Biskup Jan Baxant slaví 70. narozeniny

Datum publikace4. 10. 2018, 14.00

V pondělí 8. řína 2018 oslaví litoměřický biskup Jan Baxant 70. narozeniny.

(Foto: Petr Macek / Člověk a Víra)

Mons. Jan Baxant se narodil 8. října 1948 v Karlových Varech. Pochází ze šesti sourozenců, jeho bratr Pavel je rovněž kněz, sestra Marie vede Bohu zasvěcený život. Po maturitě na Střední průmyslové škole zeměměřické v Praze byl přijat na Cyrilometodějskou bohosloveckou fakultu v Praze se sídlem v Litoměřicích. Po ukončení studia přijal kněžské svěcení 23. června 1973 v Praze z rukou Mons. Františka Tomáška.

Svou kněžskou službu začínal jako kaplan v Kolíně v letech 1973 až 1975. Poté působil jako administrátor nejprve v Bystřici u Benešova (v letech 1975 až 1983) a pak ve farnosti sv. Antonína v Praze - Holešovicích (v letech 1983 až 1990). V roce 1990 byl jmenován vicerektorem a posléze v roce 1993 rektorem Arcibiskupského kněžského semináře v Praze. Od roku 1997 pokračoval v kněžské službě jako farář nejdříve v Kolíně, a pak od roku 2000 až do konce roku 2002 ve farnosti Matky Boží před Týnem v Praze. 1. ledna 2003 byl jmenován generálním vikářem Diecéze českobudějovické.

Papež Benedikt XVI. jmenoval Mons. Jana Baxanta novým diecézním biskupem v Litoměřicích a jmenování bylo oznámeno dne 4. října 2008, v den svátku sv. Františka z Assisi, ve Vatikánu a na litoměřickém biskupství. Biskupské svěcení přijal Mons. Jan Baxant v sobotu 22. listopadu 2008 v katedrále sv. Štěpána v Litoměřicích.

Hovoří německy, francouzsky, italsky a rusky. V ČBK je členem ekonomicko-právní komise, předsedou rady pro zdravotnictví, předsedou ekonomické rady a předsedou komise pro kulturu a památky.

(Zdroj: litoměřické biskupství, ČBK)

Autor článku: Nela Fabiánová