Papež se chystá na Světový den mládeže do Panamy

Ve dnech 23.-28. ledna 2019 se papež František vydá na svoji 26. zahraniční apoštolskou cestu, tentokrát do Panamy na 15. Světový den mládeže. Minulý týden zveřejnilo Tiskové středisko Svatého stolce podrobný program návštěvy, během které papež pronese 7 promluv a 3 homilie.
Publikováno: 27. 11. 2018 16:00

Na foto: sv. Jan Pavel II., jeden z  patronů Světového dne mládeže v Panamě

Papeže Františka čeká cesta dlouhá 9.500 km a posun o 5 hodin zpátky. Bude to již potřetí, co se zúčastní Světového dne mládeže (SDM). Po prvé se ho zúčastnil v roce 2013, pár měsíců po uvedení do pontifikátu, v brazilském Riu de Janeiru, podruhé pak v roce 2016 v polském Krakově.

Mottem letošního setkání jsou slova z Lukášova evangelia: Hle, jsem služebnice Páně; staň se mi podle tvého slova. (Lk 1,38) Nad každým SDM bdí několik patronů a pro ten nadcházející bylo vybráno 8 velkých hrdinů církve: sv. José Sánches del Rio, sv. Juan Diego, bl. Marie Romero Meneses, sv. Jan Bosco, sv. Jan Pavel II., sv. Oscar Arnulfo Romero, sv. Martin de Porres a sv. Růžena z Limská.

Minulý týden zveřejnil Svatý otec také svoje videoposelství ke Světovému dni v Panamě.

PROGRAM APOŠTOLSKÉ CESTY DO PANAMY NA SVĚTOVÝ DEN MLÁDEŽE

(GMT časový posun v Panamě -5 hodin) 

Středa 23. ledna 2019

ŘÍM - PANAMÁ

09.35 Odlet z Říma/Fiumicina do Panamy

16.30 Přílet na mezinárodní letiště Tocumen v Panamě

          OFICIÁLNÍ PŘIJETÍ

16.50 Přesun na apoštolskou nunciaturu 

Čtvrtek 24. ledna 2019

PANAMÁ

09.45 UVÍTACÍ CEREMONIÁL u hlavního vchodu prezidentské rezidence – Palacio de las Garzas

          ZDVOŘILOSTNÍ NÁVŠTĚVA U PREZIDENTA REPUBLIKY v prezidentské rezidenci

10.40 SETKÁNÍ S PŘEDSTAVITELI VEŘEJNÉHO ŽIVOTA, ČLENY  DIPLOMATICKÉHO SBORU  A ZÁSTUPCI OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI na Ministerstvu zahraničních věcí sídlícího v Palacio Bolivar - Promluva Svatého otce

11.15 SETKÁNÍ SE STŘEDOAMERICKÝMI BISKUPY v kostele sv. Františka z Asisi - Promluva Svatého otce

17.30 UVÍTACÍ CEREMONIÁL A ZAHÁJENÍ SVĚTOVÉHO DNE MLÁDEŽE v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera - Promluva Svatého otce

Pátek 25. ledna 2019

PANAMÁ

10.30 KAJÍCÍ LITURGIE S MLADÝMI TRESTANCI ve věznici pro nezletilé v Las Garzas a Pacora - Homilie Svatého otce

11.50 Přesun helikoptérou na apoštolskou nunciaturu

17.30 KŘÍŽOVÁ CESTA S MLADÝMI v univerzitním městě Santa Maria la Antigua – Cinta Costera - Promluva Svatého otce 

Sobota 26. ledna 2019

PANAMÁ

09.15 MŠE SVATÁ spojená s vysvěcením oltáře v katedrální bazilice Santa Maria la Antigua, které se zúčastní kněží, zasvěcené osoby a laická hnutí - Homilie Svatého otce

12.15 Oběd s mladými v semináři San José

18.30 VIGÍLIE S MLADÝMI v metropolitním parku sv. Jana Pavla II. - Promluva Svatého otce 

Neděle 27. ledna 2019

PANAMÁ - ŘÍM

08.00 MŠE SVATÁ ZA SVĚTOVÝ DEN MLÁDEŽE v metropolitním parku sv. Jana Pavla II. - Homilie Svatého otce

10.45 NÁVŠTĚVA DOMU DOBRÉHO SAMARITÁNA HOGAR (Domov pro lidi, kteří jsou nakažení HIV/AIDS a nemají podporu rodiny, nebo ekonomické zdroje, aby se vyrovnali se životem.) - Promluva Svatého otce, Modlitba Anděl Páně 

16.30 SETKÁNÍ S DOBROVOLNÍKY SVĚTOVÉHO DNE MLÁDEŽE na stadionu Rommela Fernandeze - Promluva Svatého otce

18.00 ZÁVĚREČNÝ CEREMONIÁL na mezinárodním letišti v Panamě

18.15 Odlet do Říma

Pondělí 28. ledna 2019

ŘÍM

11.50 Přílet na letiště v Římě-Ciampinu

Myšlenka Světového dne mládeže vznikla v roce 1984, kdy papež sv. Jan Pavel II. při „Jubilejním roce mladých“ pozval do Říma mladé křesťany. Již o rok později, který byl OSN vyhlášen Rokem mládeže, se konal Světový den mládeže opět v Římě. Od té doby se Světový den koná jednou za 2 nebo 3 roky, doposud se uskutečnilo 14. ročníků, poslední v roce 2016 v polském Krakově. Většinou se setkání účastní 1-2 milióny mladých lidí z celého světa, největší návštěvnost (4 milióny) byla v roce 1995 na setkání na Filipínách.

Aktuality můžete sledovat na oficiálním webu Panama2019 nebo v češtině na facebookovém profilu Světové dny mládeže nebo Signálech. Další články k tomuto tématu najdete v tématech: Světový den mládeže

(Zdroj: Tiskové středisko Svatého stolce, Wikipedie)

Autor článku:
Radka Blajdová

Související články

Další aktuality

Vatikánská varování k německé synodální cestě

Církev v Německu nastoupila vlastní synodální cestu. Její počínání vzbuzuje otazníky v jiných místních církvích a rovněž ve Vatikánu, jak dosvědčuje papežův list Němcům a naposled list kardinála Marca Ouelleta německému episkopátu. Situaci přibližuje berlínský korespondent Vatikánského rozhlasu Tomasz Kycia.
20.09.2019

Katecheze a výuka náboženství důležitou součásti výchovy k základním lidským a křesťanským postojům

Úkol hlásání evangelia je jeden ze základních úkolů poslání církve, a má být její prioritou. Sv. Pavel zdůrazňuje, že evangelium je moc ke spasení pro každého, kdo věří (Řím 1, 16). Zcela jistě nemá na mysli jen liturgii v chrámech, ale jde spíše o životní styl každého křesťana.
20.09.2019

Programové tipy Radia Proglas na 39. týden 2019

V týdnu od 23. září se můžete těšit například na tematický svatováclavský program v sobotu 28. září nebo novinku – Barvínkovský jukebox.
20.09.2019

Náboženská výchova ve školách v Evropě

Ve většině zemí EU (s katolickou tradicí) je vyučování náboženství ve státních školách  ovlivňováno jednotlivými církvemi. O tom, jaká je situace ve výuce náboženství v jednotlivých zemích Evropy informuje P. Mariusz Kuźniar, ředitel Katechetické sekce České biskupské konference.
20.09.2019

Celostátní akce Den Charity začíná. Ukážeme vám, co dokážeme

Přijďte a oslavujte s námi! Série akcí u příležitosti svátku sv. Vincence z Pauly (27. září), patrona moderní charitní práce, právě začíná. Přijďte na koncert, den otevřených dveří, na výstavu či sportovní odpoledne. A vezměte sebou děti. „Máme čím se pochlubit, ale současně dobře víme, že bez dárců a příznivců, kteří naši práci podporují, by to nešlo,“ říká ředitel Charity Česká republika Lukáš Curylo.
19.09.2019