Modlitba v rodině – Velikonoční triduum

Datum publikace9. 4. 2020, 8.30

Letos se křesťané nemohou sejít, aby slavili nejdůležitější slavnost a tajemství liturgického roku. Přesto se každá rodina může v modlitbě spojit s celou církví. Nabízíme tedy návrh domácího slavení Velikonočního tridua. Jednotlivé části modlitby nejsou nic jiného, než slova Písma, modlitby a gesta, která prožíváme během liturgie. Texty jsou doplněny také o modlitby před jídlem a požehnání velikonočních pokrmů o Neděli Zmrtvýchvstání Páně.

Foto: Dominik Novák, Člověk a víra
Svatý týden nás bránou Květné neděle uvádí k jádru velikonočního tajemství, tedy posvátného Tridua, během něhož si připomínáme mučení, smrt a vzkříšení Pána Ježíše Krista. Ke vstupu do tohoto tajemství nám církev nabízí širší prostor a delší čas, vzácná slova i působivá gesta, abychom se tak ve společenství mohli setkat s Pánem. V živém těle církve, která získává tvář v konkrétním společenství, vtiskují Velikonoce do každého věřícího pečeť sounáležitosti či smlouvy.
Jak prožívat toto velikonoční období v čase pandemie, jež nás nutí zůstat zavřené v našich domovech? Církev nám doporučuje, abychom se nezřekli prožití
Velikonoc nebo abychom se modlili a slavili pouze skrze rozličné způsoby, jako je například duchovní svaté přijímání během bohoslužeb bez účasti lidu. Církev nás vyzývá, abychom dokonce ze svého domova učinili místo modlitby a slavení.
Nabízíme tedy návrh domácího slavení Velikonočního Tridua. Jednotlivé části modlitby nejsou nic jiného, než slova a gesta, která prožíváme během liturgie,
neboť jsme přesvědčeni, že, jsou-li úměrně přizpůsobena domácím podmínkám a schopnostem všem přítomným, mohou také promlouvat a působit. Slova, vybrána z Písma svatého a z liturgie, nám ukazují poklad modlitby, který bychom měli poznávat a rozjímat o něm. Gesta, která budeme provádět, odkazují na významná gesta konaná během liturgie: kříž s ukřižovaným Kristem sundaný ze stěny a položený před naše oči na místo, kde se společně modlíme; svíčka, zapálená a znovu zažehnutá během noční velikonoční vigilie; otevřené Písmo svaté, aby znovu promlouvalo do našeho života; obrázek či ikona Panny Marie, která se modlí; voda, která nám připomíná křest; chléb a víno jako připomínka a touha po Eucharistii.
Návrh, v němž se nachází schéma modlitby pro důležité okamžiky Tridua (Zelený čtvrtek, Velký pátek, Velikonoční vigilie, Slavnost Vzkříšení) se může zdát
náročné. Je snad ale dostatečnou pomůckou k tomu, abychom v nelehkých podmínkách mohli prožít nejdůležitější svátky křesťanského roku. Úkol přizpůsobit nejslavnostnější liturgii a modlitby církevního roku jednotlivé rodině je výzva, která nám pomáhá pochopit, že je možné proměnit náročnou a nepohodlnou situaci na možnost velkého duchovního růstu.

Zdroj: Pavel Siuda, doo.cz

Autor článku: Tereza Myslilová