„Všichni můžeme spolupracovat jako nástroje Boží v péči o stvoření“

Ve dnech 21. – 23. února proběhlo zasedání generálních sekretářů evropských národních komisí pro Spravedlnost a mír (Justitia et Pax) v Nikósii na Kypru. Za Českou republiku se setkání účastnila Helena Žabžová.
Publikováno: 28. 2. 2020 12:30

Kromě pravidelné agendy programu se zástupci jednotlivých národních komisí setkali s realitou současného Kypru, včetně návštěvy jeho severní části. Hlavním tématem byly dosažené úspěchy, usmíření, ale i překážky míru na Kypru a situace křesťanské menšiny na Středním východě. Zasedání probíhalo pod záštitou arcibiskupa Maronitské katolické církve Youssefa Soueifa na nikosijském arcibiskupství (archieparchii ).

Účastníci zasedání se v přiložených dokumentech v duchu encykliky „Laudato si´“ rovněž vyjádřili jednotným postojem k problematice moří a oceánů, jejichž současný stav je varující a nabádá jak věřící, tak všechny lidi k podpoře všeobecných iniciativ na udržitelnost mořských ekosystémů, které mají význam pro naši celou planetu a všechny země, bez ohledu na to, jestli se jejich hranice dotýkají moře či nikoliv. Vyjádření se zabývá také špatnými pracovními podmínkami mnoha lidí pracujících na moři, ale i otázkou lidské migrace, kde moře slouží lidem jako cesta ke změně životních podmínek.

Soubory ke stažení

Autor článku:
Tereza Myslilová

Související články

Další aktuality

Volná pracovní pozice v COMECE: Politický poradce pro sociální a ekonomické záležitosti

COMECE do svého bruselského týmu hledá vhodného kandidáta na post politického poradce pro ekonomické a sociální záležitosti. Jedná se o práci na plný úvazek a na dobu neurčitou
02.04.2020

Přímé přenosy velikonočních bohoslužeb biskupů

Přinášíme vám seznam velikonočních bohoslužeb celebrovaných biskupy z jednotlivých diecézí, které budou přenášeny online nebo v televizi.
02.04.2020

Benefiční koncert Pomozme Itálii

Mimořádný benefiční koncert na pomoc nemocnicím Milosrdných bratří v Itálii v boji s pandemií COVID-19 připravili Milosrdní bratři v Brně ve spolupráci s Triem Bohémo a Televizí Noe. Koncert se uskuteční v neděli 5. dubna večer v brněnské vile Stiassni, v přímém přenosu ho bude vysílat Televize Noe a Radio Proglas.
02.04.2020

Připomínáme si 15. výročí smrti papeže Jana Pavla II.

Před 15 lety dne 2. dubna 2005 ve 21.37 hodin zemřel papež Jan Pavel II. Během liturgické slavnosti Božího milosrdenství se tak uzavřel třetí nejdelší pontifikát v dějinách křesťanství.
02.04.2020

Papež František: Nemějme strach, otevřme brány svého srdce Duchu svatému, aby nás očistil a vedl cestou vstříc plné radosti.

Při pravidelné středeční katechezi se papež František v knihovně Apoštolského paláce věnoval šestému blahoslavenství "Blahoslavení čistého srdce" jehož příslibem je vidění Boha, a podmínkou čistota srdce.
01.04.2020