Biskupové střední Evropy podpořili křesťany na Blízkém východě

V přepočtu víc než 11 milionů korun, které pomohou křesťanům na Blízkém východě, předali v pondělí 4. prosince 2017 zástupci biskupských konferencí střední a jihovýchodní Evropy libanonské Charitě. Českou republiku na setkání, které proběhlo v Budapešti, zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Publikováno: 6. 12. 2017 9:15

K pomoci křesťanům se spojily biskupské konference České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska. Dohromady vybraly 450 tisíc eur (asi 11,4 mil. Kč), Česká biskupská konference přispěla částkou 50 tisíc eur. „Zároveň jsme přislíbili, že se chceme podílet na opravách domů, do nichž se budou uprchlíci ze Sýrie a Iráku vracet. K tomu plánujeme uspořádat spolu s naší Charitou celostátní sbírku,“ uvedl arcibiskup Jan Graubner, který ČR na setkání zastupoval.

Vděčnost evropským křesťanům vyjádřil při pondělním setkání v Budapešti P. Paul Karam, prezident Charity Libanon. Právě tato organizace totiž vybrané prostředky převzala a použije je na pomoc těm nejpotřebnějším, zejména uprchlíkům z oblastí dříve obsazených tzv. Islámským státem. Peníze poslouží především pro zajištění nezbytné zdravotní péče, ubytování a stravování.

Podle arcibiskupa Graubnera se tato iniciativa zrodila v polovině října, při setkání předsedů biskupských konferencí a kardinálů ze zmíněných zemí. „Neformálně se scházejí už několik let, aby si vyměňovali zkušenosti a spolupracovali v různých otázkách,“ upřesnil olomoucký arcibiskup a dodal: „Na minulém setkání se hovořilo o problémech války a migrace především na Blízkém východě a ukázalo se, že všechny země v postižených zemích pomáhají. Proto se zúčastnění dohodli, že společně pomůžou právě libanonské Charitě. V této zemi se sice neválčí, ale situace je velmi těžká: počet uprchlíků tu dosahuje počtu téměř poloviny stálých obyvatel,“ upozornil arcibiskup Graubner.

(Závěrečné prohlášení z říjnového setkání biskupů střední a jihovýchodní Evropy lze najít na tomto místě.)

 

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Papež na kanonizační mši: Nechť jsou noví svatí vlídným světlem v šeru světa

Papež František dnes na svatopetrském náměstí celebroval mši, při které bylo kanonizováno 5 nových svatých. Jsou jimi kardinál John Newman a 3 řeholnice a 1 terciářka - Giuseppina Vanniniová, Marie Tereza Chiramel Mankidiyanová, Dulce Lopes Pontesová a Markéta Baysová. Ve své homilii papež reflektoval „pouť víry“ podle evangelia sv. Lukáše.
13.10.2019

Noví světci: Markéta Baysová - “svatá od vedle”

Poslední z pěti nových světců je švýcarská františkánská terciářka Markéta Baysová, která žila v 19. století. Tato aktivní zasvěcená laička pracovala jako švadlena a katechetka, chudé nazývala Božími vyvolenými a byla jim láskyplnou přítelkyní.
12.10.2019

Kanonizace Johna Newmana - rozhovor s mediálním koordinátorem Jackem Valerou

Přinášíme vám překlad rozhovoru s mediálním koordinátorem kanonizačního procesu Johna Henry Newmana, kterým je zakladatel mediální sítě Catholic Voices Jack Valero.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Utvářet církev s domorodou tváří

Dnes se uzavřel první týden synody o Amazonii. Během sobotního dopoledne její účastníci projednávali zejména témata spojené s pastorační praxí v tomto regionu. Před novináře pak předstoupili sestra Zully Riosa Rojas Quispe z Peru, ekvádorský biskup Rafael Cob Garcia, brazilský jáhen Francisco Andrade de Lima a brazilský biskup Adriano Ciocca Vasino.
12.10.2019

Účastníci synody o Amazonii: Musíme se posunout od pastoračních návštěv k pastorační přítomnosti

Pátým dnem pokračovala zvláštní biskupská synoda o Amazonii ve Vatikánu. Shromáždění biskupů dnes probíralo témata týkající se prosazování integrální ekologie v panamazonském regionu a situace původních obyvatel a v neposlední řadě se zabývalo úskalími pastorační činnosti v této oblasti. Před novináře pak předstoupili čtyři účastníci synody, mezi nimi mexický arcibiskup Carlos Aguiar Retes, brazilští arcibiskupové Pedro Brito Guimarâes a Joaquín Pertíñez Fernández a sestra Birgit Weilerová z kongregace Suore Missionarie Mediche.
11.10.2019