Zveřejněn úmysl apoštolátu modlitby na leden 2017

Papež František vyhlásil v neděli urgentní úmysl apoštolátu modlitby na leden 2017: za lidi na ulici, kteří trpí zimou a lhostejností, i za „rozehřátí srdce“ ostatních. Současně bylo zveřejněno video s již známým evangelizačním úmyslem.
Publikováno: 11. 1. 2017 0:30

Foto: Karim Corban / CC BY

(aktualizováno 11.1.2017) Jak jsme již informovali, od ledna letošního roku dochází ke změně v Apoštolátu modlitby: jeden z úmyslů je vždy představen až na začátku měsíce (nikoliv na celý rok dopředu), aby tak mohl lépe reagovat na aktuální potřeby.

V neděli zveřejnil papež František urgentní všeobecný úmysl na leden 2017, který zní: „Za všechny, kteří žijí na ulici a trpí zimou a častokrát i lhostejností. Prosme Pána, ať nám rozehřeje srdce, abychom jim mohli pomoci.“

Během nedělní modlitby Anděl Páně papež uvedl: „Chtěl bych pobídnout ke sjednocení v celosvětové síti modliteb s papežem, která také na sociálních sítích šíří úmysly modlitby, jež každý měsíc nabízím celé církvi. Pokračuje tak apoštolát modlitby a posiluje se společenství. V těchto dnech jsou velké mrazy a chtěl bych vás vybídnout k tomu, abyste mysleli na všechny, kdo žijí na ulicích, postiženi mrazem a mnohdy i lhostejností. Bohužel, někteří jsou již zcela v koncích. Modleme se za ně a prosme Pána, aby rozehřál naše srdce a byli jsme ochotní jim pomoci.“

Komentář české sekce apoštolátu modlitby připomíná příběh sv. Martina, který v mrazivém počasí daroval polovinu svého pláště žebránkovi. V noci se světci zjevil Kristus se slovy: „Martin, ještě jako katechumen, mne zakryl tímto pláštěm.“

„Může se i nám zjevit Kristus v podobě nešťastníka, který potřebuje pomoc? ‚Dalšího mrtvého bezdomovce objevili v neděli okolo poledne u vlakového nádraží v Karviné. Tělo muže bez domova leželo pod lavičkou přilehlých autobusových zastávek,‘ říká krátká novinová zpráva. Budeme podobných zpráv číst ještě mnoho?" píše se v komentáři.

Hustý sníh a teploty hluboko pod bodem mrazu si v posledních dnech vyžádaly několik desítek obětí. Lidé umrzli v Polsku, Itálii, Belgii i v českých zemích. Největší počet obětí zatím hlásí Polsko, kde od začátku roku zemřelo kvůli mrazivému počasí 12 lidí.

Zveřejněno video s evangelizačním úmyslem

Iniciativa The Pope Video zveřejnila také video s již dříve ohlášeným evangelizačním úmyslem na leden. Věřící mohou v tomto měsíci zvláště prosit „za všechny křesťany, aby se ve věrnosti učení Pána zasazovali modlitbou a bratrskou láskou za obnovení plné církevní jednoty, a tím napomáhali odpovědět na současné výzvy lidstva.“.

V minutu a půl dlouhém videu papež uvádí: „V nynějším světě spolupracují křesťané různých církví ve službách potřebnému lidstvu, při obraně lidského života, lidské důstojnosti a stvoření a proti nespravedlnostem. Tato touha společně putovat, spolupracovat ve službě a solidaritě vůči nejslabším a trpícím je pro všechny důvodem k radosti. Spoj svůj hlas s mým v modlitbě za to, aby se všichni zasazovali modlitbou a bratrskou láskou za obnovení plné církevní jednoty a svojí službou odpovídali na výzvy lidstva.“

(zdroj: Apoštolát modlitby, Vatikánský rozhlas)

Autor článku:
Ondřej Mléčka

Související články

Další aktuality

Nedělní kázání (nejen) pro děti - 25. neděle v mezidobí

Nedělní kázání P. Romana Vlka (nejen) pro děti ke 25. neděli v mezidobí.
19.09.2020

Papež František: Křesťanský novinář nemá zatajovat pravdu a manipulovat s informacemi

“Je nezbytné, aby ve stále sekularizovanějším mediálním prostoru zazníval hlas církve a křesťanských intelektuálů, kteří jej obohacují o konstruktivní reflexi, vyznačují se kladným pohledem na lidi i události a odmítají předsudky”, oslovil dnes papež František redaktory belgického křesťanského týdeníku Tertio.
18.09.2020

Univerzitní titul z obýváku? Ano, už je to možné i v češtině!

Teologii čistě v online formě budete moci od letošního podzimu studovat na Univerzitě Palackého. A přitom nemusíte jezdit do Olomouce, kde univerzita sídlí. Bakalářem se totiž můžete stát, aniž byste do školy „chodili“. Dva roky příprav vyvrcholily během jarní karantény, která přípravu online programu urychlila. Teď virtuální náruč online univerzity čeká na své první studenty. Zájemci o nový program se mohou hlásit až do 18. října 2020. Výuka začne na konci října.
18.09.2020

Encyklika “Fratelli tutti” bude zveřejněna 4. října

V některých zemích probíhá diskuse o názvu nového papežského dokumentu – encyklice „Fratelli tutti“ – a jeho překladu do různých jazyků. Každá encyklika však v sobě nese univerzální poselství a přeje si promlouvat k srdci každého člověka, domnívá se ediční ředitel vatikánského Úřadu pro komunikaci, Andrea Tornielli. Text nové encykliky bude zveřejněn v neděli 4. října, na liturgickou památku sv. Františka z Assisi, oznámilo tiskové středisko Svatého stolce.
18.09.2020

Katolická teologická fakulta slaví 30 let

Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy slaví svoje malé výročí. Velká výročí fakulty se vztahují ke 14. století, kdy byla fakulta založena v rámci nově vzniklé Univerzity Karlovy. Méně známé však je, že velkým mezníkem byl pro akademickou obec také rok 1990. Fakulta totiž v průběhu své historie nesídlila vždy v Praze a ne vždy byla součástí Univerzity Karlovy.
18.09.2020