Biskupové střední Evropy podpořili křesťany na Blízkém východě

06. 12. 2017 téma: Pomoc uprchlíkům Rubrika: Domácí
V přepočtu víc než 11 milionů korun, které pomohou křesťanům na Blízkém východě, předali v pondělí 4. prosince 2017 zástupci biskupských konferencí střední a jihovýchodní Evropy libanonské Charitě. Českou republiku na setkání, které proběhlo v Budapešti, zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner.

K pomoci křesťanům se spojily biskupské konference České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Chorvatska. Dohromady vybraly 450 tisíc eur (asi 11,4 mil. Kč), Česká biskupská konference přispěla částkou 50 tisíc eur. „Zároveň jsme přislíbili, že se chceme podílet na opravách domů, do nichž se budou uprchlíci ze Sýrie a Iráku vracet. K tomu plánujeme uspořádat spolu s naší Charitou celostátní sbírku,“ uvedl arcibiskup Jan Graubner, který ČR na setkání zastupoval.

Vděčnost evropským křesťanům vyjádřil při pondělním setkání v Budapešti P. Paul Karam, prezident Charity Libanon. Právě tato organizace totiž vybrané prostředky převzala a použije je na pomoc těm nejpotřebnějším, zejména uprchlíkům z oblastí dříve obsazených tzv. Islámským státem. Peníze poslouží především pro zajištění nezbytné zdravotní péče, ubytování a stravování.

Podle arcibiskupa Graubnera se tato iniciativa zrodila v polovině října, při setkání předsedů biskupských konferencí a kardinálů ze zmíněných zemí. „Neformálně se scházejí už několik let, aby si vyměňovali zkušenosti a spolupracovali v různých otázkách,“ upřesnil olomoucký arcibiskup a dodal: „Na minulém setkání se hovořilo o problémech války a migrace především na Blízkém východě a ukázalo se, že všechny země v postižených zemích pomáhají. Proto se zúčastnění dohodli, že společně pomůžou právě libanonské Charitě. V této zemi se sice neválčí, ale situace je velmi těžká: počet uprchlíků tu dosahuje počtu téměř poloviny stálých obyvatel,“ upozornil arcibiskup Graubner.

(Závěrečné prohlášení z říjnového setkání biskupů střední a jihovýchodní Evropy lze najít na tomto místě.)

 

Autor článku: Jiří Gračka