Červená středa připomene oběti náboženského pronásledování, připojte se i vy

Ve středu 27. listopadu 2019 se v ČR už podruhé uskuteční iniciativa Červená středa (#RedWednesday). Smyslem této akce je veřejně si připomenout všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské přesvědčení. Vizuálním znakem iniciativy je rozsvícené červené světlo symbolizující krev trpících pro víru. Věříme, že třeba i ve vaší farnosti, sboru, společenství či organizaci budete mít chuť se zapojit.
Publikováno: 1. 11. 2019 15:30

Foto: Jana Chadimová / ČaV

Jak se lze zapojit?

- uspořádat společnou modlitbu či liturgii za pronásledované

- zorganizovat setkání na vhodném místě ve vaší obci

- přečíst texty informující o tomto tématu

- zapálit svíčky při setkání či v průvodu

- nasvítit červeným světlem kostel, významnou budovu ve vaší obci, sloup, sochu nebo jiný objekt

Materiály ke stažení a inspirace jak se zapojit budou postupně dostupné zde a na webu Červená středa.

Napište nám o akci, kterou chystáte: https://forms.gle/NRiHDgVM2GmuUZgR8

Budeme rádi, když poté nasdílíte fotografie z Vašich aktivit na facebookový profil www.facebook.com/cervenastreda s hashtagem #RedWednesday. Akci můžete rovněž podpořit, pokud budete informovat vaše přátele, sousedy, místní samosprávy, média a podobně.

RedWednesday je kampaň s heslem Make a stand for faith and freedom (Společně za víru a svobodu), kterou iniciovala britská pobočka papežské nadace Aid to the Church in Need. Iniciativa chce propagovat víru i toleranci ve společnosti a podpořit solidaritu s obětmi pronásledování či být hlasem proti násilí a útlaku vykonávaného ve jménu náboženství.

V ČR tuto akci organizuje ČBK společně s Ekumenickou radou církví v ČR a Federací židovských obcí v ČR. Akce se v tentýž den koná na dalších místech ve světě – především ve Velké Británii, kde vznikla, a dále na Slovensku, v Rakousku, Itálii, Francii, USA, Kanadě a na Filipínách.

Více informací o programu a o tom, jak se lze zapojit, budeme zveřejňovat na www.cervenastreda.cz a www.facebook.com/cervenastreda

Kontakty:

Mgr. Irena Karlová (ČBK - koordinátorka akce)

karlova@cirkev.cz

mobil: 733 741 170

Mgr. et Bc. Tomáš Tetiva (ČBK - mediální koordinátor)

tetiva@cirkev.cz

mobil: 602 77 50 44

 

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články

Další aktuality

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 5. Pavel Svoboda: Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 5. video: Pavel Svoboda (předseda správní rady IKDP): Jaký má západní systém hodnot „Achillovy paty“ a limity?
19.10.2021

Katolický týdeník: Pomáhají nést tíhu ztráty

Co se skrývá za souslovím perinatální hospic a komu či jak zařízení Dítě v srdci slouží, popisuje jeho ředitelka Alena Peremská.
19.10.2021

Červená středa: Setkání organizátorů, 30. 9. 2021 - 4. P. Stanislav Přibyl: Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?

Přinášíme vám záznam ze setkání zájemců a organizátorů Červené středy, které proběhlo 30. září 2021 v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Dejvicích. 4. video: P. Stanislav Přibyl (generální sekretář České biskupské konference): Jaké jsou židovsko-křesťanské kořeny lidských práv?
19.10.2021

V Píšti přijali zvon, vrací se z Německa jako symbol smíření

Česky, německy a polsky pozdravil poutníky biskup Martin David na začátek mše svaté, která se v sobotu 16. října stala důležitým momentem projektu Zvony míru a pokoje pro Evropu. Spolu s biskupem rottenbursko-stuttgartské diecéze Gebhardem Fürstem přivítal zvon, který z Píště zmizel rok před koncem druhé světové války. Namísto roztavení pro zbrojařské účely se ale dočkal příměří a od 50. let vyzváněl na věži kostela v městečku Grötzingen. V tamní věži visel vedle dalšího zvonu z válečné kořisti – z polského Fromburku.
19.10.2021

K Panně Marii, rozvazující uzly, se obracejí věřící z celého světa

Věřící v německém Augšpurku očekávají opětovné otevření kostela, který uchovává originál barokního obrazu Panny Marie, rozvazující uzly. Úctu k této Matce, která „svou vírou a poslušností rozuzlila to, co Eva zauzlila svou neposlušností a nevěrou“ (sv. Irenej), rozšířil v Argentině a jižní Americe vůbec někdejší mladý jezuita, Jorge Mario Bergoglio, současný papež František.
19.10.2021