Budeme mít nového blahoslaveného? Začíná proces blahořečení biskupa Hloucha

Datum publikace29. 3. 2018, 11.45

Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil dnes dopoledne při mši svaté se svěcením olejů v katedrále sv. Mikuláše oznámil souhlas Svatého stolce s procesem blahořečení českobudějovického biskupa Josefa Hloucha. Zahájení beatifikačního procesu kněží následně oznámí ve svých farnostech s výzvou pro svědky života J. Hloucha, kteří mohou dosvědčit oprávnění jeho blahoslavení či podat svědectví proti.

Foto: archiv Biskupství českobudějovického

Je mi potěšením po náležitém přezkoumání odpovědět…, že ze strany Svatého stolce nic nebrání tomu, aby proces beatifikace a kanonizace jmenovaného Služebníka Božího Josefa Hloucha mohl být dokončen,“ odpověděl Angelo kardinál Amato, prefekt Kongregace pro svatořečení v dopise reagujícím na žádost biskupa Kročila z listopadu 2017. Tomu všemu předcházelo schválení zahájení diecézní fáze beatifikačního procesu ze strany ČBK.

Získáním tohoto povolení se otvírá etapa kanonizačního procesu, v němž diecézní komise vyslechne jednotlivě všechny svědky a shromáždí svědecký materiál, který po skončeném šetření odešle Kongregaci pro svatořečení do Říma. Při dopolední mši svaté tak postulátor procesu M. Weiss a členové pracovního týmu, který bude pracovat na shromáždění potřebných dokumentů a podkladů, rovněž složili do rukou biskupa Vlastimila Kročila předepsaný slib. Složením slibu a přijetím dekretu začala veřejná fáze diecézního procesu beatifikace.

Možná to bude ještě dlouhá cesta, možná kratší, ale v každém případě to bude cesta velmi náročná, na jejímž konci však bude - jak pevně věřím a modlím se za to - prohlášení Božího služebníka Josefa Hloucha za blahoslaveného. Vždyť tento v pověsti svatosti zesnulý biskup je znám především svou mimořádnou a neutuchající láskou k bližním, odpuštěním pronásledovatelům a pevnou vírou, kterou osvědčil i v letech nesvobody, internace a krutého teroru“, říká ke dnešní události biskup Vlastimil Kročil, který ve velikonočním pastýřském listu prosí věřící o modlitbu za zdárný průběh procesu svatořečení (text modlitby naleznete v příloze článku).

Věřící jsou taktéž žádáni, aby vydali svědectví o ctnostech života Josefa Hloucha, anebo překážce, která by mohla zabránit procesu jeho svatořečení. Současně mohou poskytnout písemnou korespondenci s Josefem Hlouchem či týkající se jeho osoby. Tito svědci se mohou písemně přihlásit postulátorovi procesu prof. Martinu Weissovi.

Jaké byly okolnosti smrti biskupa Hloucha? Na konferenci Československo v letech 1972–1977 o tom hovoří M. Weiss.

Ve výroční den úmrtí biskupa Hloucha, 10. června 2018 biskup Kročil zveřejní v katedrále sv. Mikuláše text modlitby za zázrak na přímluvu Josefa Hloucha, a vyzve k ní věřící. Dojde-li k vyslyšení proseb připisovaných přímluvě Josefa Hloucha (zázračné uzdravení či jiná mimořádná skutečnost), bude tato záležitost prošetřena dle daných postupů a za pomoci odborníků jmenovaných diecézním biskupem.

Mons. ThDr. Josef Hlouch (1902 – 1972) byl devátý českobudějovický biskup (1947 – 1972), který se narodil 26. 3. 1902 v Lipníku u Třebíče. Na kněze vysvěcen 5. 7. 1926 v Olomouci. Promován doktorem teologie a profesorem byl na bohoslovecké fakultě v Olomouci. Českobudějovickým biskupem byl Hlouch jmenován 25. 6. 1947 a konsekrován 15. 8. 1947 apoštolským internunciem Xaveriem Ritterem v Olomouci. Do úřadu byl uveden 7. 9. 1947 v Českých Budějovicích, ale od května 1950 ho představitelé komunistické moci internovali ve své rezidenci. Od března 1952 pak musel pobývat mimo diecézi, do které se mohl vrátit až 9. 6. 1968, kdy se ujal svého úřadu. V letech 1969 – 1971 provedl generální opravu katedrály sv. Mikuláše. Zemřel 10. 6. 1972 v Českých Budějovicích, pohřben na hřbitově u sv. Otýlie.

Další informace naleznete na webu biskupství.

(Zdroj: Miroslav Bína, tiskový mluvčí Biskusptví českobudějovického)

Autor článku: František Jemelka