V olomoucké katedrále budou v sobotu vysvěceni dva noví biskupové

Datum publikace10. 10. 2017, 17.30

Událost, jaká se v Olomouci uskutečnila naposledy před 27 lety, proběhne v sobotu 14. října 2017 v katedrále sv. Václava. Biskupské svěcení zde přijmou dva kandidáti, které papež František v červenci jmenoval pomocnými biskupy olomoucké arcidiecéze: Mons. Antonín Basler a Mons. Josef Nuzík.

Foto: František Jemelka

Biskupské svěcení začíná v sobotu v 10.00 hodin, oběma kandidátům ho udělí arcibiskup Jan Graubner a spolusvětiteli budou Josef Hrdlička, emeritní pomocný biskup olomoucký, a Vojtěch Cikrle, biskup brněnský. Pozvání ke slavnosti přijala také většina biskupů z ostatních diecézí ČR i zástupci biskupských konferencí ze Slovenska, Polska a Německa. Očekává se účast několika tisíc věřících především z olomoucké arcidiecéze, ale i dalších míst Moravy a Čech.

Katedrála je podle jejího faráře P. Ladislava Šviráka na takové množství lidí připravena. „Uvnitř i venku před dómem budou umístěny velkoplošné obrazovky, takže na dění u oltáře bude dobře vidět odevšad,“ uvedl. V pohotovosti bude zdravotnická služba, dostatečný počet toalet a po skončení slavnosti i občerstvení. Předprogram zahrnuje od 8.30 příležitost k přijetí svátosti smíření a od 9 hodin společnou modlitbu růžence. „Zpěvníky mohou lidé nechat doma, všichni dostanou brožuru s texty i písněmi,“ dodal P. Švirák.

Oba kandidáti přiznávají, že jejich pocity jsou pár dní před svěcením smíšené. „Cítím svou nedostatečnost i velké očekávání od jiných. Naštěstí to všechno vyvažuje Boží milost, kterou bude přinášet svátostné svěcení,“ shrnul Mons. Josef Nuzík. Jako součást přípravy na svěcení si on i druhý z kandidátů, Mons. Antonín Basler, nechali vytvořit biskupský znak a vybrali si také heslo, s nímž do nacházející služby chtějí vstoupit.

Mons. Basler se rozhodl pro heslo „Skrze Něho, s Ním a v Něm“. „Vyjadřuje můj životní postoj, ke kterému jsem po 33 letech kněžské služby dozrál a v němž bych chtěl růst i nadále – dělat vše s Kristem a pro něj,“ vysvětlil. Dominantními symboly na znaku jsou andělská křídla a plamenný meč. Křídla představují archanděla Michaela, a odkazují tak k olomouckému kostelu sv. Michala, kde byl Mons. Basler posledních osmnáct let farářem. Plamenný meč je zase výzbrojí v boji proti Zlému a zároveň symbolem Božího slova. Ostatní prvky znaku – modrá barva a hvězda – odkazují k Panně Marii.

Mons. Nuzík za klíčová slova pro svou biskupskou službu zvolil „Hlásat radostnou zvěst“. „V tomto hesle se spojuje můj vnitřní postoj s vnějšími okolnostmi: smutných a složitých zpráv je přespříliš, evangelium je ale radostnou zprávou pro člověka všech dob,“ uvedl. Znak tvoří trojvrší v moravských barvách jako připomínka jeho rodné obce Strání, obilné klasy připomínají zemědělský původ a lilie, jako atribut sv. Josefa, je nejen připomínkou biskupova křestního patrona, ale také pobídkou k upřímnosti.

Autor článku: Jiří Gračka