V Olomouci byli vysvěceni noví pomocní biskupové Antonín Basler a Josef Nuzík

Datum publikace14. 10. 2017, 11.30

FOTO UVNITŘ. Před dvěma tisíci věřících, kteří zaplnili olomouckou katedrálu sv. Václava i část náměstí před ní, udělil dnes arcibiskup Jan Graubner biskupské svěcení Antonínu Baslerovi a Josefu Nuzíkovi. Pomocnými biskupy olomoucké arcidiecéze je jmenoval papež František v červenci tohoto roku.

Foto: Dominik Novák / Člověk a víra

Do olomoucké katedrály svatého Václava se začali věřící shromažďovat již dvě hodiny před zahájením obřadu. V 10 hodin vyšel liturgický průvod přes Václavské náměstí do katedrály. Přítomni byli dva kardinálové, dva arcibiskupové, dalších 17 biskupů z ČR i ze zahraničí, 220 kněží a tisíce věřících. Ti sledovali mši svatou také na velkoplošných obrazovkách před katedrálou. Kromě kardinála Dominika Duky a apoštolského nuncia Giuseppe Leanzy se svěcení zúčastnil také někdejší sekretář sv. Jana Pavla II. a krakovský arcibiskup kardinál Stanislaw Dziwisz. V zástupu věřících bylo mnoho lidí v krojích, zejména z rodiště Josefa Nuzíka Strání.

Obřad vedl jako hlavní světitel olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Spolusvětiteli byli brněnský biskup Vojtěch Cikrle a olomoucký emeritní biskup Josef Hrdlička. Přítomní si vyslechli apoštolské pověření papeže Františka k udělení svátosti. Svěcenci mimo jiné slíbili, že budou věrně a vytrvale hlásat evangelium, střežit neporušenost víry, zachovávat poslušnost papeži, otevírat svá srdce chudým a modlit se za svěřený lid. Naprostou odevzdanost Bohu symbolicky projevili prostrací – ležením tváří k zemi při zpěvu litanií (viz foto). Vzkládáním rukou přítomných biskupů a následnou modlitbou bylo oběma kandidátům uděleno samotné svěcení, oba noví biskupové poté přijali symboly svého úřadu: evangeliář vyjadřující poslání hlásat Boží slovo, dále prsten na znamení věrnosti, mitru jako výzvu k svatosti a berlu, která je znakem pastýřské služby.

Arcibiskup Graubner: Radost z Hospodina ať je vždy vaší silou

Arcibiskup Graubner v homilii poděkoval papeži za to, že dostává dva nové spolupracovníky. Oběma kandidátům připomněl, že po vysvěcení jim neubude práce, ale změní se priority. „Co bude hlavním úkolem? Myslím, že to zaznělo v prvním čtení proroka Izaiáše, jehož slova na sebe vztáhl i Pán Ježíš na začátku své veřejné činnosti: Zvěstovat radostnou zprávu pokorným, obvázat ty, jimž puká srdce, oznámit zajatým propuštění, svobodu uvězněným, hlásat milostivé léto… potěšit soužené a zarmoucené obveselit…“

Biskup má podle Graubnera především hlásat evangelium, které se týká konkrétních lidí. Je-li pak Boží slovo přijato, přináší naději celé společnosti.

Olomoucký arcibiskup také poděkoval za dar svobody. Připomněl však současně, že pokud se svoboda zamění za nevázanost, lidé ztrácí naději a někdy se začínají bát i o budoucnost národa. „My se nemusíme bát, když dokážeme jako Pavel, který píše z vězení, kde čeká na vykonání rozsudku, vyznat: Vím, komu jsem uvěřil, a jsem přesvědčen, že on má dost moci… Kristus Ježíš zlomil moc smrti a přinesl nám světlo nepomíjejícího života.“

Novým biskupům popřál Graubner odvahu hlásat pravdu o Kristu a také milosti nutné k uskutečnění Boží vůle v náročném poslání biskupa, který „zůstává člověkem mezi lidmi, křesťanem mezi křesťany, ale je také postaven do čela, aby vedl, učil a dával dobrý příklad“. „Plná účast na Kristově kněžství znamená též větší účast na jeho kříži. Vyvýšené postavení přitahuje kritiku i rány, ale dává taky možnost vidět krásné Boží dílo v mnoha srdcích. Největší radostí biskupa je však sám Pán. Proto radost z Hospodina ať je vždy vaší silou,“ uzavřel svá slova k oběma svěcencům.

Shromážděné kněze Graubner poprosil, aby nové biskupy přijali jako otce. „Dokážete-li v nich vidět skutečné nástupce apoštolů, pomůžete jim žít lépe identitu biskupa, který nepřestává být vaším bratrem, i když se stává vaším otcem. Největším povzbuzením pro otce je, když na horlivosti svých synů vidí, že jeho námaha není marná.“

Také k ostatním věřícím se arcibiskup Graubner obrátil s prosbami: o spolupráci na budování církve a o modlitby za svěcence. Poděkovat také všem, kdo slouží církvi, mnohdy skrytě.

Vedle radosti z dvojnásobného biskupského svěcení ale zmínil také to, že letos byl v olomoucké katedrále vysvěcen jen jeden nový kněz. „Kněžská povolání jsou dary, které je třeba vyprosit. Musíme také podpořit zdravé rodiny a mít dost dětí, aby měl Bůh koho volat,“ řekl olomoucký arcibiskup a poděkoval všem, kdo se obětují pro rodiny a děti.

Právě podpora rodin je podle Graubnera důležitá i při nadcházejících volbách. Arcibiskup poděkoval těm, kdo půjdou hlasovat a „dají své hlasy takovým politikům, kteří podporují rodiny založené na nerozlučném manželství muže a ženy, ochotné velkoryse přijímat všechny počaté děti, politiky, kteří mají odvahu chránit každý lidský život od jeho početí, až do přirozené smrti.“

Kardinál Duka: Buďte skutečně pomocnými biskupy, protože církev vaši pomoc potřebuje

V závěru bohoslužby zazněla blahopřání nově vysvěceným biskupům. Předseda České biskupské konference kardinál Dominik Duka OP připomenul olomoucké svěcení Františka Vaňáka, který byl jmenovaný biskupem na sklonku komunismu a jehož nástup byl momentem velké naděje i víry. Kardinál zdůraznil pomoc nových biskupů církvi: „Nebuďte světícími biskupy, buďte skutečně pomocnými biskupy, protože církev vaši pomoc potřebuje,“ řekl. I v obtížích je „naše naděje v tom, který zvítězil: v Ježíši Kristu“.

Manželé Flekačovi ze Strání zase hovořili o otci Josefa Nuzíka, který se intenzivně modlil za kněžství svého syna.

Podrobnosti o heslech i znacích nových biskupů jsou dostupné v samostatném článku.

Celý text kázání arcibiskupa Graubnera si můžete přečíst na webu olomouckého arcibiskupství.

(text: Jiří Gračka / Ondřej Mléčka)

Autor článku: Tiskové středisko ČBK