V Ústí nad Orlicí nyní mají kapli zasvěcenou Janu Pavlovi II.

Datum publikace29. 5. 2018, 14.30

Od loňského roku procházela rozsáhlou obnovou hřbitovní kaple v Ústí nad Orlicí; uplynulý pátek byla tato drobná meditační kaple zasvěcená Janu Pavlovi II. spolu s opraveným parkem u chrámu Nanebevzetí Panny Marie v rámci Noci kostelů poprvé zpřístupněna veřejnosti. Obyvatelé města i jeho návštěvníci tak získali nový prostor pro ztišení a načerpání sil.

Foto: Pavel Sršeň, tiskový mluvčí Biskupství královéhradeckého

V interiéru 25. května otevřené kaple je dán důraz na hru světla a barev, kdy ústřední prvek vytvoří kašna s mozaikovým povrchem, jemuž bude dominovat Ježíšovo srdce; stěny i zvony jsou aktivně nasvícené. Petr Štěpán a Pavel Šlegl, autoři mozaiky na stěnách, zde na 80 metrech čtverečních ztvárnili téma úcty k životu. Velmi netradičně je řešena i podlaha kaple, která je osazena podsvícenými sklíčky.

Symbolika kaple

Prostor vybízí ke spočinutí, meditaci a ztišení, které je ale možné narušit úderem zvonu. Sedm trubicových zvonů zavěšených na stěnách a laděných ve starobylé dórské tónině, lze rozeznit mírným pohybem ruky. Zvuk prostupuje freskou obklopující vnitřní prostor - zahradu s anděly, v jejichž křídlech se vznášejí děti. Zahrada za zdí našeho vidění odrážející se v hrubé omítce pozemských představ. Zvonění může být radostnou, nebo docela vážnou hrou, vzpomínkou, ale též nářkem, touhou po smíru, po zacelení rány.

Park u kostela

Nově vzniklý park u kostela se nachází na místě starého hřbitova, který přestal sloužit svému účelu v roce 1983, kdy byl postaven hřbitov nový. V rámci projektu Revitalizace centra městské památkové zóny došlo k opravě střechy kostela, ohradní zdi, restaurování kamenných prvků a soch kaple Panny Marie Útěšné.

Autorem návrhu nově vzniklého parku je architekt Tomáš Šantavý.

Pátkem to nekončí

Na páteční program otevření navazovala nedělní mše celebrovaná biskupem Josefem Kajnekem, zasazení stromu Olgy Havlové a požehnání Meditační kaple.

Náklady na opravu kaple byly hrazeny ze sbírky. Spolu s nově vzniklým parkem zapadá do prostředí nově zrevitalizovaného centra městské památkové zóny.

(Zdroj: Pavel Sršeň, Biskupství královéhradecké)

velikost 9 472 KB
Autor článku: František Jemelka