Duchovní závěť kardinála Meisnera

Datum publikace9. 7. 2017, 12.37

Ve středu 5. července 2017 zemřel kolínský arcibiskup kardinál Joachim Meisner. Zveřejňujeme český překlad jeho duchovního odkazu.

Foto: Biskupství litoměřické

Arcibiskup kolínský

Duchovní závěť

Kolín nad Rýnem, 25. března 2011

Drazí spolubratři v duchovní službě,

milé spolupracovnice a spolupracovníci v pastoraci a charitě,

milé sestry a bratři v kolínské arcidiecézi,

milí přátelé a příbuzní!

Jako všichni lidé neznám den a hodinu své smrti a ani způsob, jak a kde zemřu. Proto bych chtěl vám všem již nyní sepsat poslední slova, která budou pak v daný čas přečtena. Mají to být především poslední slova na tomto světě určená Pánu Ježíši Kristu a vyslovená před vámi.

Pane Ježíši Kriste,

Ty jsi Slovo, skrze něž všechno povstalo. Děkuji Ti, že jsi chtěl, abych byl, a proto se tomu také tak stalo. Tvé Slovo mě provázelo životem a vedlo k Tobě vlastní starosti o svět a lidi. Proto jsem se stal knězem a biskupem, byly mi vtisknuty Tvé jizvy a byl jsem jimi posvěcen. Že jsi mě upotřebil u svého kříže a že jsi mě poctil svým utrpením, to patří k nejúžasnějším darům v mém životě. Tvým utrpením pro svět bylo probodeno Tvé srdce, Tvé ruce a Tvé nohy. Z lásky k lidem ses mě dotkl svým křížem. Učinil jsi mě svým knězem a svým biskupem. Proto se, zvláště až budu umírat, chci chlubit křížem našeho Pána Ježíše Krista, kterým vešla do světa radost.

Slovy denní modlitby církve dosvědčuji a s našimi kněžími se zvláštním důrazem vyznávám:

„Kriste, Pane a Bože,

Tebe miluje ten, kdo má jen sílu milovat:

bezděčně, kdo tě nezná;

toužebně, kdo o tobě ví.

Kriste, Tys má naděje,

můj pokoj, mé štěstí, celý můj život:

Kriste, k Tobě lne můj duch;

Kriste, Tebe vzývám.

Kriste, Tebe se pevně držím

vší silou své duše:

jen Tebe, Pane, miluji –

Tebe hledám, Tebe následuji.“

V této radosti jsem se snažil sloužit vám všem v kolínské arcidiecézi. Naše biskupské město Kolín má čestný titul „Sancta Colonia Dei Gratia Romanae Ecclesiae Fidelis Filia“ (Svatý Kolín, z Boží milosti věrná dcera římské církve). Snažil jsem se o to, aby má biskupská služba odpovídala tomuto vyznamenání. Kristus v církvi zřídil Petrův úřad, aby udával všem národům v různých dobách směr a dodával jim stálost. To je moje poslední prosba k vám všem, prosba, která je vám ku spáse: stůjte při našem Svatém otci. Je to Petr dnešní doby. Následujte cestu, kterou ukazuje. Buďte poslušní jeho slov. Petr nechce nic pro sebe, ale všechno pro Pána a jeho sestry a bratry.

Všichni víte, že čas mého života zahrnoval tři společenské systémy: dvanáct let Hitlerovy říše, čtyřiačtyřicetiletou vládu komunismu a už více než dvacet let svobodné demokracie. Ve všech třech životních obdobích mi vždy dávala směr, odvahu a pomoc papežova služba. Držte se vždy papeže a nikdy neztratíte Krista!

Neprosím o milost, které se dostalo apoštolu Janovi, ani o odpuštění, kterým jsi prominul Petrovi, jen to, kterým jsi odpustil lotrovi na kříži, to si vyprošuji: „Ještě dnes budeš se mnou v ráji“ (Lk 23,43).

+ Joachim kardinál Meisner

arcibiskup kolínský