„Všichni můžeme spolupracovat jako nástroje Boží v péči o stvoření“

Datum publikace28. 2. 2020, 11.30

Ve dnech 21. – 23. února proběhlo zasedání generálních sekretářů evropských národních komisí pro Spravedlnost a mír (Justitia et Pax) v Nikósii na Kypru. Za Českou republiku se setkání účastnila Helena Žabžová.

Kromě pravidelné agendy programu se zástupci jednotlivých národních komisí setkali s realitou současného Kypru, včetně návštěvy jeho severní části. Hlavním tématem byly dosažené úspěchy, usmíření, ale i překážky míru na Kypru a situace křesťanské menšiny na Středním východě. Zasedání probíhalo pod záštitou arcibiskupa Maronitské katolické církve Youssefa Soueifa na nikosijském arcibiskupství (archieparchii ).

Účastníci zasedání se v přiložených dokumentech v duchu encykliky „Laudato si´“ rovněž vyjádřili jednotným postojem k problematice moří a oceánů, jejichž současný stav je varující a nabádá jak věřící, tak všechny lidi k podpoře všeobecných iniciativ na udržitelnost mořských ekosystémů, které mají význam pro naši celou planetu a všechny země, bez ohledu na to, jestli se jejich hranice dotýkají moře či nikoliv. Vyjádření se zabývá také špatnými pracovními podmínkami mnoha lidí pracujících na moři, ale i otázkou lidské migrace, kde moře slouží lidem jako cesta ke změně životních podmínek.

Autor článku: Tereza Myslilová