Biskupové střední Evropy podpořili křesťany na Blízkém východě

V přepočtu víc než 11 milionů korun, které pomohou křesťanům na Blízkém východě, předali v pondělí 4. prosince 2017 zástupci biskupských konferencí střední a jihovýchodní Evropy libanonské Charitě. Českou republiku na setkání, které proběhlo v Budapešti, zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Publikováno: 6. 12. 2017 9:15

K pomoci křesťanům se spojily biskupské konference České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska. Dohromady vybraly 450 tisíc eur (asi 11,4 mil. Kč), Česká biskupská konference přispěla částkou 50 tisíc eur. „Zároveň jsme přislíbili, že se chceme podílet na opravách domů, do nichž se budou uprchlíci ze Sýrie a Iráku vracet. K tomu plánujeme uspořádat spolu s naší Charitou celostátní sbírku,“ uvedl arcibiskup Jan Graubner, který ČR na setkání zastupoval.

Vděčnost evropským křesťanům vyjádřil při pondělním setkání v Budapešti P. Paul Karam, prezident Charity Libanon. Právě tato organizace totiž vybrané prostředky převzala a použije je na pomoc těm nejpotřebnějším, zejména uprchlíkům z oblastí dříve obsazených tzv. Islámským státem. Peníze poslouží především pro zajištění nezbytné zdravotní péče, ubytování a stravování.

Podle arcibiskupa Graubnera se tato iniciativa zrodila v polovině října, při setkání předsedů biskupských konferencí a kardinálů ze zmíněných zemí. „Neformálně se scházejí už několik let, aby si vyměňovali zkušenosti a spolupracovali v různých otázkách,“ upřesnil olomoucký arcibiskup a dodal: „Na minulém setkání se hovořilo o problémech války a migrace především na Blízkém východě a ukázalo se, že všechny země v postižených zemích pomáhají. Proto se zúčastnění dohodli, že společně pomůžou právě libanonské Charitě. V této zemi se sice neválčí, ale situace je velmi těžká: počet uprchlíků tu dosahuje počtu téměř poloviny stálých obyvatel,“ upozornil arcibiskup Graubner.

(Závěrečné prohlášení z říjnového setkání biskupů střední a jihovýchodní Evropy lze najít na tomto místě.)

 

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Pražské křížové cesty pod širým nebem

V postní době organizuje několik pražských farností pobožnost křížové cesty pod širým nebem. Níže naleznete více informací, pokud byste se chtěli připojit.
27.02.2020

Komunikace s lidmi bez domova - lektorka Mgr. Leona Martinková

Oslovují Vás lidé bez domova s žádostí o pomoc? Cítíte výčitku, když jejich požadavkům vyhovíte i nevyhovíte? Leží Vám chudí na srdci a zároveň pochybujete o účinné pomoci? Jaké je skutečné poslání kněze ve vztahu k lidem bez domova?
27.02.2020

Papežská akademie pro život připravuje etické směrnice v oblasti umělé inteligence

„Správný algoritmus? Umělá inteligence: etika, zákon a zdraví“ – tak je nadepsán workshop organizovaný Papežskou akademií pro život, který bude probíhat v příštích dvou dnech (26. – 27. února) v Nové synodní aule ve Vatikánu. 28. února jej uzavře podpis apelu „Rome Call for AI Ethics“, jenž bude následně předložen papeži Františkovi.
27.02.2020

Papež: Půst je umění odříkat se marností a nadbytku

Na Svatopetrském náměstí se zrána sešlo asi 20 tisíc lidí na generální audienci. Byla zahájena čtením z Lukášova evangelia (Lk 4,1), které podává, jak Duch vodil Ježíše po čtyřicet dní pouští a ďábel ho pokoušel. Papež František věnoval svoji katechezi začátku postní doby.
26.02.2020

Postní dobu zahájí papež František na Aventinu

Podle dávné tradice zahajuje papež postní dobu na římském Aventinu. Liturgie popeleční středy začne dnes v benediktinské bazilice sv. Anselma a bude pokračovat procesím do baziliky sv. Sabiny. Ve čtvrtek bude papež zpovídat kněze v Lateránské bazilice.
26.02.2020