Je čas na čas pro budování vztahů: V sobotu začíná Týden pro rodinu

10. 05. 2018 Rubrika: Domácí
V sobotu 12. května 2018 začíná Týden pro rodinu a po celé České republice budou akce zaměřené na čas věnovaný budování vztahů. Kurzy, semináře, závody a nejen to, nabídka programu je široká a tento čas si mohou užít jak nejmenší tak nejstarší zájemci.

Připravené akce reagují také na zjištění výzkumníků, že spolu rodiny netráví dostatek času. Často zaznívají věty: "Nemám čas" nebo "To se nedá stihnout". Motto letošního tradičního Týdne pro rodinu proto zní: Čas být spolu.

Práce šlechtí, ale ...

Co se dá zlepšit v oblasti každodenního fungování rodiny v ČR? Marie Oujezdská z Národního centra pro rodinu na základě mezinárodního srovnání tvrdí, že české matky dětí ve věku od 6 do 14 let pracují mnohem více než matky v drtivé většině zemí OECD. Je to mj. způsobeno malým množstvím zkrácených úvazků, které by ženy ocenily a značně by jim to pomohlo při plánování času.

Psycholog Jeroným Klimeš k tomu říká, že společnost je nastavena antipopulačně. „O rodině se pěkně mluví, ale skutek utek. Prakticky neexistují poloviční úvazky. Těhotné ženy nebo ženy po mateřské jsou pro firmy „malou tragédií“. Dvouleté děti pak ráno putují do školek, kde si je rodiče vyzvedávají po 17 hodině,“ popisuje neradostnou situaci psycholog. Kvalitní rodinné zázemí buduje přitom u dětí citovou stabilitu. „Bohužel dětí, které si z rodiny odnáší stigma osamocení, je spousta. V současné době se rodina, i když se po práci a škole setká doma, rozpadá na solitéry. Hraje na počítači, brouzdá po sociálních sítích. Večer by se měli lidé věnovat rodině a tento čas by pro ně měl být posvátný,“ říká Klimeš.

Společně trávený čas je cenná komodita

Pokud spolu rodiny netráví čas, děti se nemají od koho učit. Nemohou odkoukat jak na co rodiče reagují, jak se baví a chovají, necítí se v bezpečí, které mu přítomnost rodiče doma skýtá. Výchovu potomků nelze zhustit do hodiny denně. Čas dává prostor pro budování vztahů. Pokud tento čas není, hrozí velké nebezpečí, že se členové rodiny pořádně nepoznají,” dodává Marie Oujezdská.

Kam zajít nejen o víkendu?

Týden pro rodinu vyhlásil Rodinný svaz po jedenácté, jeho součástí je Mezinárodní den rodiny, který připadá na 15. května. Jeho letošním úkolem je nabídnout rodinám příležitost se setkat. Do této chvíle se ve 29. místech České republiky odehrává 37 různých akcí. V Jihlavě například odstartuje Týden pro rodinu akce Senohraní, či hledání receptu na rodinné štěstí formou zábavné hry po městě. V Brně se lidé mohou podívat na výstavu Rodina v proměnách času, která obrazově ztvární změny v životě rodiny před 50 lety a nyní. V Hodoníně a v Mostě se chystají závody kočárků, na procházku centrem města s luštěním a hledáním historických zajímavostí se mohou těšit rodiny v Uherském Hradišti.

Pro více informací sledujte web Týden pro rodinu a Facebookové stránky. 

Celou tiskovou zprávu naleznete v příloze.

(Zdroj: Rodinný svaz ČR - Týden pro rodinu)

Soubory ke stažení

Tyden pro rodinu 2018_TZ.docx velikost: 142,3 KB Stáhnout
Autor článku: Nela Fabiánová