Take Care – odpověď na výzvu papeže

Datum publikace14. 8. 2018, 11.00

Ve čtvrtek 16. srpna 2018 bude zahájen umělecký festival mladých tvůrců v ambitech františkánského kláštera v Praze. K výstavě je připraven doprovodný program, například přednáška Marka Orko Váchy či projekce filmu Cesta času. V sobotu 1. září vyvrcholí festival dnem oslavy stvoření. Umělecká platforma Karavana tak reaguje na Světový den modliteb za péči o stvoření, který vyhlásil papež František.

Vernisář výstavy festivalu TAKE CARE proběhne v ambitech františkánského kostela Panny Marie Sněžné v Praze ve čtvrtek 16. srpna 2018 v 19.00 hodin. Během čtrnácti dní budou moci návštěvníci vidět díla čerstvě etablovaných umělců a i těch, kteří se terpve na české umělecké scéně prosazují. Jsou jimi Johana Merta, Anna Hulačová, Barbora Kolouchová, Filip Dvořák, Róbert Palúch, Matouš Lipus a Katarína Hudačinová. Dále členové spolku Umělecká platforma Karavana Aleš Novák a Hedvika Benáková.

Vybraní umělci reflektují aktuální otázky týkající se životního prostředí, vztahu ke stvoření a svými postoji tak přispívají do celkové debaty k tomuto tématu. Odpovídají přímo i nepřímo na papežovu výzvu, která se inspiruje také životem zakladatele františkánského řádu a milovníka přírody, svatého Františka z Assisi.

Výstava potvrá do neděle 2. září 2018, ale vyvrcholí o den dříve - v sobotu 1. září oslavou stvoření. Program začne ve 13.00 hodin a v průběhu odpoledne budou moci příchozí vidět divadlo, navštívit komentovanou prohlídku, zůčastnit se workshopu a vyrobit si pop-up knihu nebo si poslechnout od 20.00 hodin koncert Konjukce. Nad prvním ročníkem převzal záštitu senátor Parlamentu ČR Mgr. Libor Michálek, MPA  a plzeňský biskup Mons. Tomáš Holub.

Umělecká platforma Karavana je sdružení umělců, kteří tvoří, dívají se, poslouchají a hrají si – jednoduše žijí uměním, což je něco, co spojuje mnoho lidí. Je zde tedy ještě jeden prvek, který propojuje jejich životní postoje s kvalitní soudobou uměleckou tvorbou – víra v jediného Boha. Jedná se o společenství, které se neustále rozrůstá a jehož aktivity se stále rozvíjejí. Vše začalo jedním víkendem a nyní už fungují pravidelná setkávání skupinek v Praze i v Brně.

Karavana se setkává pravidelně, více viz Facebook. Společně se modlí, chválí Boha a povídají si. Karavana je prostorem, kde si mohou umělci navzájem ukazovat, na čem pracují, co řeší a o čem sní. Všichni s uměleckým srdcem i uměleckými touhami jsou vítáni.

Více informací na https://karavanaum.wixsite.com/karavana/program-festivalu  či na Facebooku.

Autor článku: Nela Fabiánová