Církve v ČR: Osud čínských křesťanů u nás nám není lhostejný

Datum publikace15. 10. 2018, 14.15

Nedělní odpoledne (15. října 2018) využila asi pětistovka zájemců k účasti na modlitebním setkání podporujícím sedmdesát čínských křesťanů, kteří v ČR žádají o azyl. Akci na Václavském náměstí v Praze svolala Ekumenická rada církví a Česká biskupská konference.

Foto: Roman Albrecht / Člověk a víra

Na pódiu pod sochou sv. Václava vystoupili předseda pracovní skupiny ERC pro čínské křesťany Jan Jackanič, vicerektor olomouckého kněžského semináře Pavel Šupol, emeritní předseda Ekumenické rady církví i Rady Církve bratrské Daniel Fajfr a pražský pomocný biskup Václav Malý.

Strach a nejistota

Řečníci upozornili na zhoršující se situaci těchto lidí, kteří nyní žijí ve velké nejistotě způsobené délkou posuzování jejich žádostí (české soudy zatím nerozhodly ani o jednom odvolání proti zamítavému stanovisku o neudělení azylu; celé řízení již trvá déle než dva roky) či na všudypřítomný strach. Strach čínských žadatelů i třeba těch, kteří umí čínsky a mohli by se podílet na programu tohoto veřejného shromáždění. Mj. hovořili i o tom, že téma lidských práv a náboženských svobod má být součástí agendy české zahraniční politiky.

'Mám obavy, že některé věci se dějí, aby česko-čínské vztahy nebyly zpochybňovány. Pane dej, aby v naší zemi a v Číně začalo svítat' prosil emeritní předseda ERC Daniel Fajfr. „Bylo by dobré, kdyby si této situace všimlo více lidí a kdyby pozvedli svůj hlas. Nejsem s to předpovědět, jak se příslušné orgány rozhodnou, ale myslím, že nic nepřekáží tomu, aby se tito příchozí integrovali do naší společnosti,“ řekl k situaci čínských žadatelů o azyl biskup Václav Malý. 'Z důvodů morálních a etických to patří k podstatě demokratického systému. Proto je potřeba na linii, kterou prosazoval Václav Havel, navázat,' dodal k tomu z podia pod portrétem někdejšího disidenta a prezidenta pražský pomocný biskup. 'Naše společnost by měla být vstřícná a nesdílet strach, když žije v mnohem lepších podmínkách, než mnozí obyvatelé naší planety. Podstatné je, abychom vždycky viděli člověka, nikoli pouze ideologické či ekonomické zájmy, ale jednali s člověkem jako důstojným partnerem. A k důstojnému životu patří také svoboda,' zdůraznil Malý.

Součástí setkání byla i modlitba a čtení z Písma, na které navazovalo zapálení svíček jako projev podpory těmto věřícím v obtížné životní situaci. Samotní žadatelé o azyl se sice této modlitební události z obav o svoji bezpečnost nezúčastnili, jedna z členek skupiny však namluvila pro účastníky akce své poděkování. Poslechnout si ho můžete v audio souboru pod článkem.

Je třeba věřit

Účastníci zastavení pod sochou sv. Václava se shodli na tom, že je třeba se modlit za celou situaci a věřit v nezávislé rozhodování soudů v této záležitosti. Řečníci též připomněli, že jsou známy příběhy konkrétních žadatelů a je zjevné, že v jejich zemi jim hrozí reálné nebezpečí.

Je dobré si uvědomit, jakou máme výsadu, že žijeme ve svobodné zemi, kde můžeme svobodně vyznávat svoji víru. Přáli bychom to stejné těmto bratřím a sestrám, kteří jsou pro svoji víru pronásledování a proto v naší zemi požádali o azyl. Už podání žádosti o azyl je v Číně trestný čin,“ dodal ještě připomínku ke smyslu celé akce Jan Jackanič z pracovní skupiny Ekumenické rady církví pro čínské křesťany.

O azyl v Česku požádalo před dvěma lety 92 čínských křesťanů. Osm ho dostalo, 70 neuspělo; odmítnutí žadatelé nyní žádají o soudní přezkum rozhodnutí ministerstva. Dalších 14 lidí žádost stáhlo a odjelo. Křesťané v Číně patří k pronásledovaným skupinám. Komunistický režim sice katolíky i protestanty uznává, na církve ale dohlíží tajná policie. Další nelegální křesťanské církve úřady potírají.

Více informací o pomoci:

www.facebook.com/azylprocinskekrestany

#azylprocinskekrestany

(S využitím zpravodajství Radia Proglas a ČTK)

Autor článku: František Jemelka