Biskupové střední Evropy podpořili křesťany na Blízkém východě

V přepočtu víc než 11 milionů korun, které pomohou křesťanům na Blízkém východě, předali v pondělí 4. prosince 2017 zástupci biskupských konferencí střední a jihovýchodní Evropy libanonské Charitě. Českou republiku na setkání, které proběhlo v Budapešti, zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.
Publikováno: 6. 12. 2017 9:15

K pomoci křesťanům se spojily biskupské konference České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska. Dohromady vybraly 450 tisíc eur (asi 11,4 mil. Kč), Česká biskupská konference přispěla částkou 50 tisíc eur. „Zároveň jsme přislíbili, že se chceme podílet na opravách domů, do nichž se budou uprchlíci ze Sýrie a Iráku vracet. K tomu plánujeme uspořádat spolu s naší Charitou celostátní sbírku,“ uvedl arcibiskup Jan Graubner, který ČR na setkání zastupoval.

Vděčnost evropským křesťanům vyjádřil při pondělním setkání v Budapešti P. Paul Karam, prezident Charity Libanon. Právě tato organizace totiž vybrané prostředky převzala a použije je na pomoc těm nejpotřebnějším, zejména uprchlíkům z oblastí dříve obsazených tzv. Islámským státem. Peníze poslouží především pro zajištění nezbytné zdravotní péče, ubytování a stravování.

Podle arcibiskupa Graubnera se tato iniciativa zrodila v polovině října, při setkání předsedů biskupských konferencí a kardinálů ze zmíněných zemí. „Neformálně se scházejí už několik let, aby si vyměňovali zkušenosti a spolupracovali v různých otázkách,“ upřesnil olomoucký arcibiskup a dodal: „Na minulém setkání se hovořilo o problémech války a migrace především na Blízkém východě a ukázalo se, že všechny země v postižených zemích pomáhají. Proto se zúčastnění dohodli, že společně pomůžou právě libanonské Charitě. V této zemi se sice neválčí, ale situace je velmi těžká: počet uprchlíků tu dosahuje počtu téměř poloviny stálých obyvatel,“ upozornil arcibiskup Graubner.

(Závěrečné prohlášení z říjnového setkání biskupů střední a jihovýchodní Evropy lze najít na tomto místě.)

 

Autor článku:
Jiří Gračka

Související články

Další aktuality

Přímé přenosy bohoslužeb od 29. září do 4. října 2020

Všem, kdo se nemohou zúčastnit mše svaté v kostele, nabízíme přehled bohoslužeb vysílaných během následujících dní přímým přenosem v Televizi Noe a Radiu Proglas.
29.09.2020

Kardinál Czerny sloužil mši u oltáře sv. Václava ve vatikánské bazilice

Jako každý rok na slavnost sv. Václava oslavila národního patrona také česká komunita žijící v Římě. Bohoslužbu zorganizovali členové České papežské koleje Nepomucenum v čele rektorem, otcem Romanem Czudkem. Svého křestního patrona uctil také velvyslanec České republiky při Svatém stolci, Václav Kolaja, spolu s ostatními členy naší římské ambasády. Mši svatou sloužil kardinál Michael Czerny SI, kterého, jak známo, pojí s naší vlastí rodové kořeny.
28.09.2020

Ve Staré Boleslavi se konala Národní svatováclavská pouť

I přes přísná koronavirová opatření se dnes ve Staré Boleslavi konala Národní svatováclavská pouť. Hlavním celebrantem poutní bohoslužby byl pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka, kazatelem olomoucký arcibiskup Jan Graubner, předseda ČBK. Společně s nimi koncelebrovali čeští a moravští biskupové a řada kněží.
28.09.2020

Obrácení je milost, o kterou musíme neustále prosit

V neděli před polednem se na Svatopetrském náměstí sešlo několik set lidí, aby si v dešti vyslechli pravidelnou papežovu promluvu před mariánskou modlitbou Anděl Páně.
27.09.2020

Papež vyzval evropské církve k duchovnímu výkladu pandemie

Papež ve svém poselství pro účastníky plenárního zasedání Rady evropských biskupských konferencí, které se z důvodu pandemie koná 26.-27. října pouze online, ujistil biskupy o své duchovní podpoře.
25.09.2020