V katedrále Notre Dame se bude v sobotu slavit první mše

Datum publikace14. 6. 2019, 10.00

V pařížské katedrále Notre Dame v sobotu věřící poprvé od dubnového požáru oslaví mši svatou. Liturgie pro malou skupinu lidí se bude slavit v boční kapli a uskuteční se u příležitosti zasvěcení chrámu, které připadá na 16. června. Předsedat jí bude pařížský arcibiskup Michel Aupetit. Na prostranství před katedrálou bude možné uctít sochu Panny Marie. Jde o to, aby se tady lidé opět mohli modlit, říká rektor katedrály.

Foto: Wandrille de Préville / CC BY-SA 4.0

'Přestože nás bude jen málo, chceme tímto způsobem ukázat světu, že katedrála je tady k Boží slávě,' řekl P. Patrick Chauvet pro týdeník Famille Chrétienne. Uvedl také, že pařížská diecéze rezignovala na ideu prozatímní katedrály poblíž Notre-Dame.

Vznikne nicméně malá mariánská kaple, v jejímž centru bude kamenná socha Panny Marie, kopie známé sochy z Notre-Dame. Důležité je, aby se tam lidé mohli přicházet modlit, zapálit svíčku, položit květiny a využít služby kněze. Tímto způsobem si Francouzi uvědomí, že Notre-Dame žije, jakýmsi způsobem je otevřená, že Paříž má stále svoji katedrálu.

P. Chauvet podotkl, že ze strany církve je všechno již připravené na otevření kaple před katedrálou. 'Chtěl bych, aby se otevřelo již v příštím týdnu. Čekáme ještě na zelenou ze strany prefektury a policie, až bude prostranství zcela zpřístupněno lidem,' dodal rektor katedrály Notre-Dame.

Pod záštitou České biskupské konference byla v České republice vyhlášena finanční sbírka, ve které se prozatím vybralo přibližně půl milionu korun.

Na sbírku je stále možné přispívat, číslo účtu: 1387680243/2700. Dary jsou odečitatelné od základu daně z příjmu a dárcům bude na vyžádání vystaveno potvrzení (ekonomicke@cirkev.cz).

Za sbírku zorganizovanou Českou biskupskou konferencí poděkoval pařížský arcibiskup Michel Aupetit v dopisu zaslaném kardinálu Dominiku Dukovi OP.

Jsem Vám k dispozici, abyste mohli zrealizovat svou nabídku ve prospěch fondu pařížské katedrály. Veřejná finanční sbírka je zásadní pro uskutečnění této rozsáhlé opravy. Nikdo nezná celkovou částku prací a potřebujeme ještě čas, abychom ji správně odhadli. Dárcovská iniciativa zároveň stále probíhá a většina obnosů představuje sliby, které nebyly konkretizovány. Je tedy stále nezbytné, aby se všichni mobilizovali,“ napsal pařížský arcibiskup. (Celý dopis je v příloze.)

(Zdroj: Vatican News, Radio Proglas)

Autor článku: Tomáš Tetiva