Reakce na vyjádření J. Faltýnka v Otázkách Václava Moravce

Nedělní Otázky Václava Moravce se 16. září 2018 věnovaly i tématu částečného majetkového narovnání (nesprávně označovanému za tzv. církevní restituce). První místopředseda hnutí ANO 2011 Jaroslav Faltýnek zde vysvětloval důvody pro zdanění tzv. církevních restitucí jejich údajné nadhodnocení. Jeho vyjádření uvádí generální sekretář ČBK Stanislav Přibyl na pravou míru.
Publikováno: 17. 9. 2018 19:00

Foto: Hynek Glos

Pan místopředseda Faltýnek v nedělních Otázkách Václava Moravce dle ČT řekl, že kompenzace za zemědělskou půdu, která podle něj reálně stála zhruba 11 korun, byly ohodnoceny na 44,6 koruny za metr čtverečný, u lesních pozemků pak na necelých 28 korun, ačkoli ve skutečnosti stály korun šestnáct. Tím zdůvodňoval snahu vlády zkomplikovat většině v ČR registrovaných církví a náboženských společností přechod na jejich úplné samofinancování po roce 2030.

Přiznám se, že stále nerozumím jednak snaze o zdanění a i užité argumentaci, když:

  • se zdanění má týkat náhrady za církevní majetek, který není možné vydat, a tudíž zůstává státu
  • nadhodnocení nepotvrdili nezávislí odborníci i zástupci ANO a ČSSD, kteří se tématu věnovali při zasedání expertní komise v roce 2014
  • se vlastně nikomu nepodařilo vypátrat, jak k uvedeným číslům a částce údajného nadhodnocení ve výši 54 miliard Kč dostal
  • je nutno zohlednit skutečnost, že nevydávané církevní pozemky i budovy mnohdy mají oproti původnímu charakteru nyní mnohonásobně větší hodnotu, neb jsou již součástí zástavby či jsou ocenitelné z pohledu realitního trhu
  • se při přípravě zákona o vyrovnání hovořilo hodnotě náhrad ve výši ne 59, ale až 100 miliard Kč
  • nadhodnocení není možné zdůvodňovat ani zjištěními Českého statistického úřadu.

Věřím, že se již konečně zaměříme na tolik potřebnou diskusi nad rolí církví ve dnešní společnosti a podobou kooperace se státem, namísto nikdy nekonečných debat nad naprosto nepatrným krátkodobým výdajem státního rozpočtu v roční výši několika málo km dálnice D1. Jeho výše již byla mnohokrát na různých úrovních vysvětlena, tak k pokračování těchto tahanic nevidím důvod.

Stanislav Přibyl, generální sekretář ČBK

Autor článku:
František Jemelka

Související články

Další aktuality

Pokračuje celková rekonstrukce opavské konkatedrály za 78 milionů

Až do prosince letošního roku bude probíhat oprava opavské konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie. Celková rekonstrukce za téměř 78 milionů korun zde začala v březnu loňského roku. Podařilo se nám podívat dovnitř kostela, který kompletně vyplnilo lešení.
04.08.2020

Pouť k Panně Marii Klokotské se bude letos konat od 13. do 16. srpna 2020

Letošní pouť k Panně Marii Klokotské bude nabitá bohatým duchovním programem. Konat se bude od čtvrtka 13. srpna do neděle 16. srpna.
04.08.2020

Vatikán: Zdravotní stav emeritního papeže Benedikta XVI. není znepokojující

Vatikánské tiskové středisko reagovalo na zprávy, které se objevily včera (3.8. 2020) v médiích ohledně zdravotního stavu emeritního papeže Benedikta XVI. Podle mluvčího Vatikánu není stav emeritního papeže znepokojující, i když Benedikt XVI. trpí bolestivou chorobou.
04.08.2020

Kéž vás uchvátí a vede Mariin příklad, napsal papež mladým do Medžugorje

Papež František zaslal list účastníkům festivalu mládeže (Mladifest) v Medžugorje. Toto setkání se koná každoročně ve dnech 1. – 6. srpna za účasti několika desítek tisíc lidí z více než stovky zemí. Letošní 31. ročník však probíhá za sanitárních restrikcí, tedy s podstatně menší účastí a hlavně po internetu. Nicméně, vůbec poprvé mu věnoval pozornost Petrův nástupce, který zaslal učastníkům zvláštní list prostřednictvím apoštolského nuncia v Bosně a Hercegovině, mons. Luigi Pezzuta, který jej přečetl během zahajovací ceremonie v sobotu v podvečer (1.8.).
03.08.2020

Biskup Bergoglio a eucharistický zázrak v Buenos Aires

Papež František ještě jako buenosaireský biskup schválil vědecké přešetření domnělého eucharistického zázraku, k němuž došlo v letech 1992-1996 a který bývá označován za „eucharistický zázrak z Buenos Aires“. Již jako kardinál pak vícekrát navštívil kostel Nejsvětější Panny Marie v centru argentinského hlavního města, který uchovává znamení tohoto divu, a vedl tam eucharistickou adoraci.
03.08.2020