“

(zdroj: Apoštolát modlitby, Vatikánský rozhlas)

Autor článku: Ondřej Mléčka