Bohoslužba v lateránské bazilice zakončila národní pouť

Česká národní pouť k připomínce 30. výročí svatořečení Anežky České skončila dnes odpoledne mší svatou v bazilice svatého Jana v Lateránu. Bohoslužbu celebroval biskup litoměřický Jan Baxant, homilii pronesl biskup českobudějovický Vlastimil Kročil. Ve svém kázání se zaměřil především na téma svobody.
Publikováno: 13. 11. 2019 19:00

Foto: Eliška Blajdová 

Tato dnešní slavnostní mše svatá zakončila naši národní pouť a je to přesně na den, kdy před třiceti lety končila i jiná národní pouť, řekl biskup Kročil s tím, že má na mysli bohoslužbu, která se konala jako poděkování za svatořečení Anežky České v bazilice sv. Pavla za hradbami.

„Dodnes všichni vzpomínáme na onu atmosféru radosti, ale i očekávání. Bylo to právě v bazilice sv. Pavla, kde všichni shromáždění poutníci zřetelně uslyšeli z úst slovenského kardinála Jozefa Tomka, který předsedal slavnostní liturgii, že nebude dlouho trvat a naše země bude svobodná…“ řekl Kročil.

Podle něj bychom si při ohlédnutí na uplynulých třicet let života ve svobodě měli znovu připomínat nejen to, co pro nás svoboda znamená, ale také i to, jak tento dar svobody přijímáme, jak se svobodou nakládáme a jak ji žijeme. A bezpochyby o tom můžeme přemýšlet i ve světle životního příkladu naší světice, dodal.

„Můžeme si však všimnout, že onen dar svobody získaný po listopadu ´89 nebyl vždy správně pochopen. Někdy jsme mohli být svědky i toho, že nesprávně pochopená svoboda se může stát nebezpečnou, ba dokonce se může stát ohrožující pro svobodu druhého. Stačí, aby si někdo začal myslet: ´Jsem svobodný, tudíž si mohu dělat, co se mi zlíbí´,“ prohlásil biskup Kročil.

Připomněl, že jako křesťané máme před očima varovný příběh na počátku Bible. První lidé dostali od Boha dar svobody, kde platilo jen jedno jediné omezení a tím byl Boží příkaz, který lidé nesměli přestoupit, avšak dar svobody prvních lidí byl porušen a svoboda byla zneuctěna hříchem, který člověka stále provází celými dějinami lidského rodu. Stále jako ozvěna zaznívají vábivá slova: „Budete jako bohové!“

„Není divu, stojíme-li téměř na pokraji ekologické katastrofy a je evidentní, že společnost je slabá, není životaschopná! To platí nejen o naší milé zemi, ale vlastně o celém našem kontinentu, o naší kdysi křesťanské Evropě. Je třeba se ptát. Kampak to kráčíš, jakým směrem se ubíráš? Proč zneužíváš daru svobody takovým způsobem?“ zdůraznil biskup Kročil.

V závěru svého kázání pak připomněl světici Anežku Přemyslovnu, která pro nás může být příkladem na cestě pravé svobody v Kristu. Je to cesta, kdy proti pýše a egoismu je stavěna zejména ctnost pokory a prostoty, řekl.

„Nejvíce se Anežka zapsala do povědomí našeho národa svými skutky milosrdenství, kdy v období hladu a epidemií, pečovala o ty nejposlednější s neutuchající horlivostí a láskou. Její život byl naplněn především tichými skutky milosrdenství. Jak uvádí kronikáři, ´pro utrpení druhého měla vždy soucitný pohled, pro radost bližního sdílený úsměv´,“ uvedl biskup Kročil.

„Bratři a sestry, milí přátelé, život svaté Anežky je cestou nejen k obnovení přirozeného řádu ve světě a stvoření, ale je i cestou jednotlivce ke štěstí v pravé svobodě. A od toho, který nás všechny převyšuje, vyprošujme si potřebnou milost k správnému rozhodování, ale i vytrvalost na cestě pravé svobody! To vše i na přímluvu naší světice, k níž se obracíme slovy: Svatá Anežko Česká - oroduj za nás!“ uzavřel svoje kázání biskup Kročil.

Celá homilie biskupa Vlastimila Kročila je ke stažení v příloze.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tomáš Tetiva

Související články